Hlavní navigace

Zabezpečte si svůj Android! - 1. díl

29. 6. 2013

Sdílet

 Autor: © AKS - Fotolia.com
Ztráta smartphonu nebo tabletu neznamená jen to, že už nebudete moci zadávat svou polohu na Foursquare a pořizovat fotografie kdekoliv a odkudkoliv.

Taková zařízení totiž zpravidla mívají spoustu citlivých informací, jejichž ztráta (= často přechod do nepovolaných rukou) může často způsobit citovou (i finanční) újmu.

To, že jste opravdu opatrní, nestačí – běžte na nesprávný web, klepněte bezstarostně na odkaz, který vám na mail zaslal váš kamarád, a problém s bezpečností je na světě. A jestliže chcete koketovat s nepodepsanými aplikacemi, je potřeba udělat předběžná opatření, aby byly vaše experimenty opravdu bezpečné.

Naštěstí nabízí Google Play spoustu možností, jak zabezpečit svůj telefon – mnoho z těchto možností vás přitom nebude stát ani korunu (pokud je nebudete stahovat s využitím datového tarifu). Pravděpodobně zálohujete svůj počítač, abyste se vyhnuli ztrátě dat, a máte na něm nainstalovaný antivirus. Nyní je čas, abyste stejná opatření provedli i u vašeho zařízení s Androidem. Následující aplikace vám pomohou.

Lookout Mobile Security (Zdarma; 3 USD za měsíc za prémiovou verzi)

Lookout Mobile Security

Lookout Mobile Security se ukázal jako nejoblíbenější řešení antiviru pro Android, a jeho čisté uživatelské rozhraní a poměrně bohatá nabídka služeb nepřestává udivovat (v pozitivním slova smyslu).

Bezplatná aplikace umí skenovat soubory, které jste si stáhli, a aplikace, které jste nainstalovali, a zkontrolovat, zda v nich nejsou přítomny viry a malware. Jde navíc trochu dál: jestliže ztratíte své zařízení s Androidem, můžete jít na web Lookout a zařízení ztratit dohledat. Aplikace spustí alarm (ať už má telefon aktivovaný zvukový nebo ztlumený režim), čímž zjistíte, zda jste telefon někam omylem nezaložili, případně je tím znejistěn a zaskočen případný zloděj.

Jestliže se někdo snaží obejít heslo, kterým je vaše zařízení uzamčeno, může aplikace dokonce vyfotit snímek pachatele a poslat vám jej e-mailem včetně geografické polohy. Stránka Lookoutu se také pokusí najít poslední známou lokaci vašeho zařízení, a pošle vám e-mailem upozornění – zvané Signal Flare – jestliže se stav nabití baterie přístroje sníží na kritickou úroveň.

skoleni

Prémiová nabídka Lookoutu vás bude stát 3 americké dolary na měsíc (asi 60,- Kč) a je v ní navíc zahrnuta možnost vzdáleného uzamčení telefonu a smazání dat, nebo dokonce přenosu dat, jako jsou fotografie, kontakty a historie hovorů na nové zařízení. Získáte také přístup k funkci Privacy Advisor, která vám ukáže seznam informací, k nimž mohou přistupovat aplikace nainstalované na telefonu (tabletu).n access. Po stažení aplikace získáte časově omezenou prémiovou verzi (na dva týdny), abyste zjistili, zda pro vás má cenu vynechat jednou měsíčně kavárnu a investovat do robustního bezpečnostního řešení.

Pokračování