Hlavní navigace

Google se v USA roztahuje a rozjíždí vlastní síť

Komerční sdělení  Autor: © jamdesign - Fotolia.com
Telefony, vyhledávač, softwarové nástroje, to vše už v podání Google známe. Kalifornská společnost ovšem zvažuje vstup i na pole provozovatelů internetu. Co ji k tomu vede a kdo z nového působení bude nejvíc těžit?

Sdílet

Novinka nebo ne?
Internetové připojení od Google už mohou využívat někteří obyvatelé New Yorku. V manhattanské Chelsea, kde Google koupil pro své newyorské zastoupení celý blok domů, už místní surfují na vlnách Wi-Fi sítě, kterou postavil právě kalifornský internetový gigant. Navíc v Chelsea stojí oblast, které se říká Sillicon Alley, kde sídlí desítky menších či větších IT firem. Není divu, že právě v tomto místě najdete obrovské množství otevřených hotspotů.

Bezdrátová síť ne tak úplně pro každého
Koncept, o kterém nyní Google uvažuje, se od toho manhattanského liší. Síť, která se nyní pomalu rozprostírá nad Mountain View, ústředím firmy, není vůbec určena pro běžné gadgety. Vysílá totiž na frekvenci, kterou iPhony, iPady, ale i androidová zařízení a ostatní počítače ani nezvládají.
Nedá se vyloučit, že přístup k síti tedy budou podporovat jen některé ze zatím neodhalených produktů. Stejně tak si Google možná chystá půdu pro spolupráci s nějakou zavedenou společností
a po skončení testovacího provozu na nekonvenční frekvenci pustí „vlny“ mezi běžné zákazníky, kteří tak využijí síť o rychlosti připojení standardů LTE.

Kansaské pokrytí
Jak už bylo výše řečeno, Google není v poskytování internetu nováčkem. V americkém Kansasu dokonce funguje služba Google Fibre, tedy širokopásmového optického připojení. Vzhledem k tomu, jak pomalu Fibre roste ve Spojených státech amerických, v Evropě, natož v České republice, se jej nejspíš v dohledné době nedočkáme. Stejně tomu bude i v případě LTE sítí.
V optickém připojení naštěstí nezaostáváme a i díky jeho poskytovatelům, alespoň podle průzkumu společnosti Akamai, si užíváme v průměru 9. nejvyšší rychlost internetu na světě.