Hlavní navigace

Na fotky legálně - Pixmac

Pokud si v současné době chcete pořídit kvalitní fotografii pro potřeby vašeho blogu, prezentace nebo webové stránky, máte několik možností.
24. 6. 2009

Sdílet

Na fotky legálně - Pixmac

 

Pokud si v současné době chcete pořídit kvalitní fotografii pro potřeby vašeho blogu, prezentace nebo webové stránky, máte několik možností. Ta nejjednodušší a často bohužel nelegální je vyhledat fotografii pomocí Googlu a prostě ji zkopírovat. Jenže tím porušujete hned několik práv. Další možností je využít třeba serveru Flickr. Na Flickru lze nalézt fotografie, které dává jejich autor volně ke stažení. Tyto fotografie však jsou často nekvalitní, v nízkém rozlišení a obtížně se v nich orientuje.

Jako nejjednodušší možnost se proto jeví využít služeb mikrofotobanky. Mikrofotobanky fungují na jednoduchém principu. Fotograf uloží svoje fotografie do fotobanky a ta pak nabízí fotografie dál. Čím kvalitnější fotografie, tím větší má fotograf šanci, že si ji někdo koupí a dá mu tak vydělat.

Fotograf tak má možnost oslovit tisíce uživatelů a zákazník zase využít velkého množství kvalitních fotografií. Díky nízké ceně jsou legální a kvalitní fotografie dostupné i běžným uživatelům a ne jen grafickým studiím. Ceny se pohybují od 1 dolaru. Placení probíhá nejčastěji pomocí platební karty nebo celosvětově využívané služby PayPal. Platbou za fotku si tak garantujete, že vaše fotka splňuje všechny právní náležitosti, dále také podporujete fotografa, jehož fotografie se vám líbila. Český uživatel má dokonce tu výhodu, že může nakupovat i za koruny.

V České republice nedávno začala mikrofotobanka působit. Nejedná se však o žádného lokálního trpaslíka. Pražská fotobanka Pixmac patří mezi největší svého druhu. Nabízí přes čtyři milióny profesionálních fotografií prakticky na jakékoli téma a další každou hodinou přibývají. Oproti konkurenci nabízí opravdu nízké ceny a jednoduché avšak funkční uživatelské rozhraní. Nakupování neprobíhá za klasické peníze, ale za kredity, které za peníze nakoupíte. Například fotografie s rozlišením 0.1 Mpix pořídíte za 1 kredit, 2Mpix za 3 kredity atd. Uživatel si tak snadno vybere rozlišení vhodné pro jeho potřebu. Ceny za 1 kredit jsou již od 17 Kč. V případě, že hodláte využívat více fotografií máte i možnost předplatného, kde fotografie v režimu royalty-free včetně sekce s fotografiemi celebrit je možno pořídit již od 1 koruny. Předplatné je možné sjednat na měsíc, kvartál nebo na celý rok.

V případě, že fotografie spíše sami pořizujete než nakupujete, i pro vás má Pixmac několik výhod. Díky velikosti globálního internetového trhu nabízí Pixmac možnost zajímavého výdělku fotografům. Pixmac vychází autorům fotografií vstříc také profesionálním keywordingem (výběrem klíčových slov pro anotaci) zdarma. Nehrozí tedy, že by fotografie zůstala pohřbena na dně databáze, aniž by ji mohli klienti vyhledat. Honorář pro vás jako přispěvatele činí 50% z každého prodeje, pokud obrázek poskytnete bez exkluzivity, a 60% za fotografie, které poskytnete exkluzivně. Focení se tak může stát nejen koníčkem, ale i vítaným přivýdělkem.

Zkušenost však vydá za mnoho slov. Nejlepší bude, když stránky Pixmacu sami navštívíte, zdarma se zaregistrujete a uvidíte, co vše vám může taková mikrofotobanka nabídnout.

Fotobanka Pixmac

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).