Hlavní navigace

ZRYCHLETE SVÉ CMS

1. 1. 2008

Sdílet

HTML-Optimizer Vytváříte webové stránky, případně jste uživatelem nějakého opensource CMS systému, a zdá s...


HTML-Optimizer


Vytváříte webové stránky, případně jste uživatelem nějakého opensource CMS systému, a zdá se vám, že jsou načítány velmi pomalu? Chcete vyzkoušet, jak úsporný kód jste napsali? V obou případech můžete využít velmi zajímavého nástroje pro optimalizaci HTML a dalších stránek, který se v době psaní tohoto článku dá stáhnout ve verzi 9.8.3.
Instalace softwaru je velice snadná a nezaskočí ani méně zkušené uživatele. Na středně výkonném PC proběhne velice rychle a aplikace HTML-Optimizer je tak okamžitě připravena k použití. HTML-Optimizer je možné používat na jakékoliv z posledních čtyř verzí operačních systému Microsoft Windows, tedy 2000/2003/XP/Vista.
Vzhled aplikace je velice střídmý a neobtěžuje žádnými zbytečnými prvky, vyznačuje se tak velkou přehledností a zároveň jednoduchým ovládáním. Při prvním spuštění jste vyzváni k vybrání složky s webovou stránkou – ta se dá později samozřejmě změnit, avšak průvodce vám chce při prvním spuštění představit svou funkčnost. Nastavíte tedy adresář s webovou stránkou, vyberete typ připojení k internetu, a pak již stačí kliknout na tlačítko Finish. Vybraná složka je posléze zkopírována a originální webová stránka zůstane k dispozici v případě nutného návratu k této záloze.
Samotná optimalizace probíhá na základě nastavení v sekci Options, v níž lze nastavit všechna optimalizační pravidla, včetně souborů, jichž se bude optimalizace týkat. Na výběr je jich velké množství, namátkou se jedná o soubory .html, .php, .js a dokonce i .asp. Kromě výběru souborů je možné zaškrtnutím nastavit, co bude aplikací optimalizováno. Aplikaci můžete nastavit na volby redukování stránek pomocí odstranění komentářů, návratů CRs, CRLFs a LFs a v neposlední řadě smazání „white space“ – tedy mezer a tabulátorů v kódu (i když jsou podle názvu bílé, zabírají místo). Na výběr existuje deset možností. Možná si říkáte, že zmenšení stránky není natolik významné, aby vedlo ke zrychlení jejího načítání u koncového uživatele. Opak je pravdou. Některé stránky dokáže tento nástroj zmenšit až o 50?%, a pokud jej použijete na mnohé open source CMS projekty, mohou být po optimalizaci rychlejší řádově o 35?% a menší až o 60?%. V jejich kódu se totiž nachází spousta jistě důležitých komentářů, ale i mnoho nepodstatných zbytečností, které zpomalují chod webových stránek a celého systému. Doporučuji však v tomto případě ponechat si zálohu originálních souborů, mohou se hodit při úpravách CMS.
Nástroj je samozřejmě možné předem vyzkoušet a používat 30 dní. V případě, že vás produkt zaujme, můžete se rozhodnout pro koupi některé z jeho tří verzí. Základní HTML-Optimizer stojí 19,95 dolarů, HTML-Optimizer Pro 32,95 dolarů a za nejvyšší verzi Web Site Maestro utratíte 39,95 dolaru. Základní verze nabízí možnost optimalizace pouze jedné webové stránky najednou. Ve verzi Pro je možné najednou optimalizovat a spravovat hned několik webových stránek a přepínat mezi nimi, zároveň je implementována optimalizace grafiky, jmenovitě formátů JPEG a PNG. Maestro verze je pak určena pro ty, kdo by pomocí tohoto nástroje rádi nahráli své webové stránky do svého datového prostoru na serveru. Integrovaný FTP klient podporuje přenos pomocí SSL/TLS a je tak zabezpečen proti ne­chtěným odposlechům. U nejvyšší verze došlo k některým spíše kosmetickým změnám.
Na občasnou práci bohatě postačuje základní verze aplikace, pokud však spravujete spoustu webů, mohla by pro vás být zajímavá jedna z verzí vyšších. Záleží na potřebách každého uživatele. Všechny produkty lze dostatečně dlouho používat zadarmo, a tak je snadné se na konci zkušebního období rozhodnout.

Verdikt

HTML-Optimizer ve verzi 9.8.3 je velmi šikovný nástroj, ypřístupňující optimalizaci vaši webové prezentace, připravené pro koncového uživatele, tedy návštěvníka vašich stránek. Tuto aplikaci lze bezesporu doporučit jak začátečníkům, tak pokročilejším uživatelům – tvůrcům webů či administrátorům CMS open source systémů. Pořizovací cena ve všech případech odpovídá nabízeným funkcím a schopnostem testovaného programu. Zrychlení načítání stránek je zejména u redakčních systémů překvapivě velké. Problematická se může zdát chybějící podpora češtiny.

HTML-Optimizer 9.8.3

Systémové požadavky:
Jakékoliv PC s nainstalovaným operačním systémem Microsoft Windows 2000/2003/XP/Vista.
Klady: funkce, rychlost, podpora mnoha formátů, snadné ovládání
Zápory: nepodporuje
český jazyk
K recenzi poskytla firma:
Tonbrand Software
www.tonbrand.nl
Cena: HTML-Optimizer 19,95 USD; HTML-Optimizer Pro 32,95 USD; Web Site Maestro 39,95 USD
Hodnocení: 4