Hlavní navigace

Zrychlete si připojení k bezdrátové síti a internetu – levně - 6.díl

6. 11. 2020

Sdílet

 Autor: © valdis torms - Fotolia.com
Zdvojnásobili jsme výkon naší domácí bezdrátové sítě. Něco málo jsme utratili, ale dost jsme získali.

Předcházející díl

 

Podařilo se nám zrychlit domácí bezdrátovou síť a připojení k Internetu, a to daleko levněji, než jsme si kdy pomysleli. Maximální výkon bezdrátové sítě je velmi aktuálním tématem zvláště nyní, kdy pandemie koronaviru uvěznila jak studenty, tak jejich rodiče do svých domovů a všichni se tak pokouší pracovat či studovat z domova – a často ve stejnou dobu.

Páteřní kruh (backhaul) – řešení pomocí kabelu

Ano, možná to nedává příliš smysl, vybudovat bezdrátové řešení využívající technologii mesh, protože se chceme vyhnout použití kabelů, a pak skončit na kabelech. Nicméně vytvoření páteřního okruhu tímto způsobem je skutečně nejlevnějším způsobem, jak se dostat k vyššímu výkonu.

Sítě typu mesh mohou pro komunikaci mezi uzly spotřebovávat buď šířku pásma bezdrátové sítě, nebo šířku pásma drátové sítě. Natažením ethernetového kabelu mezi dva routery jsme získali spoustu výhod třípásmového systému mesh, a to bez nijakých závratných nákladů. Za cenu asi 500 Kč jsme byli schopni zdvojnásobit až ztrojnásobit přenosovou rychlost notebooků připojených k uzlu RT-1900P.

Krimpovací kleště, konektory CAT5 a tester kabelů se dají sehnat již za cca 400 Kč

A jde to ještě levněji

Ve skutečnosti namísto 38metrového kabelu CAT6 za 500 Kč jsme od známého dostali zdarma sice použitý a poněkud zaprášený, ale funkční kabel kategorie CAT5e. Již zakoupený kabel kategorie CAT6 za 500 Kč jsme tedy vrátili a zakoupili jsme za cca 400 Kč krimpovací kleště, konektory a tester kabelů.

Sice to znamená vést kabel skrz podlahu (kde již vedl koaxiální kabel pro televizi) pod domem, pak přes strop garáže a průduch topení, ale na konci byl výsledek, který skutečně stál za to. Výkon sítě s technologií AiMesh byl daleko vyšší než při použití pouze dvou pásem.

Pokud vlastníte nějaký novější router Asus s podporou technologie AiMesh, budete asi výše popisovanou variantu zvažovat také, zejména s ohledem na vysoké nároky kladené na bezdrátovou síť a současně s ohledem na vysokou cenu výkonných routerů. Faktem je, že většina odborníků na síťové prvky se shoduje, že pro dosažení maximálního výkonu u dvoupásmových routerů lze řešení páteřního okruhu pomocí kabeláže jen doporučit.

Když budete používat technologii Asus AiMesh, pak připojíte jeden konec ethernetového kabelu do portu WAN (to je port, kam byste standardně připojovali modem pro připojení k Internetu) a druhý konec do volného portu Ethernet na hlavním routeru.

MIF21

 

Pokračování