Hlavní navigace

Zastavte přehrávání animovaných GIFů v Chrome a Firefoxu

13. 12. 2016

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Animace ve formátu GIF jsou pěkné a potěší – ale jen když jich není příliš. Přečtěte si, jak si mezi tím vším animačním bláznovstvím udržet alespoň trochu toho duševního zdraví.

Někteří uživatelé animace ve formátu GIF (animované GIFy) nesnáší, nicméně pravdou je, že dokážou pobavit – minimálně pokud je nevidíte posté. Časem však zjistíte, že začínají pro vás ztrácet kouzlo, zejména tehdy, pokud si chcete přečíst text, který se nachází hned vedle nich. Naneštěstí většina internetových prohlížečů nemá žádnou funkci, která by je dokázala nějakým způsobem dostat pod kontrolu. Pokud si však dáte tu práci, pak zjistíte, že animované GIFy můžete v internetových prohlížečích Google Chrome a Mozilla Firefox dostat pod kontrolu pomocí několika šikovných doplňků a rozšíření.

Google Chrome

Firma Google vyvinula vlastní rozšíření s názvem Animation Policy, které pomáhá uživatelům získat kontrolu právě nad animovanými GIFy v jejich internetovém prohlížeči Google Chrome. Původně bylo rozšíření vyvíjeno pro zvýšení přístupnosti pro handicapované uživatele, které vám umožňuje vybrat mezi povolením animací, nebo povolení pouze při jejich prvním výskytu, popřípadě mezi jejich úplným zákazem.

Rozšíření Animation Policy pro Google Chrome

Po instalaci rozšíření z internetového obchodu Chrome stačí klepnout na ikonku blesku, která se objeví vpravo od panelu Adresa. Poté si vyberete volbu, která vás zajímá. My osobně dáváme přednost nastavení, kdy se animace přehraje pouze jednou. Tato volba vám umožní užít si animovaný GIF bez toho, aby vás nadále nějak obtěžoval.

skoleni

Mozilla Firefox

Internetový prohlížeč Mozilla Firefox má pro zastavení přehrávání animovaných GIFů ještě lepší rozšíření, které se nazývá ESCape From Them GIFs. Úplně postačí, když si toto rozšíření nainstalujete z katalogu rozšíření a restartujete internetový prohlížeč. Poté pokaždé, když už vás animovaný GIF na internetové stárnce omrzí, stačí stisknout klávesu Escape a přehrávání animovaného GIFu se zastaví. To platí prokaždý animovaný GIF na internetové stránce. Stiskem této jedné klávesy se dokonce zastaví přehrávání animovaných GIFů i na internetových stránkách, které jsou jimi doslova přeplněny, jako je například Giphy. Při dalším stisku klávesy Escape se přehrávání animovaných GIFů opět obnoví.

Co se týče internetových prohlížečů od Microsoftu,  uživatelé Internet Exploreru mohou vypnout přehrávání animovaných GIFů úplně, a to v nabídce Možnosti Internetu > Upřesnit, kde stačí zrušit zaškrtnutí volby Přehrávat animace na webových stránkách. Po restartu počítače pak Internet Explorer přestane animované GIFy přehrávat. Edge – nejnovější internetový prohlížeč od Microsoftu, sice zatím žádnou funkci pro zastavení přehrávání GIFů nemá, nicméně je dost dobře možné, že se najde někdo, kdo rozšíření pro tento internetový prohlížeč vytvoří.