Hlavní navigace

Vybíráme mobilní telefon s pomocí rádce a srovnávače

 Autor: testado.cz
Jako ve všem jiném se i při výběru telefonu populace dělí na dvě velké skupiny. Jedna má naprosto jasno, jaký telefon si koupí, druhá marně pátrá, který model by splňoval všechny jejich potřeby.
7. 2. 2018

Sdílet

Jako ve všem jiném se i při výběru telefonu populace dělí na dvě velké skupiny. Jedna má naprosto jasno, jaký telefon si koupí, druhá marně pátrá, který model by splňoval všechny jejich potřeby. Jestliže stojíte na té druhé straně barikády, nedá se nic dělat. Budete muset pátrat a srovnávat. Přece jen vybíráte parťáka, který s vámi bude u mnohých i 24 hodin denně.

Mezi ty, kteří vědí, jaký telefon si koupí, většinou patří milovníci jedné konkrétní značky. Často jde o pověstné jablíčkáře, kteří si prostě pořizují nový mobil vždy, když vyjde další model. Vlastně tak nemají o čem přemýšlet. Možná se ochuzují o možnost volby, ale to už je jiná záležitost. My se každopádně zaměříme na ten druhý případ, kdy nemáte jasno, jaký model zvolit.

 

Jak si vybrat mobilní telefon?

To je trochu ošemetná otázka, protože hodně záleží na vašich preferencích. Snad každý člověk má aspoň jedno důležité kritérium, podle nějž bude volit. Pro někoho to bude úhlopříčka displeje, pro jiného design, pro dalšího třeba dobrý fotoaparát. Telefony se od sebe liší v mnohých aspektech od rozlišení displeje přes kapacitu baterie až po podporované datové připojení.

Možná zjistíte, že některá vaše kritéria jsou nesplnitelná. Například výběr telefonů s malou úhlopříčkou displeje je velmi omezený. Také odolných mobilů není moc. A jestliže potřebujete používat soukromou a firemní SIM kartu, budete rovněž ve výběru trochu omezeni. Ono je vlastně nejlepší si prohlédnout telefony rovnou právě podle vámi preferovaných parametrů.

 

Prostudujte nabídku na trhu přímo podle svých kritérií

Na trhu se v současné době nachází stovky mobilů a většinu z nich nejspíš ani neznáte. Když jsou představovány významné vlajkové modely známých značek, ví o tom celý svět. Na druhou stranu však existuje i spousta takových, které si svůj debut prožijí v tichosti. A právě ty často kombinují dobré parametry s přijatelnou cenou, jelikož nemusíte platit za značku. Jenže kde je objevit?

Nejjednodušší bude otevřít si katalog mobilů. Na internetu jich najdete spoustu a je pravda, že není od věci vyzkoušet jich rovnou několik. Telefon, který někde zahrnutý mají, jinde mít vůbec nemusí.

 

Otevřete si katalog telefonů

Dobrý katalog telefonů má zpracovaný web Testado.cz. Počítají se spoustou modelů od různých značek a v rozdílných cenových relacích, takže si vybere opravdu každý. K některým telefonům si přímo na webu můžete zobrazit navíc i recenzi.

Když se podíváte do levého sloupečku „Filtrování“, uvidíte vlastně přehled aspektů, podle nichž byste měli telefon vybírat. Jde zejména o:

· cenu,

· značku,

· úhlopříčku a rozlišení displeje,

· velikost paměti RAM,

· vnitřní paměť,

· rozlišení fotoaparátu,

· kapacitu baterie,

· hmotnost a rozměry,

· odolnost,

· senzory.

Vyplňte raději jen ta kritéria, na nichž vám opravdu záleží. Kdybyste si naklikali všechna, je možné, že by jim žádný mobil nevyhovoval. Přemrštěné požadavky jsou velmi častým nešvarem zákazníků. Chtějí něco, co snad ani neexistuje, za co nejnižší cenu. Naklikejte si do katalogu vámi požadované parametry, klidně je libovolně kombinujte, a udělejte si představu, kolik mobil vyhovující vašim představám, zhruba může stát. Výsledky lze samozřejmě řadit dle ceny od nejnižší i nejvyšší, dle oblíbenosti nebo i stáří. To je ostatně další aspekt, jejž byste měli zvážit. Málokde se na něj pamatuje, ale čím novější telefon si pořídíte, tím déle vám pravděpodobně vydrží. Výrobce pro něj bude déle uvolňovat aktualizace softwaru a také obsahuje novější technologie.

 

A co když se vám zalíbí dva?

Popravdě řečeno je velmi nepravděpodobné, že byste si vyfiltrovali výsledky dle svých kritérií a narazili na jediný telefon, který by vám padl do oka. Nejspíš vás jich zaujme rovnou několik a pak budete stát před dalším nesnadným úkolem – jaký z nich je nejlepší?

Není nic jednoduššího než si zobrazit srovnání obou telefonů. Na internetu opět najdete mnoho stránek, které jej nabízejí, jenže drtivá většina z nich si představuje pod slovem „porovnání“ jen zobrazení parametrů dvou telefonů vedle sebe. To je sice hezké, ale pokud jde o modely, o nichž uvažujete, nejspíš už jste si o nich něco načetli, a tak vám zobrazení vlastností vedle sebe moc nepomůže.

Na Testado.cz najdete trochu jinak pojaté porovnání mobilních telefonů. Vlastnosti tam vidíte ve dvou sloupcích vedle sebe, zároveň je v nich ale přehlednou formou vyznačené, který z telefonů v jakém parametru vede. Ve sloupečku vpravo najdete mnohdy ještě další zajímavé informace, například o kolik je jeden z modelů lehčí než druhý či zda podporují české LTE sítě. Zároveň jsou do srovnání zahrnuty klady a zápory, a to jak společné, tak pro každý mobil zvlášť. Ty vám poskytnou rychlý náhled na nejlepší a nejhorší vlastnosti daného telefonu.

 

Pár rad na závěr

Čtěte, zjišťujte si informace a srovnávejte. Hodně pomohou recenze. Ne ty v různých magazínech, ale recenze skutečných uživatelů. Ti jsou nejlépe schopní říct, co se na telefonu povedlo a co naopak moc ne. Dobré je také vyzkoušet si mobil naživo. Přes internet ho nejspíš koupíte levněji, ale nic vám nebrání zajít se podívat do nějaké kamenné prodejny cíleně na ten jeden vámi vybraný mobil. Zkuste si, jak se vám drží v ruce, zda z ní neklouže, a seznamte se s prostředím. Například Android si většina výrobců trochu přizpůsobuje, tak abyste pak nebyli překvapení, jak prostředí vypadá.

A pokud si nemůžete žádný vybrat? Jestliže ani jeden telefon nevyhovuje vašim potřebám, máte ještě jednu možnost. Zjistěte si, jaké mobily budou v příštích měsících představeny. Třeba některý z výrobců naplní vaše představy. Jen musíte počítat s vyšší cenou, když půjdete po novém modelu.

 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).