Hlavní navigace

Zálohujte si data pomocí těchto tří zdarma dostupných utilit - 3.díl

28. 11. 2014

Sdílet

 Autor: (c) Stuart Miles - Fotolia.com
Také patříte mezi uživatele, kteří moc dobře ví, jak je zálohování důležité zejména u osobních dat, ale přesto nezálohují, protože jim to připadá náročné? Zkuste zdarma dostupné nástroje pro automatické zálohování dat na externí disk!

Pravidelné zálohování je často jediným způsobem, který vám v případě, kdy dojde k poškození či zničení často velmi cenných a nenahraditelných dat , zajistí jejich obnovení. Nemusí to být jen havárie pevného disku, ale může to být i jiná katastrofa třeba přírodního charakteru, při níž přijdete například rovnou o celý počítač. Když o svá data přijdete, pak jsou pryč navždy – samozřejmě pokud nemáte na nějakém bezpečném místě uloženu jejich zálohu.

 

Předchozí díl

Ponořte se do hlubin příkazového řádku

Pokud se nebojíte příkazového řádku, pak můžete vyzkoušet nástroj Rsync, který je součástí souboru nástrojů Cygwin. Cygwin je příkazový řádek ve stylu operačního systému Linux, který umožňuje ve Windows používat příkazy Linuxu.

Nástroj Rsync představuje možnost zálohování, při níž si sami určujete, co chcete provádět a které příkazy budete používat. Dává vám tak naprostou kontrolu nad celým procesem zálohování. Problém nástroje Rsync je v tom, že se jedná o nástroj velmi starý, nicméně velmi robustní, který se během času nijak závažně neměnil. Jinak řečeno jedná se o nástroj, který vás možná unudí k smrti, ale jinak dělá přesně to, co se od něj očekává – a v případě zálohování je to přesně ten typ nástroje, který potřebujete.

Nicméně popravdě řečeno není používání nástroje Rsync až zas tak obtížné. V podstatě se dá zprovoznit zadáním jednoho řádku kódu. My používáme Rsync pro vlastní zálohování, a to zadáním následujícího jednoduchého příkazu na příkazový řádek rozhraní Cygwin:

rsync -auv “/cygdrive/c/Users/[user folder name]/“ “/cygdrive/d/Rsync”

Tento řádek v podstatě říká, že se má spustit program Rsync, který má zkopírovat obsah složky, kde se nachází soubory uživatele, ovšem má vybrat pouze nové soubory či soubory, jejichž obsah se změnil, a že žádné soubory nemá mazat. Poslední parametr začínající řetězcem "cygdrive" říká prostředí Cygwin a nástroji Rsync, které disky se mají kopírovat (v tomto případě se má kopírovat celá složka uživatele) a kam se má kopírovaný obsah umístit (v tomto případě na disk D:).

ICTS23

A to je vše. Nejedná se o nic až tak světoborného, ale funguje to, a to velmi dobře. Chcete-li úplný návod pro použití nástroj Rsync ve Windows, pak se podívejte na následující výukové video na YouTube.

Zálohování se může stát opravdovou noční můrou, nicméně pokud použijete ty správné nástroje, které jednou jedinkrát nastavíte a pak se už o nic nestaráte, můžete být naprosto v klidu, protože víte, že máte všechny důležité soubory pro případ nějaké nenadálé události ochráněny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).