Hlavní navigace

Záchrana pro smazaná data

1. 4. 2006

Sdílet

O&O DiscRecovery 4 - intuitivní ovládání a snadné použití Ač je na softwarovém trhu nováčkem, vydobyla si sp...


O&O DiscRecovery 4 - intuitivní ovládání a snadné použití


Ač je na softwarovém trhu nováčkem, vydobyla si společnost O&O Software za poměrně krátkou dobu výsostné postavení mezi vývojáři utilit pro správu a obnovu operačního systému. S recenzemi jejích nejznámějších produktů jste se mohli setkat i na stránkách našeho časopisu. Program O&O DiskRecovery 4 vám pomůže s obnovou ztracených nebo smazaných dat.
Instalace probíhá standardním způsobem, DiskRecovery je podle dnešních měřítek drobný program (cca 10 MB). S pomocí Instant DiskRecovery navíc dostanete možnost vytvoření diskety s potřebným programovým vybavením, spustitelným na libovolném PC bez nutnosti instalace.
Posláním DiskRecovery je pomoci uživateli tam, kde ostatní programy pro obnovu dat selhávají (včetně firemního sourozence O&O UnErase). DiskRecovery dokáže číst data na pevném disku, disketě a dalších výměnných médiích (flash USB apod.) po jednotlivých sektorech a sestavit tak dohromady i soubory z disků již formátovaných. Podporuje více než 350 běžně známých typů souborů, jejichž fragmenty se snaží nalézt a sestavit. Jeho úspěšnost je tak přímo závislá na fragmentaci disku jako takového a na frekvenci jeho užívání, tedy na pravděpodobnosti, že byla ztracená data přepsána novými.
Práce s programem je velmi podobná práci s jakýmkoliv vám známým průvodcem. Pomocí tlačítka Další plynule přecházíte mezi dialogy, ve kterých volíte potřebné parametry pro finální skenování jednotky, na níž chcete ztracená data vyhledat. Začínáte možností načtení informací z minulého skenování, které mohou výrazně pomoci při následném hledání. Podstatou prvního dialogu je však možnost definice vlastní signatury pro hledané soubory. K dispozici máte i HEX editor, ve kterém definujete hledaný řetězec. Tímto způsobem lze např. definovat vlastní typ souboru, který program nezná a nedokázal by jej jinak vyhledat. Signatury lze ukládat a v případě potřeby opět nahrát. Další dialog slouží výhradně k volbě diskového oddílu, na kterém budeme hledat. Uživatel poté pokračuje výběrem podporovaných technologií, které mají být použity pro samotné skenování. DeepScan je novinkou a zajistí velmi důkladné prohledání disku sice tak zpomalí celý proces, zvýší však šanci na jinak obtížné vyhledání malých souborů. SmartScan se postará o to, abyste se nepokoušeli obnovit již existující soubory a dostatli se tak do kolize verzí a jiných podobných problémů. RawScan představuje velmi hrubou možnost pro obnovu neznámých souborů z jiných souborových systémů. Nově lze definovat i velikost hledaných souborů. Následuje samotná volba hledaných typů. DiskRecovery bude úspěšnější, pokud uživatel zná příponu hledaného souboru. Výsledky hledání jsou přehledně rozděleny podle typu souborů, zbývá vybrat ty správné a provést jejich obnovu do vámi zvolené složky na vašem pevném disku. Logicky není vhodné obnovovat soubory na stejnou diskovou jednotku.
O&O DiskRecovery je utilita, stojící na pomezí aplikací typu UnErase, jež se starají o klasickou obnovu smazaných souborů, a profesionálního softwaru, používaného ve specializovaných firmách. Velkou výhodou DiskRecovery je jeho intuitivní (wizard like) ovládání a snadné použití, vhodné i pro začínající uživatele. Drobným nedostatkem je pouze chybějící lokalizace.

O&O Disc Recovery 4

intuitivní ovládání "krok za krokem"
definice vlastní signatury
chybějící lokalizace
K recenzi poskytla firma: O&O Software, www.oo-software.com
Cena: 2 280 Kč

Autor článku