Hlavní navigace

Zlikvidujte bloatware aneb zbavte nový počítač balastu - 3.díl

15. 5. 2014

Sdílet

 Autor: (c) Artur Marciniec - Fotolia.com
Když si koupíte nový počítač a poprvé stisknete tlačítko, abyste jej zapnuli, asi se nebudete stačit divit. Počítač je totiž doslova zamořen všemožným softwarovým haraburdím. Jak se jej zbavit?

Právě jste si koupili nový počítač. Když jej spustíte, vcelku logicky očekáváte, že bude pracovat svižně, s prakticky nulovou odezvou. Namísto toho cítíte hned napoprvé zklamání, když se váš nový stroj hned napoprvé dost "zadýchá" a pracuje tak nějak těžkopádně. A nedivte se: jak se má takový nový počítač vypořádat s tou ohromnou hromadou balastu, který obvykle výrobci instalují na nové počítače? V tomto seriálu vám poradíme, jak na to, abyste tuto operaci úspěšně absolvovali a aby vás to přitom moc nebolelo.

 

Předchozí díl

Zneužití funkcí pro částečné obnovení a obnovení do výchozího nastavení

Když byla Windows 8 uvedena trh, řada uživatelů velmi brzy zjistila, že mohou z nového počítače zlikvidovat pomocí funkce pro částečné či úplné obnovení počítače. Tyto možnosti obnovení vrací operační systém Windows do původního stavu – v podstatě se jedná o velmi jednoduchý způsob, jakým přeinstalovat Windows.

Funkce pro částečné a úplné obnovení ve Windows 8 bohužel ve většině případů bloatware nezlikvidují, i když by se na první pohled mohlo zdát, že by měly.

Funkce částečného ani úplného obnovení operačního systému ale bohužel bloatware z vašeho počítače s největší pravděpodobností z nových počítačů neodstraní. Výrobci počítačů si velmi záhy uvědomili, že pro ně není žádným problémem vytvoření vlastních obrazů pro obnovu, do nichž bloatware integrují – pokus o obnovu operačního systému z této zálohy pak ve výsledku skončí opět s počítačem plným bloatwaru. Firma Microsoft navíc výrobcům počítačů v přidávání bloatwaru do svých obrazů pro obnovení systému nijak nebrání.

Samozřejmě ani vám nikdo nebrání v tom, abyste si vytvořili svůj vlastní obraz pro obnovu operačního systému. Když si tedy koupíte nový počítač, v první řadě odstraňte všechen bloatware a potom si vytvořte vlastní obraz operačního systému pro obnovu. Pokud pak budete někdy v budoucnu potřebovat částečně nebo úplně obnovit svůj operační systém, použijete vlastní obraz systému a výsledkem bude operační systém Windows bez bloatwaru.

Radsomware

 

Pokračování