Hlavní navigace

Zbavujeme počítač prachu a špíny - 1. díl

27. 5. 2013

Sdílet

 Autor: pcworld.com
Jakmile váš počítač dosáhne věku vyššího než pár měsíců, je pravděpodobně zanesený prachem a nečistotami. V tu chvíli je ten správný čas na jeho jarní úklid (bez ohledu na roční období).

(V následujcím článku budeme hovořit o opravdovém, fyzickém čištění hardwaru, ne o čištění operačního systému nebo souborů dat.)

Špinavý hardware může ovlivnit výkon počítače

Po dlouhodobém používání se na počítače lepí spousty fyzických problémů. Prach, zvířecí chlupy, lidské vlasy a další špína se kupí na chladičích a větrácích. Mohou se začít uvolňovat komponenty. Může se začít rozkládat termální pasta.

S trochou čištění a základní údržby je návrat počítače do původního, bezvadného stavu hračka. Jen se nesmíte bát zašpinit si ruce. Možná vás překvapí, kolik sajrajtu se vleze do počítače, jehož hygienu jste chvíli zanedbávali.

Potřebné nástroje

Nejprve si musíte pořídit potřebnou výbavu.

Doporučujeme vzduch v plechovce, malý (kolem dvou centimetrů široký) štěteček a další vychytávky, jako je vysavač, nejlépe i se zpětným chodem (u něj je lepší pracovat venku, ať si nezaprášíte celý obývací pokoj) nebo pumpa na kolo. Navíc je potřeba sehnat antistatické papírové ubrousky nebo hadřík z mikrovláken, víceúčelový sprejový čistič, termální (tepelnou) pastu a lahvičku isopropanolu (izopropylalkoholu).

Vzduch ve spreji (nebo v nízkorozpočtovém provedení v pumpičce) v kombinaci s (nejlépe antistatickým) štětečkem je vhodný pro odstraňování chlupů, prachu a další špíny ze všech povrchů počítače – zejména z chladících větráků a desek s tištěnými obvody, které mají na svém povrchu nespočet maličkých záhybů a škvír. Ubrousky, sprejový čistič a hadřík z mikrovláken jsou zase nástroje pro čištění tvrdých, ne-elektrických povrchů. A termální pasta s izopropylalkoholem přijde na řadu ve chvíli dolaďování čištění větráčků a dalších mechanických součástek.

špinavý větrák

Někdo ještě doporučuje používat místo vzduchu ve spreji a vysavače tento speciální přístroj, který se vám ale nejspíš vyplatí koupit jen v případě, že se chystáte čistit kromě svého PC i počítače kamarádů a celé rodiny.

Jak postupovat

Abychom si teorii tohoto článku vyzkoušeli v praxi, vzali jsme jeden zaprášený desktopový počítač s Intel Core i5, který byl po několik let používán (a nečištěn) uživatelem-kuřákem. Po domě, kde byl tento počítač umístěn, se navíc pohybovala dlouhosrstá kočka. Ideální, byť trochu extrémní příklad.

čistý větrák

UI21

U našeho článku si můžete všimnout několika párů fotografií typu předtím/potom. Skříň našeho „testovacího“ počítače je vybavena mnoha prachovými filtry na sacích větrácích i předních dvířkách, které skrývají optickou mechaniku i další větráčky. Po otevření těchto dvířek jsme zjistili, že filtry větráčků byly kompletně zanesené, a výdechy na zadní straně skříně byly pokryté prachem a kočičími chlupy. Přidusit přívod vzduchu do vašeho počítače přitom dokáže i malé množství špíny a důsledkem toho je vyšší teplota systému, která způsobuje jeho nestabilitu a snižuje životnost jeho komponent. Ucpané sací větráčky mohou v systému způsobit špatný tlak vzduchu, což počítač nutí větráčky vyčerpávat, aby nasávaly vzduch jakoukoliv volnou škvírou.

Pokračování