Hlavní navigace

Transferjet - desetkrát rychlejší bezdrátový přenos dat

26. 1. 2010

Sdílet

Moderní technika pomáhá Haiti postavit se znovu na nohy, nový netbook s Windows 7 od Fujitsu se vleze do kapsy, TransferJet si razí cestu na trh, Barack Obama ani Bill Gates neodolali fenoménu sociálních sítí a mnoho dalšího!

Svět technických pokroků - 3. týden

 

(video)

 

Moderní technika pomáhá Haiti postavit se opět nohy

Na Haiti probíhají a nadále budou probíhat záchranné operace i odklízení následků. Dělníci ze všech koutů světa se zde snaží obnovit zničené komunikace, které po ničivém zemětřesení brání dopravě, zatímco ostatní lidé se snaží využít prostředky moderní techniky k získání finanční pomoci. Když zemětřesení zasáhlo hlavní město Port-au-Prince, odstřihlo celou řadu komunikačních prostředků v tomto státě, včetně pevných linek, satelitních telekomunikačních systémů a celulárních GSM sítí. Mezinárodní telekomunikační unie se proto okamžitě rozhodla pro umístění 40 satelitních terminálů pro navázání základního spojení spolu se 60 dalšími terminály pro širokopásmové satelitní připojení. Co se peněžitých darů týče, Apple přidal na iTunes stránku, která lidem umožňuje přispět na Americký červený kříž. Netečný nezůstal ani Facebook, díky kterému můžete přispět prostřednictvím her FarmVille a Mafia Wars.

Facebook pomahá prostřednictvím svých her zničenému Haiti

Přispět můžete i v ČR, a to prostřednictvím dárcovské SMS. Stačí poslat textovou zprávu ve tvaru „DMS SOSHAITI“ na telefonní číslo 87777. Cena jedné DMS je 30 Kč, na pomoc obětem zemětřesení bude připsáno 27 Kč. Pro další informace o možnostech podpory navštivte stránku clovekvtisni.cz.

 

Evropská komise schválila spojení Sun Microsystems s Oracle

Evropská komise s konečnou platností schválila plány společnosti Oracle na převzetí Sun Microsystems. Učinila tak po kontroverzním a vyčerpávajícím monopolním šetření, v zemích jako Rusko a Čína však dohoda stále čeká na schválení. Souhlas Evropské komise i tak představuje velký krok vpřed pro tento obchod, který je buď vítán jako obrat celého softwarového průmyslu, nebo zatracován jako zabiják jednoho z nejúspěšnějších open source produktů na světě - databáze MySQL.

Více informací se dozvíte v článku EU posvětila spojení společností Oracle a Sun na našem sesterském webu Computerworld.

 

Nový netbook s Windows 7 od společnosti Fujitsu se vám vleze do kapsy

Pokračujeme v Japonsku, kde společnost Fujitsu představila netbook s Windows 7, který je tak malý, že se vám vleze do kapsy. Loox U, mimo Japonsko nazývaný Lifebook UH900, bude od února dostupný v Japonsku, USA a Asii. Vybaven je 5,6" obrazovkou s technologií multi-touch a procesorem Intel Atom. K ukládání dat slouží 62GB SSD disk. Dodáván je s OS Windows 7 Home Premium a váží necelých 500 g. Díky své velikosti se vleze do většiny běžných kapes, což ale přináší i řadu problémů. Psaní na opravdu stísněné klávesnici může mnohým činit potíže a jelikož společnost umístila USB porty na čelní stranu, s připojeným USB zařízením bude psaní ještě náročnější. V prodeji bude v přepočtu za 18 000 Kč.

Nový netbook Fujitsu s Windows 7 je tak malý, že se vleze do kapsy

První zařízení podporující TransferJet se brzy objeví na trhu

Již nějakou dobu vás informujeme o novinkách týkajících se technologie od společnosti Sony nazvané TransferJet, která přenáší data mezi dvěma zařízeními jejich pouhým přiblížením k sobě. Nyní se technologie konečně objeví na trhu. Jako první bude sloužit v notebooku Sony Vaio F, který se v Japonsku začal prodávat 23. ledna a v únoru jej budou následovat po celém světě nové kompaktní fotoaparáty. Technologie pracuje na vzdálenost 3 cm a rychlostí konkuruje USB kabelům. Pro zahájení přenosu fotografií z fotoaparátu stačí zařízení přiblížit k přijímači, v tomto případě adaptéru, a zbytek již proběhne automaticky. Technologie bude vyžadovat použití speciální paměťové karty, jejíž cena by měla být v přepočtu zhruba o 500 Kč vyšší. TransferJet podporuje přenosy dat až rychlostí 375 Mb/s, první přístroje ale budou schopny jen pomalejšího přenosu rychlostí 40 Mb/s, což je však stále desetinásobek rychlosti Bluetooth 2.0.

Fotoaparát Sony podporující technologie TransferJet

 

Nová vývojářská sada pro e-čtečky Kindle

Amazon.com představil svou první softwarovou vývojářskou sadu pro uživatele, kteří si chtějí vytvořit vlastní aktivní obsah pro e-readery Kindle. Dostupná bude od příštího měsíce a například standardní cestopis díky ní může být obohacen o aktuální informace o počasí či probíhajících událostech.

 

Bill Gates ani Barack Obama neodolali fenoménu sociálních sítí

A byl to velký týden i pro sociální sítě. V pondělí poslal svůj první tweet prezident Obama a v úterý se do microbloggingu ponořil i Bill Gates. Ten dále rozšířil své angažmá na Facebooku o fanouškovskou stránku, aby nebyl stále zaplavován žádostmi o spřátelení.

 

Nokia nabídne zdarma navigaci pro své smartphony

Nová verze navigačních služeb Ovi Maps od Nokie nabídne zdarma pěší i automobilovou hlasovou navigaci. Nokia tak reaguje na tah Googlu, který stejný krok učinil již v říjnu. Za primární cíl si Nokia klade rozšířit popularitu mobilních navigací, map i služeb závislých na poloze, a tu pak využít pro podporu nové obchodní strategie zahrnující reklamní služby.

Více informací se dozvíte v našem článku Nokia nabídne do chytrých telefonů navigaci zdarma.

 

Sony oddaluje uvedení svého pohybového ovladače pro PlayStation 3

Společnost Sony posunula uvedení svého pohybového ovladače pro PlayStation 3 o šest měsíců ve snaze zvýšit počet her podporujících tento ovladač v okamžiku uvedení na trh. Ovladač umožní na PlayStationu 3 hrát podobné hry jako s Wii a původně se měl začít prodávat již letos na jaře, dle nejnovějších zpráv se jej ale dočkáme až na podzim. Odklad však společnost Sony připraví o šesti-měsíční výhodu, kterou měla oproti Projectu Natal, který se na trhu objeví před Vánocemi. Project Natal snímá reálné pohyby těla hráče a napodobuje je ve hře, takže se vaše rány, judo kousky i výskoky uplatní s okamžitým rázem.

 

cyber23

Mistrovstí v psaní SMS zpráv zná nového vítěze, je jím tým Jižní Korea

Myslíte si, že jste rychlí v psaní SMS? Na světové šampióny však pravděpodobně nemáte. V New Yorku se společně utkala družstva z 13 zemí světa, z nichž první místo obsadil tým Jižní Korea a vyhrál v přepočtu 1 800 000 Kč. Soutěžící mezi sebou soupeřili v psaní textových zpráv ve svém rodném jazyce. V textu se pochopitelně nesměly vyskytovat chyby ani zkratky a hlavní roli hrála rychlost, ve které museli porazit ostatní.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).