Hlavní navigace

Zbavte se nejotravnějších zlozvyků při práci s počítačem - 2. díl

25. 4. 2010

Sdílet

Těchto sedm tipů vám usnadní váš život s počítačem a změní i způsob práce s ním.

Slušně se oblékáte, pravidelně chodíte na preventivní prohlídky, platíte daně, alespoň dvakrát týdně zajdete na cvičení... Máte tedy řadu chvályhodných dobrých zvyků. Když ale přijde ke slovu práce s technikou, zejména s tou výpočetní, tak tady už to tak slavné není. Na své pracovní ploše máte zástupce snad od všech programů či dokumentů, hesla uchováváte v nešifrovaném textovém souboru a o nějakém zálohování jste slyšeli jen z dálky.

Toto vše je důsledkem zlozvyků – a zdaleka se nejedná jen o ty výše zmíněné. Naštěstí je jejich odstranění daleko snazší, než byste si možná mohli myslet – pravidelná péče o počítač vyžaduje jen trochu úsilí a přemýšlení, ovšem určitě ne více, než je třeba pro výměnu pneumatik u auta.

 

První díl článku: http://pcworld.cz/software/zbavte-se-sedmi-nejotravnejsich-zlozvyku-9380

 

Zlozvyk č.5: Přenášení a používání nezašifrovaného vyměnitelného disku

Externí pevné disky nebo flashdisky jsou ideálním nástrojem pro přenosy dat, ale také se dají snadno ztratit, což v případě citlivých dat představuje velký problém. Tento zádrhel se zabezpečením vašich citlivých dat (a překonání zlozvyku, který vás může svým způsobem ohrozit), spočívá v instalaci programu Truecrypt, nástroje pro šifrování, který data na vašem vyměnitelném disku spolehlivě ochrání. Program je šířen jako open source, a je tedy ke stažení zdarma,  a to na stránce http://www.truecrypt.org/.

Program Truecrypt pracuje v reálném čase, tj. šifruje a dešifruje data až v okamžiku, kdy si je vyžádáte. Nástroj ale samozřejmě pracuje i s jednotlivými soubory či naopak s celými disky. Jakmile nezadáte to správné heslo, k datům se jednoduše nedostanete, protože jsou chráněna několika velmi bezpečnými šifrovacími algoritmy. Jeho použití působí velmi snadným dojmem a jakmile je spuštěn, je jeho chování naprosto transparentní. Na výše zmíněné internetové stránce lze stáhnout i podrobný návod k použití pro začátečníky.

TrueCrypt

Zlozvyk č.6: Bezmyšlenkovité klepání na tlačítko Další při instalacích programů

Už jste se také někdy podivili, jakým způsobem se na vaši pracovní plochu dostala ta či ona ikonka, nebo proč se ve vašem internetovém prohlížeči najednou objevují naprosto cizí panely nástrojů? A jak je možné, že najednou máte na počítači spyware? Jedním z důvodů může být právě to, že jste to sami dovolili.

Pokud při práci na počítači instalujete daleko více a častěji, než třeba příležitostné šikovné utility, možná jste se i vy dostali do stavu, kdy při instalaci automaticky klepete na tlačítko Další/Next, a to co nejrychleji, aby instalace konečně proběhla. To je ale obrovská chyba. Během samotné instalace se vás některé aplikace dotazují, zda chcete instalovat i nějaké další, řekněme třeba zkušební verze programů od stejné firmy, či zda chcete instalovat do internetového prohlížeče nějaký nový panel nástrojů. Pokud ale při instalaci bezmyšlenkovitě klepete na tlačítko Další v jednotlivých oknech instalačního procesu, přicházíte tím o možnost výběru, co se vám nakonec na počítači objeví. Pak se možná podivíte, co jste vlastně nainstalovali.

Takže zpomalte, nejrychleji tentokrát rozhodně neznamená nejlépe. Při instalaci podrobně čtěte, přemýšlejte a poté již určitě nikdy nebudete nemile překvapeni.

Zlozvyk č.7: Spoléhání jen na jeden způsob zálohování

Ne, nechystáme se vám znovu a znovu kázat o důležitosti zálohování. Ovšem na druhou stranu skutečně promyšlené zálohování se bez trochy toho kázání neobejde. Většina uživatelů, kteří vědí, že by měli zálohovat, používají jednu z velmi primitivních metod a zálohování provedou velmi ledabyle – konkrétně třeba přetáhnou obsah složky Dokumenty na čistý disk DVD či spustí program pro zálohování, a to aniž by věděli, jakým způsobem se obnovují data v případě potíží.

DataTo, co vlastně potřebujete, je systém zálohování, který bude svým způsobem komplexní. Proto si nejprve pořiďte externí pevný disk a na něj naklonujte obsah vašeho systémového pevného disku. Pak použijte na tento externí disk program, který bude toto klonování provádět automaticky (například program Casper 6.0). Dále se zaregistrujte u některé internetové služby, která se zaměřuje na online zálohování (například Carbonite (http://www.carbonite.com/) nebo Mozy (http://mozy.com/)), jež dokáží automaticky zálohovat data na pozadí (například dokumenty, fotografie, účetnictví apod.), zatímco vy pracujete na počítači.

Nyní je čas zajít trochu do podrobností. Program Xmarks (ke stažení na internetové adrese http://www.xmarks.com/) synchronizuje vaše oblíbené položky v internetovém prohlížeči, a pokud chcete, tak i hesla, s obsahem na internetu či na jiném počítači. Utilita Google Calendar Sync (ke stažení na internetové adrese http://www.google.com/support/calendar/bin/answer.py?hl=en&answer=89955) zase vytváří online zálohu kalendáře Outlooku. Za 15 USD můžete mít nástroj gSyncit 2.0 (viz internetovou stránku http://www.daveswebsite.com/software/gsync/), jenž slouží k synchronizaci kontaktů, úkolů a kalendářů v Outlooku s podobnými aplikacemi ve vašem účtu Google.

skoleni

A když už hovoříme o Googlu, pak za pouhých 5 USD (90 Kč) na rok si můžete koupit 20 GB datového prostoru na serveru Picasa (viz internetová stránka http://picasa.google.com/support/bin/answer.py?hl=en&answer=39567), což je dostatečný prostor pro uložení a zálohování prakticky i rozsáhlé sbírky fotografií.

Poznámka na závěr: čím více automaticky pracujících nástrojů pro zálohování vašeho počítače použijete, tím lépe.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).