Hlavní navigace

Zabavte své ruce

1. 1. 2007

Sdílet

Nejužitečnější herní periferie a doplňky pro PC cd/dvd Nejběžnější herní periferií při hraní na PC je k...


Nejužitečnější herní periferie a doplňky pro PC cd/dvd


Nejběžnější herní periferií při hraní na PC je klávesnice, společně s myší. Jedná se o flexibilní kombinaci, s níž zvládnete prakticky libovolnou hru. Jsou ale situace, kdy jsou alternativy typu joystick, gamepad či volant přece jen lepší, pohodlnější či příjemnější volbou.
Navíc existují i speciální klávesnice a myši, které ocení zejména nároční hráči. Na přelomu roku jsme připravili už tradiční kombinaci testů a přehledu těch nejužitečnějších a nejzajímavějších herních periferií. Trochu netradičně se tentokrát podíváme i na periferie, které jsou primárně určeny pro běžnou práci, ale hráčům budou (s jistými omezeními) rovněž vyhovovat.
Joysticky, volanty, gamepady a další herní doplňky se od ostatních periferií a hardwaru vůbec překvapivě liší dobou, po kterou zůstávají v prodeji. Zatímco běžný hardware a komponenty obvykle po roce nahradí nové modely či generace a některé periferie si na trhu pobudou až dva roky, ty nejúspěšnější herní doplňky se často prodávají roky tři nebo čtyři. Výborným příkladem může být úspěšný volant Logitech MOMO Racing, který byl uveden již na sklonku roku 2002 a dodnes se úspěšně prodává. Mezi "držáky" patří ale i mnohé joysticky a gamepady Logitech, Genius či Saitek. Protože se nám zdá zbytečné opakovat poněkolikáté recenze těchto produktů, ale zároveň by byla škoda ty nejzajímavější z našeho přehledu vypustit, připomeneme je slovem i obrazem. Nejprve se ale budeme věnovat novinkám a produktům, které mají v přehledu herních zařízení premiéru.

Logitech G-25

Novou řadu špičkových herních periferií, kterou Logitech představil v minulém roce v podobě myši G5/G7 a klávesnice G15, doplnil letos na podzim špičkový závodní volant. G25 je jakousi fúzí toho nejlepšího, co Logitech nabídl před pěti lety v podobě volantu MOMO Force a mladšího Driving Force Pro, který je určen výhradně majitelům Playstation 2. Z modelu MOMO Force zdědil nový volant především precizní mechaniku a provedení v kombinaci kovu a kůže, z Driving Force pak byl převzat systém otáčení o 900 stupňů, kopírující volanty v klasických silničních vozech. G25 je ale více než kombinací dvou klasických volantů řízení klasického auta je totiž konečně zkopírováno do puntíku: výrobce osadil spojkový pedál a do balení přidal pětirychlostní řadící páku.
Samotný volant není příliš rozměrný (zejména při srovnání se staršími modely Logitech MOMO), jeho zpracování ale působí velmi kvalitním a robustním dojmem. Kombinace leštěné oceli a kůže na volantu samotném a páčkách řazení je prostě fantastická. Velmi dobře je zpracován modul řadící páky, který je od volantu oddělen, takže jej můžete instalovat vpravo či vlevo, podle toho, s jakým druhem řízení jste zvyklí jezdit (osobně se domnívám že řazení levou rukou je mnohem pohodlnější, bude v tom asi ale hrát roli i několik desítek tisíc mil najetých po silnicích Albionu). Pokud vám snad klasické řazení nevyhovuje, můžete pochopitelně volant používat v režimu sekvenčního řazení (pomocí páček nebo řadící páky přepnuté do sekvenčního režimu). Pro ovládání dalších funkcí ve hrách jsou k dispozici dvě tlačítka na postranních ramenech volantu, osm tlačítek na modulu řadící páky a konečně směrový kříž, umístěný taktéž u řadící páky. Za naprosto famózní si dovolujeme označit pedály jsou těžké, takže dobře sedí na podlaze, dostatečně velké i pro dospělou nohu velikosti 45 a mají výrazný odpor, který je u plynového pedálu přirozeně nejmenší a u brzdy největší.
Celá sada je pochopitelně určená zejména příznivcům závodů v klasických silničních vozech, volant je ale poměrně univerzální a lze jej přednastavit pro pohyb v omezeném rozsahu, vhodnější pro závody okruhových speciálů. Příznivci F1 z něj asi příliš nadšeni nebudou, ale vzhledem k tomu, že F1 se na PC díky nesmyslné exkluzivitě, kterou FIA poskytla SONY, zhruba od roku 2001 neobjevuje, je to vlastně vcelku jedno. Vlastně není! G25 totiž můžete používat jak na PC (ve Windows XP či Vista), tak i na Playstation 2 pokud na tom tedy opravdu trváte, F1 s ním hrát můžete. G25 má vlastně jediný neduh, který stojí za zmínku: cenu. Šest a půl tisíce skutečně není lidovka, na druhou stranu ale za své peníze dostanete skutečně špičkový doplněk herního PC. Ocenění PC WORLD TOP Produkt je v tomto případě prostě nevyhnutelné.

Genius Navigator 535

Na herní hlodavce se v minulosti zaměřoval prakticky výhradně Logitech a Saitek, spolu s občasnými příspěvky Microsoftu, či specialitami jako Razer. Tchajwanská společnost KYE systems, která prodává pod obchodní značkou Genius, ale v poslední době taktéž "vystrkuje růžky" a nabízí pokročilé herní periferie. Myška Navigator 535 je vybavena laserovým optickým senzorem "herní" úrovně s rozlišením výborných 2 000 dpi (současné maximum 3 200 dpi nabízí myš od Saiteku). Výrobce udává odezvu 1 ms, ale již první testy odhalily, že skutečnost je o fous horší i hodnota kolem 2 ms je ale stále výtečná a drtivé většině hráčů postačí.
Samotná myš je navržena univerzálně pro leváky i praváky. Ergonomie tudíž není na tak vysoké úrovni, přesto je poměrně dost uživatelů, kteří preferují právě tento design Navigator 535 je i tak vcelku ergonomický a padne dobře do ruky. Univerzálnost myši potvrzuje též zdvojení postranních tlačítek, která jsou jak na levém, tak na pravém boku. Kromě hlavních a bočních tlačítek je myška vybavena klasickým kolečkem a třemi prosvícenými tlačítky pro změnu rozlišení v krocích 800 dpi, 1 600 dpi a 2 000 dpi. Kvalita laserového snímače je perfektní během testování jsme nezaznamenali žádná zadrhnutí či výpadky, a to ani na nepřátelském povrchu černé lesklé desky našich pracovních stolů. Na přiloženém CD se nachází program Agama, umožňující konfiguraci tlačítek a způsobu fungování myši. Zajímavé přitom je, že podobně jako u myšek Saitek i Navigator 535 má vlastní paměť, do níž jsou nastavení uložena, takže není třeba spouštět konfigurační program vždy při startu myši. Pokud ji připojíte k jinému PC, pamatuje si předchozí nastavení. Jediné, co nelze konfigurovat, jsou tlačítka pro změnu rozlišení, jejichž funkce je daná napevno.
Genius Navigator 535 patří mezi nejlevnější laserové myšky a je rozhodně nejlevnějším herním hlodavcem. Nejbližší v řadě je Logitech G3, za kterou zaplatíte o cca 400 Kč více. Pokud tedy chcete pro hraní přesnou a rychlou drátovou myš za přijatelnou cenu a nevadí vám oboustranná ergonomie, je Navigator 535 výbornou volbou.

Genius TwinWheel FF

V oblasti volantů se KYE Systems v poslední době doslova překonávají v uvádění novinek. Do našeho testu dorazil model TwinWheel, určený pro PC a Playstation/Playstation 2, ještě před uzávěrkou se ale v obchodech objevil další model označovaný jako Trio Racer FF, který kromě PC a PS/PS2 dokáže komunikovat i s konzolou XBOX.
TwinWheel FF představuje typickou ukázku cenově dostupného volantu s technologií Force Feedback. Za 1 300 korun získáte volant, který není ani ocelový, ani kožený, nemá nejspíše ani odolná ložiska, ale to neznamená, že se s ním výborně nepobavíte. Rozsah otáčení činí přibližně ? 100 stupňů (při otáčení doleva je kupodivu rozsah o něco větší) jedná se tedy o klasický volant. Pedály nepůsobí příliš robustně, jsou ale zpracovány pěkně a mají dostatečně vysoký zdvih a vejde se na ně i obutá dospělácká noha. Force Feedback funguje uspokojivě, stejně jako ostatní výbava, kterou tvoří zejména čtyři funkční tlačítka na věnci volantu a dalších osm, která najdete spolu se směrovým křížem na ramenech.
Pokud hodláte využívat volant spíše příležitostně a nemáte extrémní nároky, bude vám TwinWheel FF sloužit výtečně. Pokud navíc máte též Playstation 2, jedná se o perfektní univerzální řešení za doslova lidovou cenu.

Genius MaxFire G-12PS

Bezdrátový gamepad MaxFire G-12PS je dalším příkladem vcelku úspěšného snažení KYE Systems na trhu herních periferií. Design ovladače vychází z klasického DualShock gamepadu Sony, což je s ohledem na jeho popularitu a všestrannost jistě dobře. MaxFire Libre je ostatně, podobně jako TwinWheel FF, určen pro použití jak s PC, tak s PS2. Bezdrátový vysílač má na jednom konci konektory pro herní port PS2, na druhém USB B zdířku, do které se zapojuje kabel z PC. Zařízení používá přenos RF technologií na frekvenci 2,4 GHz s udávaným dosahem 10 metrů my bychom byli konzervativnější a pro naprosto plynulý provoz bychom se drželi spíše do vzdálenosti 5 metrů od vysílače.
Gamepad samotný je napájen čtyřmi AA bateriemi, což mu sice dosti přidává na hmotnosti, je to ale nezbytné s ohledem na integrovanou vibrační technologii. Během několika hodin hraní se nám bohužel nepodařilo zjistit výdrž baterií, pokud ale hodláte používat gamepad často, bude určitě rozumné pořídit nabíjecí baterie (v balení jsou klasické alkalické). Počet a rozložení tlačítek vychází z ovladače DualShock je tu tedy směrový kříž, čtyři hlavní a čtyři doplňující funkční tlačítka a dva mini-joysticky, plus tlačítka pro výběr hry a přepínání režimu na PS2.

Logitech G11

Herní klávesnice G15 byla i nebyla pro Logitech úspěchem. Na jednu stranu nabídla bohatou výbavu a klasické rozložení kláves, spolu s rozsáhlým blokem programovatelných tlačítek, podsvícením, ovládáním multimédií a velkým výklopným LCD displejem. Na stranu druhou je přece jen poměrně drahá a výklopný displej byl možná až zbytečným luxusem. Logitech se rozhodl nabídnout levnější alternativu, která je až na zmíněný displej prakticky identická. G11 je tedy tradiční klávesnicí s klasickým rozložením kláves tak, jak jej IBM zavedlo již v polovině osmdesátých let. Nechybí tu pochopitelně základní klávesy Windows či ovládání multimédií a hlasitosti. V levé části se nachází 3 x 6 programovatelných kláves, které lze navíc přepínat třemi tlačítky do různých režimů (stejně jako u G15). G11 tedy, podobně jako její starší a luxusnější sourozenec, zabere poměrně dost místa na stole. Podsvícení je opět možné zapnout ve dvou úrovních intenzity a patrně i díky němu není klávesnice lokalizována do češtiny polepky či klasické gravírování laserem by tak jako tak pomohlo pouze zčásti, protože české popisky by stejně nebyly podsvíceny. To je jediný zásadní nedostatek, který ale možná (podobně jako my) nevnímáte, protože umíte psát "poslepu". Jinak je G11 výtečná klávesnice pro náročné hráče, kteří hledají kombinaci zcela klasického rozložení tlačítek spolu s dostatečným počtem programovatelných kláves.


Logitech G25

špičkové zpracování
fantastické pedály a řadící páka
cena
Cena vč. DPH: 6 590 Kč
K testu zapůjčila firma: Logitech, www.logitech.com

Genius TwinWheel FF

cena
podporuje PC a PS2
méně robustní a přesný
Cena vč. DPH: 1 350 Kč
K testu zapůjčila firma:
Genius/100Mega, www.100mega.cz

Genius Navigator 535

velmi rychlá a přesná
paměť pro nastavení
cena
méně programovatelných tlačítek
Cena vč. DPH: 950 Kč
K testu zapůjčila firma: Genius/100Mega,
www.100mega.cz

Genius MaxFire G-12PS

pro PC i PS/2
bezdrátový s vibracemi
hmotnost díky 4x AA bateriím
Cena vč. DPH: 825 Kč
K testu zapůjčila firma:
Genius/100Mega, www.100mega.cz

Logitech G11

klasické rozložení
podsvícení, 18 programovatelných kláves
chybí české popisky
Cena vč. DPH: 1 500 Kč
K testu zapůjčila firma: Logitech, www.logitech.cz

Pro práci i zábavu

Jestliže používáte PC převážně jako pracovní nástroj, ale občas si také rádi zahrajete, nemusíte nutně kupovat blikající, barvami oplývající a často poněkud obskurně vyhlížející herní periferie. Existují i různá "civilní" řešení, která vyhoví i požadavkům náročnějších hráčů. Obvykle ale nejsou vhodná pro takzvaný "progaming" tedy herní soutěže a "profesionální" hráče. V této skupině jsme nominovali především produkty, s nimiž máme sami z dlouhodobého používání dobré zkušenosti.

Logitech MX3000

Bezdrátová sada klávesnice a myši MX3000 patří už více než rok mezi bestsellery. Důvodem bude nejspíše kombinace stylového designu, výborná funkčnost klávesnice i myši a konečně i vcelku přijatelná cena. Samotná klávesnice vychází z novějšího rozložení a upravených funkčních kláves. Blok kláves Home/End/PgUp/PgDn/ Delete je přeskupen "na výšku", klávesy F1-F12 lze přepínat do režimu MS Office. Zachováno ale bylo jejich seskupení po čtyřech a odděleny jsou i klávesy Insert a Print Screen MX3000 tak můžete po kratším tréninku používat s Total Commanderem a podobnými aplikacemi. Myriádu multimediálních tlačítek a samostatné skrolovací kolečko lze využít v některých hrách a taktéž částečně přeprogramovat. Bezdrátová myš je blízkou příbuznou MX400 a MX600 sdílí s nimi identický design a ergonomii, na rozdíl od MX400 má ale trojici tlačítek +/-/zoom. Z hlediska hraní nabízí dostatečnou přesnost i přijatelnou odezvu, pro rychlé akční hry bychom ji ale přece jen nedoporučili. Při dlouhém hraní může být navíc problém ve vysoké hmotnosti kvůli dvěma AA bateriím, které myš napájejí. Pochvalu si celá sada naopak zaslouží za slušný dosah (zhruba 3 m), díky kterému nemusíte příliš řešit pozici bezdrátového vysílače.

Logitech MX3000

výtečná a osvědčená sada
poměr cena/kvalita
přesnost, odezva a hmotnost myši není
ideální pro akční hry
Cena vč. DPH: 2 300 Kč
K testu zapůjčila firma: Logitech, www.logitech.com

Herní evergreeny

Tyto herní periferie a doplňky jsme již v PC WORLDu v minulosti (často vzdálené) recenzovali, jsou ale stále v prodeji a zaslouží si vaši pozornost. U mnoha z nich navíc během měsíců a let prodeje cena poklesla na velmi přijatelnou úroveň.

Logitech MOMO Racing

Snad žádný jiný herní volant nevydržel na trhu déle než čtyři roky v nezměněné podobě. MOMO Racing sice nedosahuje kvalit a zejména odolnosti staršího MOMO Force (jeho výroba skončila v roce 2002), je ale také o poznání levnější a užijete si s ním prakticky stejně dobře. Nenabízí sice takové vychytávky jako nový G25, jestliže ale chcete kvalitní volant za přijatelnou cenu, jedná se i po čtyřech letech stále o výbornou volbu.
www.logitech.com
Cena s DPH: 3 690 Kč

Saitek X52 Flight Control System

Fantastická sada přesného programovatelného joysticku a plynové páky pro nejnáročnější virtuální piloty byla do prodeje uvedena taktéž před drahnou dobou a stále slaví úspěchy. V posledních dvou letech se objevilo několik výtečných simulátorů, v nichž je můžete využít. Český distributor nabízí do 31. 12. 2006 zajímavou slevu, tak si pospěšte. Vhodné především pro opravdové piloty-fajnšmekry!
www.saitek.cz
Cena s DPH: 3 900 Kč

Logitech Force 3D Pro

Pokud patříte mezi příznivce akčnějších (převážně vesmírných) simulátorů a oceníte spíše pohodlí a příjemné vrnění a komíhání force feedback páky, pak má pro vás ten správný evergreen Logitech. Force 3D Pro se prodává více než dva roky a stále patří mezi to nejlepší, a to z hlediska ceny i kvality. Pilotům-fajnšmekrům orientovaným na realistické simulátory v tomto případě spíše nedoporučujeme.
www.logitech.com
Cena s DPH: 830 Kč

Logitech WingMan Rumblepad II

Tradiční gamepad Logitechu s populárním designem DualShock II, který proslavila konzole Sony PlayStation je na trhu již čtvrtým rokem. Kombinace klasického směrového kříže, osmi akčních tlačítek a dvou minijoysticků, které fungují v plném rozsahu 360 stupňů, nabízí dostatek možností pro hraní akčních či sportovních her a možná i některých akčních simulátorů. Vestavěná vibrační odezva vás navíc vtáhne do hry ještě o něco více. Gamepad lze připojit i ke starším PC se systémem Windows 98.
www.logitech.com
Cena s DPH: 730 Kč

Genius SpeedWheel 3

Levněji už to jde jen stěží. Speed Wheel 3 za necelých 700 korun nenabízí extrémní robustnost ani luxusní zpracování, kov či kůži o silové zpětné vazbě "ForceFeedback" nemluvě. Svou práci jako jednoduchý volant pro hraní závodních her ale odvede. Pokud chcete své ratolesti věnovat volant, který může bez obav "ničit", je SpeedWheel 3 ideální. Je to taková Fabia Junior: jezdí, zatáčí, ale zázraky nečekejte. Genius nabízí i levnější verzi SE bez pedálů u níž se plyn a brzda regulují pomocí páček u volantu.
www.100mega.cz
Cena s DPH: 690 Kč

Logitech G5 Laser Mouse

Za více než rok, který uplynul od uvedení myšky G5, byl tento hlodavec překonán konkurencí v oblasti citlivosti i odezvy. Stále se ale jedná o špičkovou a hlavně o stylovou herní myšku s geniálním systémem výměnných závaží pro dokonalé vyvážení, které ocení zejména příznivci akčních her. Za své parametry se ale nemusí stydět ani dnes: 2 000 dpi, 6,4 megapixelu/s, max. rychlost 1,65 m/s a zrychlení až
20 G. S váhou pouhých 116 g (bez závaží) navíc patří mezi ty nejlehčí. Tvarem a celkovou ergonomií je ale vhodná výhradně pro praváky.
6 0567/VAC o
www.logitech.com
Cena s DPH: 1 600 Kč