Hlavní navigace

Znáte 10 nejnebezpečnějších programů? 3. díl

7. 2. 2011

Sdílet

Víte, které programy mají nejčastěji bezpečnostní trhliny a které jsou nejčastěji napadány viry či jiným malwarem? Prozradíme vám deset nejnebezpečnějších programů a představíme vám alternativy, které jsou bezpečnější.

Jsou oblíbené, značně rozšířené mezi uživateli a pro běžnou práci na počítači takřka nepostradatelné. A právě proto se postupem času tyto programy staly oblíbeným cílem hackerů a virů. Je logické, že útočníci vyhledávají pro cíle svých útoků právě ty aplikace, které se nachází na co největším počtu počítačů. Jejich napadením pak získají maximální počet obětí.

V tomto článku se zaměřujeme na deset nejnebezpečnějších aplikací, které jsou obecně nejohroženější. Výběr těchto deseti kandidátů jsme provedli na základě statistik a aktuálních seznamů, jejichž autory jsou firmy zabývající se bezpečností počítačových systémů. Jsou to totiž právě tyto firmy, které se na odhalování těchto bezpečnostních trhlin zaměřují. Za všechny jmenujme kupříkladu firmu Secunia (www.secunia.com) či GFI (www.gfi.com). Počet odhalených bezpečnostních trhlin se vztahuje ke konci roku 2010.

Jako uživatelé operačního systému Windows jistě máte většinu z těchto nejnebezpečnějších aplikací na svém počítači. To však není žádný důvod k panice – ke každému programu se dá nalézt nějaká alternativa. Pokud by přesto bylo její nalezení obtížné, prozradíme vám několik šikovných tipů, jak s takovými programy pracovat naprosto bezpečně. Co se týče alternativ, ani ty samozřejmě nejsou dokonalé a i u nich se vyskytují bezpečnostní trhliny. Při jejich používání by však měl být váš počítač daleko bezpečnější.

Ovšem ať již používáte kteroukoliv aplikaci, vždy dbejte na to, zda je u ní na slušné úrovni integrována možnost aktualizací. Pro každou aplikaci pak vždy instalujte všechny dostupné aktualizace.

1. díl článku: http://pcworld.cz/software/znate-10-nejnebezpecnejsich-programu-1-dil-16768

2. díl článku: http://pcworld.cz/software/znate-10-nejnebezpecnejsich-programu-2-dil-16769

 

 


 

8. Adobe Flash

Každý, kdo surfuje na internetu, se již dozajista na internetových stránkách potkal s prvky ve formátu Flash. Většinou se jednalo o animace nebo o filmy. Pro jejich zobrazení je třeba mít na počítači nainstalovaný program Flash od firmy Adobe. Naneštěstí pro uživatele právě v tomto programu nacházejí specialisté na zabezpečení bezpečnostní trhliny ještě častěji než v programu Adobe Reader. Není divu, že útočníci těchto bezpečnostních děr bez milosti využívají.

Alternativa: Pro zobrazení obsahu prvků ve formátu Flash bohužel žádná jiná alternativa neexistuje. Na druhou stranu je obsahem většiny prvků ve formátu Flash na internetu stejně jen reklama, bez níž se většina uživatelů dozajista obejde. Prvky ve formátu Flash je možné zablokovat instalací příslušného doplňku pro internetový prohlížeč. Příkladem za všechny může být kupříkladu doplněk Flashblock určený pro internetové prohlížeče Firefox, Chrome a Iron. Zobrazení prvků Flash je pak třeba v případě potřeby dočasně povolit.


Doplněk Flashblock se v internetovém prohlížeči v panelu Adresa zobrazuje v podobě ikonky červené barvy. Zobrazení prvků ve formátu Flash na internetové stránce zobrazíte právě klepnutím na tuto ikonku

 

9. Internetový prohlížeč

Internetové prohlížeče jsou snad nejvděčnějším cílem všech online útočníků na váš počítač. Ani jeden internetový prohlížeč totiž není prost bezpečnostních trhlin. Zářným příkladem byla třeba bezpečnostní trhlina v internetovém prohlížeči Safari od firmy Apple, která byla objevena v roce 2008 a dostala opravdu velmi zvučný název – Safari Carpet Bomb. Bezpečnostní trhliny se ale neustále objevují prakticky ve všech internetových prohlížečích. Aktuální čísla od firmy Secunia jsou následující: ve Firefoxu bylo nalezeno 96 bezpečnostních trhlin, následuje Safari (84), Chrome (70) a nakonec Internet Explorer se 49 bezpečnostními trhlinami.

Alternativa: Pro všechny internetové prohlížeče platí jedno základní pravidlo – udržovat je neustále aktualizované. Pokud chcete vyzkoušet nějaký skutečně alternativní prohlížeč, pak zkuste internetový prohlížeč Iron. Tento prohlížeč je založen na stejném softwaru jako Google Chrome, na rozdíl od tohoto prohlížeče však neobsahuje moduly od Googlu. Samozřejmě i v prohlížeči Iron se stále nacházejí nějaké bezpečnostní trhliny, nicméně tento internetový prohlížeč není až tak rozšířený a tudíž není pro útočníky tak zajímavý jako rozšířenější internetové prohlížeče.


Internetový prohlížeč Safari ve verzi pro Windows si u uživatelů příliš dobrou pověst nezískal, a to zejména kvůli odhalení velmi závažných bezpečnostních trhlin


10. Windows XP (bez aktualizací)

Windows XP samozřejmě nejsou žádným programem, ale jedná se o celý operační systém. Přesto jej uvádíme i v seznamu nejnebezpečnějších programů, jelikož se jedná o nejnápadnější software na současných počítačích. Každý, kdo dnes vlastní instalační disk CD z roku 2001, tedy verzi bez jakékoliv aktualizace, a tento operační systém nainstaluje na počítač, pak stačí, aby tento počítač s nezáplatovaným operačním systémem na chvíli připojil k internetu, a může si být jistý, že zakrátko bude zamořený všemožným druhem malwaru. Windows XP je ostatně pro útočníky velmi vděčným operačním systémem, neboť na něm většina uživatelů pracuje pod účtem správce počítače. Malware se tak do počítače dostane daleko snáze.

Alternativa: Nainstalujte na počítač s Windows XP balík Service Pack 3 a zapněte funkci automatických aktualizací. Automatickou instalaci aktualizací zapnete klepnutím na tlačítko Start/Ovládací panely/Windows Update. Navíc se doporučuje vytvořit si ve Windows XP vlastní uživatelský účet s omezeným oprávněním a pracovat pouze pod ní. Takový uživatelský účet si vytvoříte klepnutím na tlačítko Start/Ovládací panely/Uživatelské účty.

skoleni

Další díl článku: http://pcworld.cz/software/znate-10-nejnebezpecnejsich-programu-4-dil-16771

Foto: Thinkstock

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).