Hlavní navigace

Zabraňte instalaci aplikací mimo Windows Store - 2.díl

28. 5. 2017

Sdílet

 Autor: (c) ajarecki - Fotolia.com
Tato nová funkce, která je součástí Windows 10 Creators Update, vám pomůže zabránit instalaci aplikací třetích stran do počítače.

Předcházející díl

 

V Creators Update pro Windows je k dispozici nová funkce, která dokáže zablokovat programy a aplikace pocházející odjinud, než z Windows Store. Většině uživatelů se pravděpodobně tohoto nápadu zhrozí, protože jim je jasné, že klasické desktopové aplikace jsou pro ně daleko lepší a flexibilnější, nehledě k tomu, že nabízejí často daleko širší možnosti než aplikace ve Windows Store.

Popis konfigurace

Nejprve otevřete okno Nastavení, a to klepnutím na tlačítko Start a následně klepnutím na ikonku ozubeného kolečka, která se nachází v levém spodním rohu nad tlačítkem pro vypnutí počítače.

Instalace a zdroje aplikací pro Windows 10

Nyní klepněte na ikonku Aplikace. Otevře se další okno, v němž v jeho pravé části uvidíte v sekci Instalace aplikací rozevírací seznam. V tomto seznamu se nachází tři volby, jejichž smysl se dá vyčíst přímo ze samotného popisku. Jedná se o tyto volby: Povolit aplikace ze všech zdrojů, Upozornit před instalací aplikací pořízených mimo Store a o volbu Povolit pouze aplikace ze Storu. Vyberte vámi požadovanou možnost a okno Nastavení zavřete. Vámi provedené změny se uloží automaticky.

Pokud si vyberete prostřední volbu, tj. volbu, kdy chcete být před instalací aplikací pořízených mimo Store předem upozorněni, pak se vám před instalací aplikace, např. Google Chrome zobrazí okno s varováním, které vám sdělí, že aplikace, kterou se pokoušíte nainstalovat, není ověřená aplikace ze Storu. Následuje další upozornění, které vám říká, že instalací aplikací pouze ze Storu pomáháte chránit svůj počítač a udržovat jeho bezproblémový chod. Ve spodní části okna se pak nachází dvě volby: Získat aplikace ze Storu a Přesto nainstalovat. Zavřením okna instalaci aplikace zrušíte.

Instalace aplikací pouze z Windows Store s upozorněním

Hned pod výše zmiňovanými tlačítky se nachází poslední možnost pro otevření okna Nastavení, v němž se následně dá nastavit možnost instalace aplikací pocházejících odkudkoliv. A právě tento drobný odkaz je takovou bezpečnostní trhlinou, která komukoliv například v rodině na počítači s jedním uživatelským účtem umožní nainstalovat prakticky cokoliv, protože operační systém Windows takového uživatele navede přímo k nastavení, které je třeba v operačním systému změnit.

Prakticky to samé platí pro všechny ty, kteří si zvolí nastavení, při němž se budou moci instalovat pouze aplikace z Windows Store. Pokud se uživatel při tomto nastavení pokusí instalovat aplikaci, která nepochází z Windows Store, pak se mu rovněž zobrazí varování. Tentokrát se však v tomto okně bude nacházet pouze jedna možnost představovaná tlačítkem Získat aplikace ze Storu.

Instalace a zdroje aplikací pro Windows 10 pouze z Windows Store

skoleni

I v tomto okně se nachází v jeho spodní části již výše zmiňovaný odkaz, který umožňuje uživatelům snadno a rychle změnit nastavení počítače tak, aby mohli instalovat aplikace získané odkudkoliv.

A toto je vše, co jsme vám chtěli sdělit k nové funkci Windows 10. Ani zdaleka se nejedná o dokonalé řešení, které by dokázalo zabránit instalaci aplikací ze souborů stažených prakticky odkudkoliv. Nicméně jako obecné varování všem uživatelům, kteří by neměli na počítači nic instalovat, svůj účel splní.