Hlavní navigace

Zálohování systému Windows do cloudu? Není třeba - 2.díl

5. 5. 2015

Sdílet

 Autor: © Beboy - Fotolia.com
Zálohování patří jednoznačně mezi nejdůležitější operace, protože v případě havárie nám zajistí přístup k datům, o něž jsme přišli. Velmi oblíbené je v současnosti zálohování do cloudu. Má smysl zálohovat do cloudu i operační systém?

Při zálohování v podobě obrazu disku nabízí programy pro zálohování namísto zálohování do cloudu pouze zálohování na externí disk. Co když ale třeba v mém bytě, kde mám jak svůj notebook, tak externí disk se zálohou, vypukne požár? Pak přijdu o notebook, externí disk i všechna data!

 

Předcházející díl

Několik katastrofických scénářů

Pojďme si nyní rozebrat několik druhů katastrof, které mohou být v případě, kdy máte hotovou zálohu, takříkajíc "volné":

V první řadě tu máme různé nehody, které vedou ke ztrátě konkrétních souborů. Tak třeba když vysypete koš ve Windows a poté si uvědomíte, že jste do tohoto koše smazali špatnou složku. Nebo si třeba přepíšete již téměř hotový a velmi důležitý projekt. Pro řešení takových problémů je ideální již existující záloha dat – místní nebo dostupná online.

Dále tu jsou případy, kdy přijdete o všechno, co jste měli uloženo na disku. Pevný disk kupříkladu odešel do věčných lovišť, nebo se operační systém Windows dostal do tak havarijního stavu, že jej lze opravit pouze jeho přeinstalováním. Problémy s přeinstalováním operačního systému Windows a vámi používaných aplikací vás zbaví obraz operačního systému, který jste si vytvořili dříve jako zálohu pro právě takové situace, jakou řešíte nyní. Po obnovení operačního systému z obrazu pak můžete použít zálohu dat, pomocí níž obnovíte ze zálohy soubory, které se nacházely v knihovnách.

UI21

A do třetice: požár, povodeň nebo zloději, kteří vás připraví o počítač i o externí disk se zálohami. V tuto chvíli přichází na řadu online záloha, která je pro tyto případy nejideálnější. V tomto případě bohužel nemůžete použít zálohu obrazu operačního systému. Musíte si totiž koupit nový počítač a obraz operačního systému vytvořený na jiném počítači bohužel nelze použít na jiný počítač, protože na něm nebude správně fungovat. Vzhledem k tomu, že nové počítače dnes mají ve většině případů operační systém Windows )nebo jiný) přeinstalovaný, budete jej muset pouze nakonfigurovat a doinstalovat aplikace.

Když to shrneme, pak v každém případě platí, že pokud máte k dispozici online zálohu svých dat, není ztráta počítače a zálohy operačního systému v žádném případě horší než ztráta samotného počítače.