Hlavní navigace

Novinky v systému Windows 10

Komerční sdělení  Autor: 13_Phunkod / Shutterstock.com
Operační systémy Windows vyrábí firma Microsoft už téměř 35 let. Ale první skutečně masově rozšířenou variantou byly až Windows 95. V současné době je asi nejrozšířenější uživatelské verze Windows 10.

Sdílet

Ta existuje zhruba od roku 2015 a vytvořila společné prostředí pro různé druhy přístrojů. Kromě klasických stolních osobních počítačů a notebooků také pro smartphony, tablety nebo i herní konzole. Windows 10 má spoustu nových vymožeností oproti svým předchůdcům, kterými byly verze Windows 7 a Windows 8. Některé novinky od Microsoft Windows vám tu teď ukážeme.

 

Výhody přechodu na Windows 10

Windows 10 se rychle rozjíždí. Oproti starším systémům je nastartování desítek bleskové. Díky novým funkcím jako jsou Device Guard nebo Secure Boot má mnohem lepší zabezpečení. Prostředí je navrhované tak, aby vyhovovalo dotykovému ovládání, nabídka Start je přehlednější, ale zachovává si i všechny klady svých předchůdců, nový prohlížeč Edge je rychlý a kompatibilní a v Microsoft Store najdete nepřeberné množství různých aplikací. Díky nové funkci Continuum můžete bez problémů přecházet k režimu pro tablet a Windows 10 vám umožní spravovat i více než jednu plochu naráz.

 

Jak vybrat správnou variantu Windows 10?

Pokud jste se rozhodli přejít na novou verzi Windows 10, zbývá vám už jenom vybrat tu správnou licenci, která bude nejlépe vyhovovat vašim požadavkům a bude pro vás šitá na míru. Licence Windows 10 se totiž liší v možnostech užívání těchto systémů. Některá licence je aplikovatelná pouze na jeden počítač, jiné se dají libovolně přenášet, na dalších si zase můžete instalovat jakékoliv zařízení. Například licence OEM Windows 10 je nepřenositelná a lze ji tak použít pouze na jednom počítači. Její výhodou je ovšem nižší cena. Další je typ FPP Windows 10 (zkratka znamená anglicky Full Package Product), která sice nemůže být nainstalována na více přístrojů zároveň, je však aplikovatelná na jakékoli zařízení.