Hlavní navigace

Co je nového v Adobe Creative Suite 4

Před časem jsme vás informovali o vydání softwarového balíku Creative Suite 4, nejobsáhlejší sady publikačních, designérských a kreativních nástrojů dneška od společnosti Adobe. Následují další poodrobnější informace

Sdílet

Sada CS4 obsahuje nové verze 12 samostatných produktů, 14 integrovaných technologií a řadu nových služeb, které jsou seskupeny do šesti balíků (viz obr.). Jednotlivé programy jsou tak k dispozici buď jako samostatné aplikace nebo jako součást předpřipravených sad produktů, ze kterých si mohou vybrat podle potřeb typičtí uživatelé Creative Suite – ať už jsou to grafici, tiskaři, návrháři, webdesignéři nebo audio a video profesionálové. Podívejme se ale, jaké novinky přináší poslední verze Creative Suite.


Obr.: Struktura programů v sadě Adobe Creative Suite 4

Užší integrace
CS4 má v sobě velké množství novinek a inovací a je obtížené vybrat některé z nich. Podíváme-li se ale na Creative Suite jako celek, dochází k vyššímu provázání a efektivnější spolupráci mezi jednotlivými programy. Díky tomu je nyní možné například vytvořit dokument v InDesignu, exportovat ho do Flashe, obohatit o videa, animace a interaktivní prvky a vše publikovat jako online verzi časopisu pro použití na webu. Programy mají sjednocené ovládání, které umožňuje lépe přecházet z jedné aplikace do druhé. Došlo i k významnému zrychlení práce, a to díky optimalizaci jednotlivých programů a rychlejšímu běhu, tak i díky velkému množství vylepšení, které odstraňují nadbytečné kroky a omezují možné chyby uživatelů.

Photoshop
Photoshopu, klíčové aplikaci společnosti Adobe, se dostalo několik důležitých vylepšení. Jde jednak o zjednodušení kroků při provádění nejčastějších úkonů, ale také o nové funkce, jako jsou vylepšené 3D možnosti, rozšířené nedestruktivní úpravy, nebo inteligentní převzorkování rozměrů obrázku při zachování proporcí klíčových oblastí snímků, čímž lze roztahovat nebo zužovat fotky aniž by došlo k jejich deformaci.

InDesign
Zajímavá novinka v InDesignu je funkce Vazby (Links), pomocí které mohou uživatelé najít, uspořádat a spravovat soubory umístěné v dokumentu a automatizovat jejich rovnoměrnou sazbu, umístění nebo natočení. Při vkládání objektů do dokumentu funkce Vazby automaticky upravuje jejich velikost, polohu a natočení podle vybraného vzorového objektu. Pracovníky v grafických studiích také určitě potěší nová funkce Živá kontrola před výstupem (Live Preflight), která upozorní tiskaře na potenciální problémy pro výrobu v reálném čase přímo z prostředí sazby stránky, čímž šetří čas a odstraňuje riziko oprav v produkci.

Všudypřítomný Flash
Další z novinek CS4 je posílená integrace Flash technologií do jednotlivých aplikací. Adobe tímto krokem směřuje k vyšší interaktivitě a rozšíření využití tradičního tištěného obsahu i na online a mobilní zařízení. Flash je nyní úzce integrován s řadou aplikací v balíku Creative Suite a Flash Player je zahrnutý i do aplikace Acrobat 9 a Adobe Reader 9, což umožňuje vkládat animace, videa, 3D grafiku a zvuk do PDF souborů a tyto soubory prohlížet v zdarma dostupném Adobe Readeru 9.

To jsou ale pouze novinky ve několika vybraných aplikacích, vylepšení se samozřejmě týkají všech programů a služeb v CS4. Dreamweaver CS4 má například funkci živé zobrazení, aplikace Soundbooth pro práci se zvukem přináší řadu novinek včetně vícestopové editace, AfterEffects nabízí pokročilou 3D integraci, nebo Illustrator má nově podporu vícestránkového režimu a řadu nových kreativních nástrojů a funkcí.

Dostupnost
Anglická verze Adobe Creative Suite 4 je již v prodeji a česká verze se očekává na přelomu roku. Lokalizované budou balíky CS4 Design Premium a Standard a Web Standard a i všechny jejich aplikace. Balík Master Collection a Web Premium bude hybridní, což znamená, že aplikace, které jsou součástí balíků CS4 Design Premium, CS4 Design Standard a CS4 Web Standard budou v češtině, a aplikace, jež jsou součástí balíku Production Premium budou v angličtině s podporou českého jazyka.

- - PR

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).