Hlavní navigace

Zlikvidujte bloatware aneb zbavte nový počítač balastu - 2.díl

13. 5. 2014

Sdílet

 Autor: PCWorld.cz
Když si koupíte nový počítač a poprvé stisknete tlačítko, abyste jej zapnuli, asi se nebudete stačit divit. Počítač je totiž doslova zamořen všemožným softwarovým haraburdím. Jak se jej zbavit?

Právě jste si koupili nový počítač. Když jej spustíte, vcelku logicky očekáváte, že bude pracovat svižně, s prakticky nulovou odezvou. Namísto toho cítíte hned napoprvé zklamání, když se váš nový stroj hned napoprvé dost "zadýchá" a pracuje tak nějak těžkopádně. A nedivte se: jak se má takový nový počítač vypořádat s tou ohromnou hromadou balastu, který obvykle výrobci instalují na nové počítače? V tomto seriálu vám poradíme, jak na to, abyste tuto operaci úspěšně absolvovali a aby vás to přitom moc nebolelo.

 

Předchozí díl

Bloatware pro pracovní plochu versus bloatware v podobě aplikace pro Windows Store

Bloatware pro operační systém Windows byl tradičně omezen pouze na pracovní plochu, aby se nejčastěji spouštěl při startu Windows a aby zaplňoval oznamovací oblast. U operačních systémů Windows 8 a 8.1 má však bloatware i podobu předinstalovaných aplikací pro Windows Store – jedná se tedy o aplikace běžící v režimu přes celou obrazovku, které se zobrazují v dlaždicovitém moderním rozhraní obrazovky Start.

Bloatware v podobě aplikace pro nové rozhraní modern UI ve Windows 8 je rovněž nechtěný, nicméně ve srovnání s bloatwarem určeným pro pracovní plochu není tak otravný.

I když právě nepatříte mezi zaryté obdivovatele nového dotykového rozhraní Windows 8, sami záhy poznáte, že tento typ bloatwaru je mnohem lepší. Jedná se totiž o aplikace, které se automaticky nespouštějí při startu operačního systému, neběží na pozadí a ani nezpomalují váš operační systém. Navíc se velmi snadno odinstaluje – stačí klepnout pravým tlačítkem na dlaždici, popřípadě dlouhý stisk dlaždice a výběr položky Odinstalovat a jeho hotovo!

MIF21

 

Pokračování