Hlavní navigace

Adobe Creative Suite 4 – ohlédnutí po půlroce

Společnost Adobe vydala novou verzi svého balíku Adobe Creative Suite před půl rokem. Nastala tedy správná chvíle, abychom se s odstupem času podívali na to, jaké jsou hlavní důvody pro upgrade na tuto verzi, jaké jsou hlavní novinky v jednotlivých aplikacích a jak se osvědčily v praxi.

Sdílet

Adobe Creative Suite 4 – ohlédnutí po půlroce


Proč upgradovat

Když se na trhu objeví nová verze, mezi první dotazy uživatele Creative Suite patří, zda se mu upgrade a investice do nové verze opravdu vyplatí. Odpovědí v případě CS4 je jednoznačné ano. Není to pouze kvůli novým možnostem, ze kterých některé představíme o několik řádků níže, ale také kvůli výraznému propracování funkcí, díky nimž se radikálně zkracuje čas při různých běžných úkolech ve srovnání s prací v předchozích verzích.

Zvýšená produktivita

Společnost Adobe pověřila firmu Pfeiffer Consulting vyhodnocením zvýšení produktivity, které nabízí sada CS4 pro každodenní úkoly oproti předchozím verzím a srovnatelným konkurenčním produktům, a výsledky byly vynikající. Analýza zkoumala řadu typických úkolů, které provádějí uživatelé Creative Suite 4 v oblastech, jako DTP, webový a interaktivní design, zpracovávání digitálních obrazů a produkce videa. Více než 120 individuálních měření potvrdilo velmi krátkou dobu návratnosti investice, např. u typického zákazníka v oblasti tiskového designu se investice do upgradu vrátí během 6 měsíců, v oblasti zpracování videa a fotografií je tato doba ještě kratší.


Benchmark Adobe

Obr. 1: Ukázka benchmarku společnosti Pfeiffer Consulting. Provedení tří úprav v aplikaci Adobe Photoshop CS4 pomocí nového panelu Přizpůsobení je více než o 200 % rychlejší než pomocí vrstev úprav v předchozích verzích a dosažené výsledky jsou stejné.

Užší integrace

Ve srovnání s předchozí verzí nabízí CS4 kromě řady nových funkcí ještě užší propojenost aplikací a služeb, které významně usnadňují práci. Nyní je možné například vytvořit dokument v InDesignu, exportovat ho do Flashe, obohatit o videa, animace a interaktivní prvky a vše publikovat jako online verzi časopisu pro použití na webu. Programy mají sjednocené ovládání, které umožňuje lépe přecházet z jedné aplikace do druhé. Dalším přínosem větší propojenosti je to, že pro tvorbu obsahu pro různé typy médií lze mnohem lépe využívat společné komponenty. Návrháři tak již nemusí složitě přepracovávat grafiku, pokud ji chtějí použít místo tisku na webu nebo v animacích.

Nové funkce

Již jsme se zmínili o vylepšeních, které šetří čas v jednotlivých programech, je však třeba také uvést i úplně nové funkce. V aplikaci Photoshop přibyly kromě jiného vylepšené 3D možnosti, rozšířené nedestruktivní úpravy, nebo inteligentní převzorkování rozměrů obrázku při zachování klíčových proporcí. Tato funkce umožňuje označit si klíčové části obrázku a následně změnit jeho rozměry, aniž by se měnily proporce vybraných částí.

Přizpůsobení obrázku

Obr. 2: Přizpůsobení obrázku novým rozměrům při uchování proporcí klíčových částí. Grafici mohou pomocí této funkce ušetřit desítky minut.

InDesign CS4 přináší nové funkce, které podporují plynulejší pracovní postupy a distribuci interaktivních dokumentů pro online i offline publikování. Nová funkce Živá kontrola před výstupem (Live Preflight) upozorní tiskaře na potenciální problémy pro výrobu v reálném čase přímo z prostředí sazby stránky, čímž šetří čas a odstraňuje riziko oprav v produkci. Pomocí funkce Vazby mohou uživatelé najít, uspořádat a spravovat soubory umístěné v dokumentu a automatizovat jejich rovnoměrnou sazbu, umístění nebo natočení.

Uvedené novinky jsou ze dvou vybraných aplikací, vylepšení se ale týkají všech programů a služeb v CS4. Dreamweaver CS4 má například funkci živé zobrazení, která přesně zobrazí výslednou stránku při současném přístupu ke zdrojovému kódu a není tedy nutné použít externí prohlížeč, AfterEffects nabízí pokročilou 3D integraci, dokonalé klíčování a nový cartoon efekt nebo Illustrator má nově podporu vícestránkového režimu a řadu nových kreativních nástrojů a funkcí.