Hlavní navigace

Typy gramofonů a pro koho jsou určeny

Komerční sdělení  Autor: Romsavka / Shutterstock.com
Gramofony se opět vrací do módy. A nemusí to být jen vkusný retro doplněk do vašeho interiéru.

Sdílet

Přehrávání hudby na gramofonu a vinylových deskách má i své zvukové kvality. Takže pro každého hudebního fanouška je dobrý gramofon zcela jistě správná volba. Jestli zvažujete koupi nového gramofonu, zde je pár důležitých informací, které by se vám mohly při výběru gramofonu hodit.

Jaké existují typy gramofonů

Gramofony se v podstatě dělí na tři základní kategorie. První a asi nejklasičtější typ je kompaktní gramofon, druhý typ je Hi-Fi gramofonová sestava a třetí typ gramofonu je gramofon profesionální, určený převážně pro DJe.

Kompaktní gramofon

Je to asi nejběžnější typ gramofonu, s nímž se většinou setkáte v domácnosti. Je určený pro nenáročného uživatele k přehrávání vinylových desek a mívá většinou také další doplňkové funkce jako je třeba rádio nebo budík. Většinou je malý, přenosný a dá se složit do kufříku. Je už v základní výbavě opatřen interními reproduktory a zabudovaným zesilovačem, takže není nutné k tomuto gramofonu pořizovat žádné doplňky. Bývá většinou levnější a je určen pro pohodový domácí poslech.

Hi-Fi gramofonová sestava

Zatímco první typ gramofonu je základní a určený pro nenáročného posluchače, Hi-Fi gramofon už ocení fanoušek kvalitního zvuku a dobré hudby. Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma typy gramofonů je v tom, že Hi-Fi sestava se skládá z více jednotek a většinou si k ní musíte dokupovat reproduktory a zesilovač. Hi-Fi gramofony už bývají pochopitelně dražší, ale kvalita zvuku je u nich špičková. Pokud jste tedy fanouškem dobré hudby, rozhodně byste měli zvážit tento gramofon. Opravdu dobré Hi-Fi sestavy se dají pořídit od 20 000 Kč.

Profesionální gramofony pro klubové hráče

První dva typy gramofonů jsou určeny zejména pro domácí poslech. Třetí typ je gramofon profesionální, který používají většinou DJ´s při hraní na veřejnosti pro publikum na klubové scéně. K tomuto gramofonu je nutné mít mixážní pult a k němu připojené monitory.