Hlavní navigace

Zamáčkněte slzu. Flash Player definitivně na konci roku končí

28. 12. 2020

Sdílet

 Autor: Adobe
Možná na vás už ta zpráva vyskočila ve vašem prohlížeči. Pokud ne, tak vězte, že kdysi populární software pro prohlížení multimediálního obsahu Flash Player definitivně končí. A stane se tak za pár dnů.

Společnost Adobe, která software vyvíjela, konec Flash Playeru oznámila už před necelými třemi roky. Souviselo to s rozvoj otevřených standardů – jako HTML5, WebGL nebo WebAssembly, jak společnost alespoň tvrdila.

Hlavním důvodem, o kterém už logicky tolik nemluvila, ale bylo bezpečnostní rizika související s využíváním Flashe. I kvůli tomu se od software postupně odklánělo čím dál víc vývojářů a tvůrců obsahu. Na oznámený konec Flash Playeru postupně reagovali i vývojáři hlavních prohlížečů.

Poslední aktualizace Flash Playeru proběhla ještě začátkem prosince, společnost Adobe současné oznámila, že aplikace přestane přehrávat obsah 12. ledna 2021. Podpora Flashe skončí ještě o dvanáct dní dřív, tedy ke konci roku 2020.

MIF21

Šance vyzkoušet některé starší flashové aplikace a hry zůstane i po lednu 2021. Půjde to s pomocí emulátoru Ruffle. Podmínkou bude mít nainstalovaný aktuální prohlížeč, který bude podporovat programovací jazyk WebAssembly. A tuto podmínku splňují všechny hlavní prohlížeče.

Některé kdysi populární hry, které fungovaly ve Flash, nedávno připomenul například server Digitaltrends.com.

Autor článku

Pod autorským pojmem „Redakce“ se rozumí společná práce redaktorů serveru PCWorld.cz.