Hlavní navigace

Zálohování systému Windows do cloudu? Není třeba - 1.díl

3. 5. 2015

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Zálohování patří jednoznačně mezi nejdůležitější operace, protože v případě havárie nám zajistí přístup k datům, o něž jsme přišli. Velmi oblíbené je v současnosti zálohování do cloudu. Má smysl zálohovat do cloudu i operační systém?

Při zálohování v podobě obrazu disku nabízí programy pro zálohování namísto zálohování do cloudu pouze zálohování na externí disk. Co když ale třeba v mém bytě, kde mám jak svůj notebook, tak externí disk se zálohou, vypukne požár? Pak přijdu o notebook, externí disk i všechna data!

Úvod

Zálohování do cloudu je mezi uživateli velmi oblíbené. A není divu – tento způsob zálohování je velmi jednoduchý, funguje automaticky a zároveň ukládá data mimo domov či kancelář uživatele. Požár, povodeň či jiná katastrofa tak nemá šanci současně zničit jak počítač, tak zálohu s daty.

Podle našeho názoru však zálohování operačního systému Windows do jako takového do cloudu příliš smysl nemá. Veškeré výhody online zálohování se vytratí v okamžiku, kdy budete muset obnovit operační systém Windows včetně všech dat umístěných v knihovnách.

Pokud je třeba chránit data uložená na počítači, pak vše, co musí program pro zálohování zajistit, je rozhodnout, které soubory kopírovat do zálohy a pak toto zálohování provést. Jediný spolehlivý způsob zálohování operačního systému Windows, registru i všech nainstalovaných programů spočívá v kopírování celého disku jako takového (nebo alespoň celého systémového oddílu C: buď v podobě klonu, nebo v podobě souboru obsahujícího obraz disku.

Vždy ale mějte na mysli, že zálohování operačního systému není nikdy tak důležité jako zálohování dat. Operační systém a aplikace ostatně můžete kdykoliv přeinstalovat. Své dokumenty, tabulky či rodinné fotografie nijak přeinstalovat bohužel nejdou. A právě tato skutečnost je tím správným důvodem, proč vám doporučujeme vytvářet obraz disku dvakrát až třikrát za rok, zatímco zálohování doporučujeme provádět každý den.

MIF21

 

Pokračování