Hlavní navigace

Zpátky do lavic aneb bez počítače ani ránu

1. 9. 2007

Sdílet

Je krátce před koncem prázdnin, volné dny se dají sečíst na prstech ne právě šikovného pracovníka místní pily ...


Je krátce před koncem prázdnin, volné dny se dají sečíst na prstech ne právě šikovného pracovníka místní pily a mnoha studentům začíná mrznout úsměv ve tváři. Dva měsíce prázdnin jsou za nimi a čeká na ně deset měsíců povinné (pro vysokoškoláky devět měsíců nepovinné) výuky a každodenní školní přípravy.
Jen málo z nás si dokáže představit dnešní dobu bez počítače a jinak tomu není ani u studentů všech věkových skupin.
Nedivte se, už i studenti druhého stupně základní školy mohou dostávat úkoly v elektronické formě, a proto stroj, na kterém budou zadané úkoly zpracovávat, je dnes již běžnou součástí jejich pokoje. Dnešní moderní PC zvládnou práci, zábavu i podporu multimedií. Právě proto jsme pro vás připravili přehledový test počítačových sestav určených pro studenty všech věkových skupin (základní, střední ani vysokou školu nevyjímaje). Po přečtení našeho testu by vás již neměla zaskočit otázka vašeho potomka, kdy už konečně pořídíte nějakou novou „nadupanou mašinu, na které se KONEČNĚ už nebude trhat ani ten jednoduchej texťák, jako na tom současném krámu“! Patříte-li naopak do věkové skupiny studentů, dáváme vám do ruky jednoduchou zbraň k drobnému vydírání rodičů. Prostě otevřete časopis, položte jej před otce nebo matku (podle toho, kdo je hlavou rodiny a kdo krkem, který hlavou otáčí) a naznačte, že vaše vzdělávání se s některým z popisovaných počítačů výrazně urychlí.
Naše představa počítače pro studenty je asi následující: levný dvoujádrový procesor – Intel Pentium Dual Core nebo C2D E4300, E6320, popřípadě AMD Athlon 64 X2 do 5000+ s nižší spotřebou, označené EE – Energy Efficient. Na základní desce bychom nešetřili a vybrali si model střední až vyšší střední třídy, nejlépe s integrovaným rozhraním Firewire IEEE1392
a pasivním chlazením čipové sady. Při použití operačního systému MS Windows XP bohatě postačuje paměť 1GB RAM, ale pro Windows Vista sáhněte raději po 2 GB paměti. Jinak počítač udělá stejnou práci, ale za podstatně delší dobu. Pevný disk by měl mít minimálně 160 GB a rozhraní SATA, DVD mechanika dnes musí zvládnout vypalování. SATA rozhraní je i zde lepší, záleží i na dalších funkcích jako LightScribe nebo LabelFlash.
Důležitou otázkou je dobré chlazení a nízká hlučnost. Ideálu se přiblížily počítače Scaleo EVi od FSC a Dobrá Trefa – tichý od společnosti Agen. Někteří výrobci použili pouze jen základní chladiče procesorů bez přídavných ventilátorů, což vede ke zvýšení teploty komponent a snižuje se jejich životnost. Dostupným ideálem je použití tichého, ale kvalitního napájecího zdroje, dále procesor chlazený velkým chladičem s Heat-Pipe trubicemi a v neposlední řadě dva přídavné ventilátory instalované ve skříni.
Vše ostatní z hlediska hardwaru je víceméně na uživateli – klávesnici, myš, LCD displej a přídavné příslušenství jako webkamera, mikrofon, reproduktory atp. si může dokoupit na místě podle potřeby. Zvlášť je potřeba zmínit televizní tuner, který zatím není přímo vyžadován, nicméně pokud byl obsažen v sestavě, určitě znamenal kladné body navíc.
Softwarová výbava pro studenta jakéhokoliv věku by měla obsahovat minimálně kancelářský balík aplikací čítající textový a tabulkový editor (placenou nebo open source verzi, nikoliv 30denní zkušební). Povinností by měl být antivirový program chránící počítač před útoky záplavy virů z internetu a vypalovací software (OEM licence Ahead Nero se dodává k DVD mechanikám zdarma nebo ji lze dokoupit za směšných cca 50 Kč). Ostatní programy lze vcelku jednoduše nahradit volně šiřitelnými verzemi z internetu nebo našeho CD/DVD. Pokud měla nějaká sestava software navíc – jednalo se o programy pro zpracování fotografií, přehrávač DVD nebo plné verze počítačových her, získala další kladné body.

Naše zkušenosti

Prováděný test nás přesvědčil, že vybírat se rozhodně vyplatí. Naprostá většina našich výrobců počítačů je dostatečně flexibilní a dokáže vyplnit požadavek zákazníka „do puntíku“. Především proto jsme do recenze doplnili doporučení, které části sestavy by stály za vylepšení již při nákupu. Pokud se vám výrobce/prodejce nepřizpůsobí, můžete mu s poklonou poděkovat za jeho čas a obrátit se na někoho jiného.
Při nákupu počítačové sestavy je samozřejmě důležitá celková doba záruky a podmínky servisu počítače. Jak je patrné z naší tabulky, můžete narazit na prodejce, který nabízí pouze standardní (zákonnou) záruku 24 měsíců. Někdo jiný nabídne nejen záruku 24 měsíců, ale přidá dalších 36 měsíců bezplatného servisu (to znamená, že vám vymění/nainstaluje vámi vybranou komponentu jen za její prodejní cenu, nebudou připočítávat cenu za práci technika). Některé obchody poskytují záruku podle použitých komponent (tedy obvykle od 24 do 36 měsíců), a několik firem v testu nabídlo plnou tříletou záruku na celý prodaný počítač. Delší záruční doba jistě není k zahození a může (zejména v případech použití méně kvalitních komponent) ušetřit nemalé finanční prostředky v období mezi druhým a třetím rokem provozu PC.

Jak vybírat počítačovou sestavu

Nejprve si ujasněte, proč počítač kupujete a jaká činnost na něm bude provozována nejčastěji. Pro počítač fungující jako psací stroj a prozlížeč webových stránek si vystačíte i s tím nejpomalejším procesorem na současném trhu. V takovém případě nemá cenu pořizovat dvoujádrový procesor. Pokud budete využívat počítač jako multimediální stroj schopný přehrát video a audio, ale neplánujete hrát nejnovější počítačové hry, s klidem sáhněte po levném dvoujádrovém procesoru a doplňte jej jedním GB operační paměti. Máte-li jakékoliv jiné nároky (počítačové hry, zpracování videa, práce s TV tunerem nebo jiné náročné operace), zvolte středně a více výkonný dvoujádrový model procesoru, doplněný o dva GB operační paměti DDR2 800 MHz. V každém případě se ale v případě jakýchkoliv pochybností nebojte zeptat, na co který počítač slouží, a nechte si poradit. Vysvětlete prodejci své potřeby a nechte si navrhnout řešení. Pak toto řešení můžete probrat s někým, kdo se v počítačích více vyzná a „odfiltruje“ líbivé marketingové vábení mnoha prodejců. Dojdou-li prodejce i rádce přibližně ke stejné sestavě či konfiguraci, máte téměř jistotu, že nekoupíte levný pomalý stroj, který vám nestačí, nebo předraženou moderními technologiemi nabitou mašinu, jejíž výpočetní výkon téměř nikdy nevyužijete.
Naše poslední doporučení je jednoduché – počítejte a srovnávejte nabídky. Z našeho testu je patrné, že za stejnou, ne--li menší částku lze pořídit lépe vybavený počítač, navíc doplněný plnohodnotným kancelářským balíkem MS Office 2007 pro studenty a domácnost. Na druhou stranu není možné cenově srovnávat produkty postavené na jiných komponentách, lišících se kvalitou zpracování (v testu jsou typickým příkladem napájecí zdroje od společnosti EuroCase) a systémy s dvou- a tříletou záruční dobou. Ne vždy se tedy vyplatí sáhnout po levném řešení, protože jak říkávaly již naše babičky: nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci.

Vyhodnocení

Pokud se rozhodnete pořídit si jakoukoliv počítačovou sestavu z našeho testu a budete se držet popsaných doporučení, neměli byste sáhnout při výběru vedle. Je pravda, že u některých počítačových sestav taková doporučení zvýší cenu o několik set korun (výjimečně do 2 000 Kč), naproti tomu je potřeba si uvědomit, že s počítačem budete trávit vy nebo vaši blízcí nemalou část volného času. Při rozhodování, komu udělit ocenění TOP Produkt jsme brali v potaz nejen poměr výkon/cena, softwarovou výbavu, provedení, vhodný návrh a realizaci, ale také záruční dobu, hlučnost sestavy a dobré chlazení. Rozhodování nebylo lehké, v podstatě všechny sestavy splňovaly do puntíku zadání testu. Nakonec jsme se rozhodli pro dvě sestavy, kterým udělujeme ocenění. První z nich byla počítačová sestava Agen díky svému zaměření (student bez potřeby hraní aktuálních počítačových her) a pořizovací ceně včetně záruky, druhým oceněným byl počítač Suma – plně vybavený počítač s možností plnohodnotně hrát počítačové hry. Jeho cena je sice vyšší, ale jako jeden z mála disponuje záruční dobou celých 36 měsíců.
Zajímavou volbou byla i sestava HAL3000 iAlien GT a Barbone W Panther II. První z nich uniklo ocenění kvůli drobným výtkám k použitým komponentám, druhé jsme vytkli absenci přídavného chlazení a pouze 1 GB operační paměti. Tedy nic, o co byste si nemohli v obchodě říct a nechat si doinstalovat. Za zmínku stojí i nejlevnější sestava v testu – DAX Griffin, která zaujala dobrým zpracováním, kancelářským balíkem OpenOffice.org, ale bohužel i hlučnějším zdrojem.

AGEN Dobrá Trefa – tichý

Ztišený počítač se základními funkcemi Cena: 17 315 Kč www.agen.cz
První počítač v testu byl optimalizován na tichý chod (použití odhlučňovací pěny uvnitř skříně) a na dobré chlazení. Na procesoru je usazen AC Freezer 7 Pro – současná špička v poměru výkon/cena v oblasti chlazení procesorů, instalován je jeden přídavný ventilátor a je použit méně hlučný napájecí zdroj Fortron. Při práci počítač vydával hluk srovnatelný se sestavou FSC, což ho řadí mezi špičku. Dopomáhá k tomu i pasivně chlazená VGA karta. Konfigurace C2D E4300, 1 GB paměti, 160 GB disk a GeForce 7300 nepředurčují PC k trhání rychlostních rekordů, ovšem na nízkou cenu by nemálo zákazníků mohlo slyšet. Software zahrnuje OS Windows Vista Basic, kancelářský balík MS Office 2007 pro studenty a domácnost, Nero 7 OEM, antivirový systém Norton Internet Security 2007 a nainstalované programy Adobe Reader, ICQ a Skype. Výrobce sestavy vsadil na kvalitní komponenty (zejména základní deska, chlazení a napájecí zdroj Fortron), sestava pracovala bez chyby a zvládla všechny naše testy. Pár drobností by se ale dalo udělat o něco lépe: například vnitřní uspořádání kabelů (výměna DVD za mechaniku se SATA konektory), chybějící ventilátor u HDD, výhrady máme i k ne zcela vhodně zvolené verzi operačního systému. Rozhodnete-li se pro sestavu Agen, nebojte se požádat o více operační paměti a/nebo OS Windows XP. Dostanete tak dostatečně výkonný počítač schopný zpracovat fotografie i video a poskytnout uživateli kompletní multimediální služby. Nejnovější náročné hry si ale v plném rozlišení nezahrajete. S přihlédnutím na obsažený software je cena sestavy velmi dobrá, body přidává i záruka na 24 měsíců s následným servisem 36 měsíců zdarma.
Cena 5
Výkon 3
Provedení 3
Celkem 5

Alza ALZG24i – X2 4600+ TT VIS

Luxusně laděný počítač Cena: 23 800 Kč www.alza.cz
Jednou z nápaditých počítačových sestav je i model ALZG24i – X2 4600+ TT VIS od Alzasoftu. Při návrhu a stavbě tohoto PC byl kladen důraz především na chlazení a vyváženost. Procesor AMD Athlon 64 X2 4600+ EE se potřebou 65W byl doplněn dvěma 1 024 MB moduly DDR2. PC si tak troufne (nejen) na nejnovější počítačové hry - grafický výstup obhospodařuje GPU GeForce 8600 GT. Svým výkonem sice spadá do nižší střední třídy, nicméně mnoho počítačů v testu je na tom s výkonem ve 3D podstatně hůř. V klidu zvládne jakékoliv kancelářské práce, zpracování videa a fotografií z dovolené. Návrh chlazení komponent je výborný (2× přídavný ventilátor, tichý chladič CPU a pasivně chlazená grafika), nicméně provedení a zpracování už tak úžasné nebylo. Kabely v počítači sice byly svázány k sobě, ale i přesto vytvořily ve skříni chaos zabraňující plynulému proudění vzduchu (především kabely vedoucí ke čtečce paměťových karet, umístěné na horní straně, a kabely k PATA mechanice). Předinstalovaný software čítal plnou verzi PowerDVD 7, Nero 7 OEM a pouze 30denní verzi kancelářského balíku MS Office 2007. Po antiviru
a recovery systému ani vidu, ani slechu. Alza ALZG24i – X2 4600+ TT VIS je středně výkonná PC sestavu s moderní grafickou kartou podporující jak DirectX 10, tak i nVidia HD Pure Video, poskytující uživateli všechny potřebné konektory. Je stabilní a postavená z kvalitních komponent, není příliš hlučná, přesto je dobře chlazená. Škoda jen nedbalé úpravy vnitřní kabeláže a pouze zkušební verze kancelářského balíku MS Office 2007. Cena je v porovnání s konkurencí vyšší, záruka je 24 měsíců, počítač se dodává zaplombovaný.
Cena 2
Výkon 2
Provedení 5
Celkem 3

Barbone W Panther II

Na práci i zábavu Cena: 20 700 Kč www.barbone.cz
Počítač společnosti T.S.Bohemia byl jako jediný dodán ve světlém provedení. Sestava byla vybavena operačním systémem Microsoft Windows Vista Home Premium a softwarem v podobě plné verze kancelářského balíku MS Office Home a Student 2007, antiviru Norton Internet Security 2007 a anglického Lingea Lexiconu. K počítači byl jako jednomu z mála přidán i DVD Recovery kit. Z hardwarového hlediska je počítač založen na platformě Intel (procesor Core 2 Duo E6320) doplněné o 2× 512 MB operační paměti DDR2 a 250GB pevný disk. Po výkonnostní stránce bychom vytkli nedostatek operační paměti, neboť 1 GB spolu s náročným NIS 2007 prodlužuje odezvu systému. Výkon v 3D odpovídal použité GeForce 8600 GT, stabilita sestavy byla vynikající. Zpracování sestavy Barbone bylo ukázkové, díky prostorné PC skříni se těch několik svazků kabelů lehce ztratilo, za zvážení by stálo snad jen použití SATA mechaniky. Potěšilo nás použití kvalitní základní desky a pasivně chlazené grafické karty (obě Gigabyte) a napájecího zdroje Fortron. Vyloženě zklamáni jsme naopak byli z pojetí chlazení, ponechaném jen na boxovaném chladiči Intel a ventilátoru ve zdroji. Škoda, přídavný ventilátor by odvodu tepla rozhodně prospěl, teplota komponent byla při testu velmi vysoká. Barbone W Panther II je dobře navržený, středně výkonný počítač s bohatým příslušenstvím, za odpovídající cenu. Záruka činí 24 měsíců, plus následných 36 měsíců bezplatný servis. Počítač nebyl zaplombován. Pokud se pro tento model rozhodnete, nebojte se požádat o lepší chlazení a dalších 1 024 MB RAM, případně doplnění Firewire IEEE1392a za příplatek.
Cena 3
Výkon 4
Provedení 2
Celkem 4

CzechComputer Smart

Chytrý pomocník Cena: 18 900 Kč www.czechcomputer.cz
Společnost Czech Computer zvolila pro svou sestavu Smart nenápadnou, decentní skříň, jejímž základem byla Energy Efficient verze dvoujádrového procesor AMD Athlon 64 X2 4000+ a základní deska Asus M2N-E. Výbavu doplňoval 1 GB RAM, 320GB HDD, vypalovací mechanika a grafika GeForce 8600 GTs podporou DirectX 10. Instalovaný systém MS Windows XP Home Edition naopak podporuje maximálně DirectX 9.0c (to nepovažujeme za chybu, čas Windows Vista teprve nastane). Uživatel může získat naprosto vyváženou sestavu, v níž nenajde pod- nebo naddimenzované komponenty. Se zkušebně nainstalovaným OS Windows Vista podával počítač vyrovnaný výkon současné nižší střední třídy a systém byl po celou dobu stabilní. Na sestavě byla vidět snaha o optimalizaci a svázání kabelů uvnitř PC skříně, ale v testu se najdou počítače s lépe vyřešeným uložením kabeláže. Překvapila nás absence jakéhokoliv přídavného ventilátoru. O chlazení se staral pouze boxovaný chladič CPU a ventilátor ve zdroji, nebylo nastaveno automatické snižování frekvence a napětí CPU, což se projevilo vyšší minimální spotřebou PC o 10 W a vyšší teplotou procesoru. Software obsahoval balík MS Office 2007 pro domácnost a studenty a vypalovací program Nero 7 OEM. Chyběl antivirový program a systém recovery. CzechComputer Smart je počítač se základní výbavou a výkonem pro méně náročného hráče, nabízí však přijatelnou cenu a kvalitní komponenty a nebýt chybějícího Firewire a nedotaženého chlazení, které se dá pořídit za několik stokorun navíc, doporučili bychom tuto sestavu skutečně každému.
Cena 4
Výkon 3
Provedení 2
Celkem 4

DAX Griffin

Levný pracant Cena: 16 000 Kč www.optima.cz
Sestava DAX Griffin vychází především z nízké pořizovací ceny. S procesorem Athlon X2 4200+ EE a deskou Gigabyte M55S-S3. Pro OS MS Windows XP Home Edition je 1 GB operační paměti dostatečný, zejména s přihlédnutím k výkonu použité grafické karty. Chlazení zajišťuje v podobě AC Freezer 7 Pro, spolu s jedním přídavným 80mm ventilátorem. V nastavení Windows bohužel nebyla aktivována funkce Cool‘n‘Quiet, což zbytečně zvyšovalo spotřebu a teplotu procesoru. Dílenské zpracování sestavy hodnotíme jedničkou – kabely byly pevně a účelně svázány k sobě a netvořily ve skříni neprostupný prales, navíc byla použita i SATA vypalovací mechanika, takže odpadla potřeba použití nešikovného širokého ATA kabelu, táhnoucího se jindy přes celý počítač. Z hlediska celkové hlučnosti bohužel celkový dojem kazí typické „bzučení“ napájecího zdroje EuroCase. Je to škoda, počítač by jinak byl – i díky pasivně chlazené grafické kartě – celkem tichým společníkem. Softwarovou výbavu tvořil volně dostupný kancelářský balík OpenOffice.org 2.2, antivirový program Alwil Avast Home Edition, přehrávač PowerDVD a vypalovací software Nero Express s podporou LightScribe. Chyběl tzv. recovery systém. Celkově lze ale říci, že za nízkou cenu dostane uživatel vyvážený multimediální počítač, vhodný pro všechny běžné domácí činnosti. Plomba výrobce, znemožňující kdykoliv doplnit například chybějící TV tuner nebo přídavný ventilátor, může někomu vadit a jinému bude zcela lhostejná. Zákazníci mohou využít záruku 24 měsíců spolu s dalšími 36 měsíci bezplatného servisu.
Cena 5
Výkon 2
Provedení 4
Celkem 3

DXT Wizard

Na půli cesty Cena: 19 300 Kč www.dxt.cz
Také společnost DTX vsadila při návrhu a realizaci počítače pro studenty na platformu AMD, ale jako operační systém zvolila Microsoft Windows Vista v edici Home Premium. Počítačová sestava byla evidentně navržena s jasným záměrem: najít řešení za co možná nejnižší cenu a přitom neslevit z hlediska výborných komponent. To se odrazilo například v základní desce, která na sobě sice nese pasivní chlazení obou částí čipové sady pomocí Heat-Pipe, ale chybí ji například paralelní port a Firewire IEEE1392. Stejný rozpor je vidět například u operační paměti – je osazen jeden 1 024MB modul, což je na jednu stranu dobře z hlediska rozšíření, na druhou stranu je 1 GB paměti při použití OS Windows Vista naprostým minimem. Navíc se v sestavě nacházel pouze 160GB pevný disk – v dnešní době skutečně minimální základ multimediálního PC. Kladně jsme hodnotili zcela tichou pasivně chlazenou grafickou kartu a přídavný 80mm ventilátor, naopak za zvážení by jistě stál boxovaný chladič CPU a výměna zdroje EuroCase – největšího zdroje hluku. Dílenské zpracování je dobré, kabely jsou v rámci možností (i když ne vždy optimálně) vedeny tak, aby co nejméně překážely, při použití SATA DVD vypalovací mechaniky by zmizel jinak rozměrný ATA kabel. Softwarovou výbavu tvořil pouze kancelářský balík MS Office 2007 pro domácnost a studenty, po antivirovém, vypalovacím nebo recovery systému jakoby se slehla zem. Nákupem DXT Wizard získá uživatel PC s omezeným výkonem, dobrou stabilitou a 24měsíční zárukou. Ke spokojenosti většiny uživatelů přitom nechybí tolik – lepší chlazení, méně hlučný zdroj a nějaký vypalovací software navíc, zmíněné nedostatky však vyvažuje nízká cena.
Cena 4
Výkon 2
Provedení 2
Celkem 2

FSC Scaleo Evi 2535

Především do obýváku Cena: 33 868 Kč www.fujitsu-siemens.cz
Sestava Fujitsu Siemens Computers je určena jako Media Center, ale nabízí plnohodnotné funkce stolního PC – uvnitř se skrývá systém založený na platformě Intel, doplněný 2 GB operační paměti. O grafický výstup se stará integrovaná grafika Intel GMA X3000 s vývody VGA, 2× Scart, HDMI a kompozitním výstupem (cinch i S-Video). Na zadní straně nalezneme i moderní e-SATA rozhraní. Inovací je tedy více než dost, oproti předchůdci – FSC Scaleo E – má nynější verze Evi vylepšené i chlazení a významně byla snížena hladina hluku. I přes minimum volného prostoru ve skříni nabízí Evi 2535 ucházející chlazení procesoru, teploty komponent byly jen mírně nadprůměrné. Výbava počítače pokračovala přes hybridní TV tuner se dvěma vstupy a integrovanou Wi-Fi síťovou kartu k operačnímu systému MS Windows Vista Home Premium, kancelářský balík MS Works 8.5, antivir Norton Internet Security 2007, až po systém snadné obnovy systému včetně ovladačů, program Nero 7 OEM, WinDVD a zkušební verzi MS Office 2007. Uživatel také dostane jako u jediného přístroje v testu dálkový ovladač pro funkce MCE. Sestava byla stabilní, spolehlivá a odezva systému rychlá. Scaleo Evi 2535 je jednoznačně nejlépe vybaveným počítačem v testu a je připraven vyplnit veškeré pracovní požadavky studenta, nepotěší však hráče, neboť integrovaná grafika na nejnovější hry prostě nestačí. Zároveň nabízí jen omezenou možnost rozšíření, horší chlazení HDD a rovněž nejvyšší cenu v testu. Kdo vyžaduje komfort, líbivý design a funkční řešení MCE, ten si za tuto přidanou hodnotu rád připlatí.
Cena 1
Výkon 5
Provedení 3
Celkem 4

HAL3000 iAlien GT

Líbivý společník Cena: 22 955 Kč www.halnet.cz
Počítač společnosti 100Mega Distribution byl uložen v líbivé skříni Cooler Master Centurion 534, působící na uživatele majestátním a luxusním dojmem. Uvnitř se skrývá platforma Intel s procesorem Core 2 Duo E6320 a základní deskou MSI P965 Neo-F, doplněnou dvěma GB operační paměti DDR2 800 a grafickou kartou GeForce 8600 GT. Jak si tato konfigurace přímo žádá, počítač byl vybaven OS MS Windows Vista Home Premium. Práce se sestavou byla plynulá, systém stabilní, konfigurace navržená přesně tak, aby se jednotlivé komponenty výkonnostně doplňovaly a žádné nevyčnívaly. Vnitřní zpracování
a uspořádání kabelů není zrovna přesvědčivé, kabely značně stěžují průchod vzduchu skříní. Snahu o co nejmenší hluk PC měla podpořit pasivně chlazená grafická karta, ale celou tuto představu přehlušil jak okrajový hluk z chladiče CPU, tak (především) dunění a bzučení napájecího zdroje. Systém chlazení byl ponechán jednomu přídavnému 12cm ventilátoru na zadní straně skříně. Instalovaný software čítal antivirový balík AVG Anti-Malvare, vypalovací program Nero 7, Zoner Photo Studio Clasic, dvě plné hry a zkušební verzi kancelářského systému MS Office 2007. HAL3000 iAlien GT je mírně nadprůměrný počítač z hlediska podaného výkonu, nadprůměrný co se týče použité PC skříně, ale podprůměrný vydávaným hlukem. Pokud se rozhodnete pro koupi této sestavy, nechte si vyměnit napájecí zdroj, přidat k pevnému disku jeden ventilátor a v případě potřeby doplňte i chybějící port Firewire IEEE1392. Za tuto luxusněji pojatou sestavu sice zaplatíte o něco více, ale odměnou vám bude již zmíněný vzhled a také 36měsíční plná záruka na PC.
Cena 2
Výkon 2
Provedení 2
Celkem 3

Lynx MS Premium VP5 E2140

Nenápadný, ale užitečný pomocník Cena: 19 900 Kč www.lynx.cz
Model Lynx MS Premium VP5 E2140 nás příjemně překvapil svou konfigurací: procesor Intel Pentium Dual-Core E2140 byl doplněn dvěma GB paměti, 250GB pevným diskem a grafickou kartou GeForce 8500 GT. Jak asi sami tušíte, konfigurace jako dělaná pro OS MS Windows Vista, který je v počítači skutečně instalován. Navíc je k dispozici i antivirové řešení společnosti Grisoft, kancelářský balík MS Office 2007, jedna originální hra, program na úpravu fotografií Zoner Photo Studio 9 a další příslušenství. Při pohledu na použitý hardware se jedná o vyváženou sestavu, která poskytne uživateli plné multimediální vyžití (kromě chybějícího Firewire IEEE1392), střízlivý výkon (jak procesor, tak i grafická karta jsou pasovány spíše do nižší střední třídy) a dostatek místa na pevném disku. Co však nemůžeme této sestavě odpustit, je chybějící chlazení počítačové skříně, díky kterému byly všechny tři sledované teploty nad normálem a v budoucnu to může způsobit kratší životnost klíčových komponent (CPU, základní deska nebo pevný disk). Ani z použitého napájecího zdroje jsme nebyli nadšeni, nejen že se jednalo o levný EuroCase 400 W, ale právě tato komponenta byla zdrojem až nepříjemného vrnění nebo bzučení, které se ozývalo ze zapnuté PC sestavy. Celkově bychom doporučili při nákupu požádat prodejce o doplnění tichými ventilátory, kvalitnějším a tišším zdrojem – poté si odnesete domu sestavu, se kterou můžete být spokojeni (jen ty nové 3D hry se budou spíš ploužit než běhat…). Po doplnění těchto komponent je velmi pravděpodobné, že s Lynx MS Premium VP5 budete spokojeni, neboť dostanete dobře vybavený počítač za velmi dobrou cenu.
Cena 3
Výkon 4
Provedení 2
Celkem 3

Suma Beast Student

Výkon především Cena: 29 490 Kč www.sumanet.cz
Společnost Suma nám poslala papírově nejvýkonnější sestavu v našem testu, zaměřenou zejména na uživatele holdující počítačovým hrám. Ani ostatní potřeby však nebyly opomenuty. PC bylo dodáno s OS MS Windows Vista Home Premium spolu s kancelářským balíkem MS Office 2007 pro domácnost a studenty, antivirem NIS 2007 a vypalovacím balíkem Nero 7 OEM. Z hardwarového hlediska byla sestava vybavena více než dostatečně, neboť Core 2 Duo E6700 spolu s 2 048 MB operační paměti DDR2 800 MHz a 320GB pevným diskem disponuje vynikajícím výpočetním výkonem. Vysoký výkon měla i grafická karta, která však nepodporuje nejnovější rozhraní DirectX 10. Při výběru komponent byly zvoleny ty kvalitnější, které by se spolu s dobře navrženým systémem chlazení měly uživateli odvděčit delší životností a nerušeným provozem. Chyběl nám sice ventilátor před pevným diskem, ale kompenzoval jej kvalitní chladič CPU, jeden přídavný ventilátor
a perfektní úprava kabelů. Dobrý dojem z celé sestavy dotvářel kvalitní a snesitelně hlučný napájecí zdroj. Suma Beast Student dostál papírovým předpokladům a stal se nejvýkonnější sestavou v testu, s níž uživatel nepozná rozdíl mezi použitými OS (XP versus Vista). Stabilita stroje byla taktéž výborná, stejně tak potěší i přítomnost TV tuneru. Za necelých 30 000 Kč získá uživatel nadprůměrně výkonný počítač pro všemožné úlohy i zábavu. Navíc dostane 36měsíční záruku na celý systém. K dokonalosti tak chybí pouze podpora DirectX 10 a jeden přídavný ventilátor. Zejména kvůli grafické kartě by ale prodejní cena znatelně stoupla, takže je na uživateli, co si vybere.
Cena 1
Výkon 5
Provedení 5
Celkem 5

Statistika srovnávacího testu

Zajímavým doplněním bude i několik grafů, které se týkají četnosti použití jednotlivých komponent. Na první straně najdete porovnání základních desek, grafických karet a chladičů CPU. Mezi deskami měla vysokou převahu společnost Asus, její produkty jsme našli v každé druhé sestavě.
V segmentu grafických karet je vedení Asusu menší, nicméně je stále na prvním místě, stíhaný pak společností Gigabyte a MSI. O chlazení procesoru se nejčastěji staraly chladiče Artic Cooling nebo boxované chladiče. Na další stránce grafické porovnání pokračuje. Zjistíte z něj, že nejoblíbenější montovanou optickou mechanikou je LG. Mezi pevnými disky jsme určitě očekávali rozmanitější skladbu modelů – v testu se objevilo přesně 50 % pevných disků značky Seagate a 50 % pevných disků Western Digital. Kdepak jsou asi ostatní (Samsung, Hitachi a jiné)? Pozornost jsme věnovali také zastoupení značek napájecích zdrojů, ze kterého vycházejí vítězně dvě značky – Fortron jakožto zástupce kvalitního, ale dražšího segmentu trhu, a EuroCase jako zástupce nízké pořizovací ceny. V následujícím grafu zjistíte způsob chlazení grafické karty. Ticho v tomto případě vyhrálo na celé čáře– 70 % (pasivně chlazené VGA karty).
Posledním grafem je použití OS – zastoupen byl ve všech případech pouze Microsoft, Linux se neodhodlal dodat žádný z výrobců. A když už Microsoft, tak rovnou v 70 % nový OS Windows Vista Home Premium, 20 % tvořil starší OS Windows XP Home Edition a jednou byl nainstalován systém Windows Vista Home Basic.

Sestava T.S. Bohemia

V našich srovnávacích testech se objevují zásadně samostatné sestavy s tím, že si uživatel vybere přímo u prodejce zbývající příslušenství, jako je LCD displej, tiskárna, skener a mnoho jiného.
Co ale uživatel, který si chce pořídit kompletní řešení – takzvaný balíček all-in-one? Pro takový případ tu máme pro vás jednu alternativu od společnosti T.S.Bohemia, vyrábějící a prodávající počítačové sestavy Barbone. Balíček je sestaven ze samotné počítačové sestavy Barbone W Panther II, doplněné o 19“ LCD displej LG TFT L192WS a multifunkční zařízení Canon MP140. Zákazník si po nákupu této sady odnese domu výkonný počítač založený na platformě Intel, vybavený moderní grafickou kartou GeForce 8600 GT s podporou rozhraní DirectX 10 a operačním systémem Microsoft Windows Vista v edici Home Premuim. Počítač nabízí čtyři porty USB, jeden sériový, jeden paralelní port, osmikanálovou zvukovou kartu s optickým i S/PDIF výstupem a dva výstupy DVI s jedním S-Video TV-Out.
O ostatních vlastnostech počítače se dočtete v samotné recenzi, nyní se podíváme na ostatní komponenty.
Hlavním lákadlem může být LCD displej, což je 19“ širokoúhlý displej s fyzickým rozlišením 1 440 × 900 obrazových bodů, kontrastem 700 : 1, svítivostí 300 cd/m2 a pozorovacími úhly 160°/160°. Díky své matici typu TN je vhodný především pro hraní počítačových her, ale dokáže obstojně obsloužit i multimediální a kancelářské aplikace.
Funkce skenování, kopírování a přímého tisku z počítače u tohoto řešení obstarává multifunkční inkoustové barevné zařízení Canon Pixma MP140. Jedná se o novinku na trhu, která doplňuje portfolio Canonu a měla by vyhovět zákazníkům vyžadujícím kvalitní, i když ne nejrychlejší tisk nebo kopírování. Za minutu tento stroj dokáže vytisknout 20 černobílých nebo 13 barevných stran A4, využívá samostatný zásobník černého inkoustu a sdruženou cartridge barev CMY. Je dodáván se zásobníky menší kapacity, při provozu se rozhodně vyplatí investovat do inkoustových zásobníků s vyšším objemem inkoustu, který zlevní celkové náklady na tisk. Skener pracuje v hardwarovém rozlišení 600 × 1200 ppi ve 48bitové barevné hloubce a snímá jen odrazové předlohy (jako většina zařízení AIO). S přesností barev nemá výrazné problémy ani při skenování, ani při předávání informací tiskové mechanice během kopírování. Jedinou drobnou nevýhodou produktu je chybějící port PictBridge pro přímý tisk fotografií z digitálního fotoaparátu. Pokud jej nutně potřebujete, připlaťte si pár stokorun a zvolte místo Pixmy MP140 například podobný model Pixma MP160.
Nákup celého řešení má výhodu především v tom, že uživatel dostane vše od jednoho dodavatele a v případě jakýchkoliv
problémů se může obrátit na jeho podporu. Další výhoda spočívá v celkové pořizovací ceně, která je oproti nákupu jednotlivých komponent zvlášť mnohdy zvýhodněná. Pokud se rozhodnete pro celý set obsahující Barbone W Panther II, LCD LG TFT L192WS a multifunkční tiskárnu Canon MP140, zaplatíte za něj 22 700 Kč bez DPH, což je 27 013 Kč včetně DPH.

Počítač: Agen Dobrá Trefa - tichý Alza ALZG24i - X2 4600+ TT VIS Barbone W Panther II CzechComputer Smart DAX Griffin DXT Wizard FSC Scaleo Evi 2535 HAL3000 iAlien GT Lynx MS Premium VP5 E2140 Suma Beast Student
Technické parametry:
Procesor Intel Core 2 Duo E4300 AMD Athlon 64 4600+ (65W) Intel Core 2 Duo E6320 AMD Athlon 64 X2 4000+ EE AMD Athlon 64 X2 4200+ EE AMD Athlon 64 4200+ EE Intel Core 2 Duo E6400 Intel Core 2 Duo E6320 Intel Pentium Dual-Core E2140 Intel Core 2 Duo E6700
Operační paměť 1024 MB (2x A-Data 512MB DDR2 533) 2048 MB (2x Kingston HyperX 1 024 MB DDR2 800) 1024 MB (2x Transcend 512MB DDR2 667) 1024 MB (2x Corsair 512MB DDR2 667) 1024 MB (2x A-Data Extreme 512MB DDR2 800+) 1024 MB (1x Transcend 1024MB DDR2 800) 2048 MB (2x 1024 MB DDR2 667) 2048 MB (2x Kingmax 1024 MB DDR2 800) 2048 (2x A-Data 1 024 MB DDR2 800 MHz) 2048 MB (2x Kingston 1024 MB DDR2 667)
Základní deska ASUS P5L Asus M2N-E SLI Gigabyte 965P-S3 r.3 Asus M2N-E Gigabyte M55S-S3 Asus M2N-E Biostar TForcePT MSI P965 Neo-F Asus P5GC-MX Intel Desktop Board DP35DP
Čipová sada Intel P945 + ICH7 NVIDIA nForce 500 SLI Intel P965 + ICH8 NVIDIA nForce 570 Ultra NVIDIA nForce 550 NVIDIA nForce 570 Ultra Intel G965 Intel P965 + ICH8 Intel 945GC + ICH7 Intel P35 + ICH9R
Sloty PCI-e x1/x4/x16 2 / 0 / 2 2 / 0 / 2 3 / 0 / 1 2 / 1 / 1 4 / 0 / 1 2 / 0 / 2 1 / 1 / 1 2 / 0 / 1 1 / 0 / 1 3 / 0 / 1
Sloty PCI 2 2 3 3 2 2 3 3 2 3
Porty SP/PP/USB/PS/2/FireWire 1 / 1 / 4 / 2 / 1 1 / 1 / 4 / 2 / 1 1 / 1 / 4 / 2 / 0 1 / 0 / 4 / 2 / 0 1 / 1 / 4 / 2 / 1 1 / 1 / 4 / 2 / 1 0 / 0 / 2 / 0 / 1 1 / 1 / 4 / 2 / 0 1 / 1 / 4 / 2 / 0 0 / 0 / 6 / 0 / 1
Další rozhraní S/PDIF, e-SATA S/PDIF S/PDIF, Optický výstup S/PDIF S/PDIF, Optický výstup S/PDIF S/PDIF, Optický výstup, 2x Scart Není Není Optický výstup
Grafická karta Asus EN7300GT SILENT/HTD Asus EN8600GT Silent/HTDP Gigabyte GEFORCE 8600GT silent2 256MB Gainward 8484-Bliss 8600GT Golden Sample Gigabyte GeForce 7600GT SilentPipe ATI Radeon X1650Pro Silent2 Integrovaná, Intel GMA X3000 MSI NX8600GT - T2D256EZ Asus EN8500GT Silent/HTD Sapphire Radeon X1950 XT 256 MB GDDR3
Grafický čip NVIDIA GeForce 7300 GT NVIDIA GeForce 8600 GT NVIDIA GeForce 8600 GT NVIDIA GeForce 8600 GT NVIDIA GeForce 7600 GT ATI Radeon X1650 Pro Intel GMA X3000 NVIDIA GeForce 8600 GT NVIDIA GeForce 8500 GT ATI Radeon X1950 XT
Frekvence GPU/Mem [MHz] 500 / 1 000 540 / 1 400 570 / 1 400 600 / 1 600 560 / 1 000 600 / 1600 400 / 667 540 / 1 400 450 / 800 625 / 1 800
Paměť GK 256 MB DDR2 256 MB GDDR3 256 MB DDR3 256 MB GDDR3 128 MB GDDR3 256 MB DDR3 až 256 MB 256 MB GDDR3 256 MB DDR2 256 MB GDDR3
Výstupy (VGA/DVI/TV-Out/HDMI) 1 / 1 / 1 / 0 0 / 2 / 1 / 0 0 / 2 / 1 / 0 0 / 2 / 1 / 0 0 / 2 / 1 / 0 0 / 2 / 1 / 0 1 / 0 / 1 / 1 0 / 2 / 1 / 0 1 / 1 / 1 / 0 0 / 2 / 1 / 0
Pevný disk Seagate Barracuda ST3160815AS WD WD4000AAKS WD CaviarXL WD2500KS Seagate Barracuda 7200.10 ST3320620AS WD CaviarXL WD2500KS Seagate Barracuda 160 GB 7200.9 WD WD3200AAJS-07RYA0 Seagate Barracuda ST3320620AS WD CaviarXL WD2500KS Seagate Barracuda 7200.10 320 GB
Kapacita/Rozhraní/Otáčky/min 160 GB / SATA 3 Gb/s / 7200 ot/min 400 GB / SATA 3 Gb/s / 7200 ot/min 250 GB / SATA 3 Gb/s / 7200 320 GB / SATA 3Gb/s / 7200 250 GB / SATA 3 Gb/s / 7200 ot/min 160 GB / SATA 3 Gb/s / 7200 320 GB / SATA 3 Gb/s / 7200 320 GB / SATA 3 Gb/s / 7200 ot/min 250 GB / SATA 3 Gb/s / 7200 ot/min 320 GB / SATA 3 Gb/s / 7200 ot/min
Optická mechanika NEC AD-7170A-01B LG GSA-H42L LS LG GSA-H42N Asus DRW-1814BL Retail Samsung DRW SH-S183L Samsung SH-S182D/BEBN LG DVD-RAM GSA-H30 LG GSA-H44N Asus DRW-1814BL Pata Black Pioneer DVR-112
Disketová mechanika Není Sony 3,5", 1.44 MB Není Není Není Není Není Není Není Není
Volné pozice (3,5"/5,25") 1 / 3 3 / 3 1 / 3 5 / 3 1 / 3 3 / 3 0 / 0 3 / 4 1 / 3 5 / 3
Přední porty (USB/Audio/FireWire) 3 / 2 / 0 2 / 2 / 1 2 / 2 / 0 2 / 2 / 1 2 / 0 / 0 2 / 2 / 0 2 / 2 / 1 2 / 2 / 1 2 / 0 / 0 3 / 2 / 0
Síťová karta/Typ Gb LAN PCIe Attansic PHY / 1 Gbit/s Marvell 8056 / 1 Gbit/s NVIDIA / 1 Gb/s Marvel 88E1116 / 1Gbit/s Attansic PHY / 1 Gbit/s Intel 82562V / 100 Mbit/s Realtek RTL8110SC / 1 Gbit/s PCIe 10/100M LAN Intel® 82566DC / 1 Gbit/s
Zvuková karta Azalia ADI1986A C-Media Superior Quality Audio 7.1 Realtek ALC883 ADI 1988 Realtek ALC883 C-Media Superior Quality Audio 7.1 Realtek ALC883 Realtek ALC883 Realtek ALC883 Sigmatel STAC9271D
TV Tuner Není Není Není Není Není Není AsusTek TV7162 Není Kworld VS-DVBT-210RF Leadtek WinFast DTV1000 T
Wi-Fi 802.11 b/g Není Není Není Není Není Není Atheros AR5005G Není Není Není
Počítačová skříň/Zdroj EuroCase MLi 1351 / Fortron 350W ThermalTake VD300BNA / Fortron 350W/LN Barbone White 5440 / Forton FSP350-PNF AplusCase Qubic / Fortron FSP400-60HLN 400 W EuroCase Mli 5470-P4 / EuroCase 350 W EuroCase / EuroCase 450 W FSC Scaleo / 300 W Cooler Master Centurion 534 / Eurocase 450 W Eurocase ML 5454 Black / Eurocase 400 W Modecon C-707 Black / Enermax Liberty 500W
Teplota CPU min/max (°C) 31 / 43 43 / 55 44 / 61 34 / 53 32 / 50 35 / 54 31 / 51 35 / 52 37 / 48 44 / 56
Teplota VGA min/max (°C) 54 / 82 49 / 68 52 / 71 44 / 58 62 / 74 74 / 93 N/A 48 / 71 43 / 75 49 / 78
Teplota HDD min/Max (°C) 35 / 47 29 / 34 38 / 48 37 / 45 32 / 42 34 / 43 35 / 47 36 / 44 38 / 48 37 / 48
Spotřeba - klid / zátěž (W) 71 / 112 96 / 163 86 / 149 93 / 160 83 / 144 75 / 126 73 / 106 109 / 168 87 / 151 112 / 246
Příslušenství:
Klávesnice Canyon CN-KEYB5 klávesnice PS/2, black Logitech Cordless Desktop 650 Deluxe CZ ECK 202 White/Blue Multimedia (PS2) Logitech Value Keyboard CZ černá PS/2 OEM Logitech media Keyboard ? FSC Klávesnice bezdrátová Genius Wireless Twintouch LuxeMate Pro Logitech Deluxe Keyboard Black Logitech Cordless Desktop S510 CZ
Myš Genius NetScroll 100 PS/2, optická Logitech Cordless Desktop 650 Deluxe CZ MS Wheel Mouse Optical USB/PS2 OEM Logitech RX300 Premium Optical Mouse Black Logitech Wheel Mouse Optical ? Touchpad na klávesnici Genius Wireless Twintouch LuxeMate Pro Labtec Optical mouse 800 Logitech Cordless Desktop S510 CZ
Čtečka paměťových karet APACER AE161 Card Reader 50 in 1 Card Reader CR201A/CR01 33in1 White (3,5˝) USB Scythe Kama-Reader SCKMRD-1000-BK Black Card Reader 11 in 1 Card Reader 11 in 1 11v1 čtečka pam. Karet Čtečka Allv1 xD USB 2.0 3.5" interní černá All in 1, Black DeLock čtečka 24in1 int.
Ostatní příslušenství Ztišení skříně Eurocase Kniha - Jak dostat počítač na lopatky? Příručka pro začátečníky Bible Office 2007, Pracujeme s počítačem BARBONE (Uživatelská příručka) Není Není Není Dálkový ovladač pro MC První kroky s PC HAL 3000 - příručka + DVD s programy Labtec Webcam, Labtec Stereo 242, kabel USB, Uživatelská příručka LYNX Logitech gamepad WingMan Precision, Logitech Webcam QuickCam Expres Plus s Headsetem, Kingston USB flash DTI/1GB, Kniha První kroky s PC
Software:
Operační systém MS Windows Vista Home Basic OEM MS Windows Vista Home Premium OEM MS Windows Vista Home Premium OEM MS Windows XP Home Edition CZ OEM MS Windows XP Home Edition OEM MS Windows Vista Home Premium OEM MS Windows Vista Home Premium OEM MS Windows Vista Home Premium OEM MS Windows Vista Home Premium OEM MS Windows Vista Home Premium OEM
Antivir Norton Internet Security 2007 (90 dní) Není Norton Internet Security 2007 (90 dní) Není Alwil Avast Home Edition (zdarma po registraci) Není Norton Internet Security 2007 (90 dní) OEM AVG Anti-Malvare (6měsíců) OEM AVG Anti-Malvare (6měsíců) Norton Internet Security 2007 (60 dní)
Recovery Není Není DVD Recovery Kit Není Není Není FSC Recovery Není Není Není
Ostatní software Plná verze Microsoft OEM Office 2007 Home/Student 1pack, CZ, Plná verze Ahead OEM Nero 7 Essential Suite CZ Trial verze Office Pro 2007 CZ, CyberLink PowerDVD 7, Nero 7 OEM Plná verze MS Office Home & Student 2007 CZ (D-OEM), Plná verze Lingea Lexicon anglický MS Office Home and Student 2007 CZ OEM, Nero 7 Essentials Open Office.org 2.2, CyberLink PowerDVD, Ahead Nero Express - LightScribe Edition Microsoft OEM Office 2007 Home/Student CZ Trial verze Office Pro 2007 CZ, MS Works 8.5, Nero 7, WinDVD 7 Trial verze Office Pro 2007 CZ, Nero Suite 7 OEM, Zoner Photo Studio Classic. Hry MS dungeon Siege Legends Of Aranna, MS Age Of Empires 2.0 Microsoft OEM Office 2007 Home/Student CZ, Hra FlatOut 2, Zoner Photo Studio 9 MS Office Home and Student 2007 CZ (krabicová verze), OEM Nero7 Essential Suite 1 CZ, WinDV Intel, Kolekce aplikací OEM SUMA DVD

Testy:

Everest - čtení/zápis paměť (MB/s) 5 142 / 4 893 6 755 / 6 615 5 773 / 5 389 6 012 / 5 803 6 829 / 6 692 3 634 / 3 405 6 028 / 5 849 6 701 / 6 553 6 070 / 5 714 6 241 / 6 002
Super PI - 1M/4M (v sec) 31 / 161 38 / 190 29 / 151 44 / 220 36 / 199 40 / 200 26 / 135 28 / 152 47 / 240 20 / 111
PCMark05 CPU (body) 4 495 4 667 4 641 4 197 4 483 4 377 4 856 4 444 2 968 6 594
DVDShrink (min:sec) 10:18 10:30 9:24 11:48 11:06 12:16 8:58 9:28 14:32 6:44
HD Tach3 (MB/s) 52,4 64,5 55,1 63,3 55,6 52,3 64,2 62,8 54,7 63,6
WinRar (čas) 4:19 2:52 3:53 3:38 3:02 3:14 3:15 3:14 3:49 2:41
PCMark05 HDD (body) 4 271 6 123 5 247 6 092 5 467 4 265 6 192 5 896 4 724 5 426
3DMark 2005 / 2006 (body) 3 023 / 1 679 7 977 / 4 105 8 721 / 4 033 9 306 / 4 795 4 895 / 2 667 5 437 / 2 482 1 052 / 589 8 984 / 4 295 4 303 / 2 049 11 695 / 5 955
Half-Life2 / Quake4 (fps) 36,9 / 41,2 80,1 / 87,3 80,5 / 84,7 87,6 / 82,8 85,9 / 83,4 56,5 / 60,9 14,3 / 15,9 81,4 / 80,1 35,2 / 38,1 184,0 / 115,2
PCMark05 - Systém (body) 4 630 5 225 5 771 4 709 4 794 4 604 6 297 5 847 4 535 6 389
SYSmark 2004 SE (body) 229 / 265 / 192 240 / 281 / 199 288 / 327 / 254 262 / 320 / 215 265 / 323 / 217 254 / 315 / 204 274 / 326 / 222 293 / 330 / 252 216 / 217 / 215 326 / 375 / 279
Ostatní údaje
Výrobce/Poskytl AGEN Computer s.r.o. Alzasoft, a.s. T.S.Bohemia a.s. CzechComputer, s.r.o. Optima DAX s.r.o. DXT, s.r.o. Fujitsu Siemens Computers, s.r.o. 100MEGA Distribution s.r.o. BGS Levi, a.s. Suma spol. s r.o.
www stránka www.agen.cz www.alza.cz www.barbone.cz www.czechchomputer.cz www.optima.cz www.dxt.cz www.fujitsu-siemens.cz www.halnet.cz www.lynx.cz www.sumanet.cz
Cena s DPH: [Kč] 17 315 Kč 23 800 Kč 20 700 Kč 18 900 Kč 16 000 Kč 19 300 33 868 Kč 22 955 Kč 19 990 Kč 29 490 Kč
Záruka [měsíce] 24 (+36 měsíců servis zdarma) 24 24 (+36 měsíců servis zdarma) 24 až 36, dle komponent 24 (+36 měsíců servis zdarma) 24 24 36 24 36
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).