Hlavní navigace

Zábava na cestách

1. 1. 2007

Sdílet

Multimediální přehrávač Genius MP-2501 Pokud patříte mezi moderní uživatele a chcete mít navíc své oblíben...


Multimediální přehrávač Genius MP-2501


Pokud patříte mezi moderní uživatele a chcete mít navíc své oblíbené multimediální záznamy stále při sobě, určitě již nějakou dobu pokukujete po některém z kapesních AV přehrávačů. S příslovečnou troškou do mlýna v této oblasti přišla i společnost KYE Systems, prodávající pod značku Genius. Novinka nese označení Genius MP-2501 a svému majiteli nabízí až neobvykle mnoho služeb.
Rozměry černého kapesního přehrávače jsou příjemně malé (18 x 68 x 81 mm) při hmotnosti pouhých 95 gramů (včetně interního akumulátoru). Design přehrávače se nám nezdá být příliš nápaditý, návrháři si mohli se vzhledem "vyhrát" trochu více. Naše výtka se týká jak vzhledu přístroje, tak (a vlastně především) osmi tlačítek v jeho okolí. Nicméně je pravda, že pro mnohé z nás jsou služby, které zařízení uživateli nabídne, mnohem důležitější než vzhled.
Přehrávač je vybaven barevným LCD displejem s úhlopříčkou 2,5" a překvapivě vysokým rozlišením 960 x 640 obrazových bodů. Jemný obraz si vychutnáte především při prohlížení fotografií, které jsou na malé obrazovce skutečně pěkně prokreslené. V případě videosekvencí je přístroj bohužel limitován maximálním rozlišením 640 x 480 bodů. To v praxi znamená, že sice můžete video sledovat v celoobrazovkovém režimu, nicméně ne s kvalitou takříkajíc "pixel to pixel". Zvuk je možné poslouchat buď v připojených sluchátkách, nebo pomocí dvojice malých reproduktorků, které jsou zapuštěny v zadní stěně zařízení a lze je vyklopit směrem do stran. Jejich zvukový projev pochopitelně neoplývá věrností, ale vynahrazuje to překvapivě výraznou hlasitostí.
Uvnitř zařízení se nachází titěrná paměť s kapacitou 128 MB. Pravdou je, že i rychlovarné konvice a mixéry dnes mívají větší paměť a zejména při pomyšlení na MPEG4 video v rozlišení 640 x 480 bodů lze prohlásit, že přehrávač v podstatě interní paměť nemá. Na-štěstí nechybí slot pro SD kartu, s jehož pomocí můžete kapacitu rozšířit až na o poznání příjemnější 4 GB (kartu musíte pochopitelně dokoupit zvlášť, přičemž v budoucnu jistě budou dostupné SD karty i ve větších kapcitách). Data se kopírují pomocí standardního rozhraní USB 2.0, přičemž přehrávač funguje jako prostý přenosný disk s adresářovou strukturou, do níž je třeba nahrát příslušné zvukové a filmové formáty. Video lze přehrát ve formátu ASF (komprese MPEG-4), hudbu pak v tradičním MP3 a WMA, fotografie jsou pochopitelně podporovány jako JPEG. Pro pohodlnější převod videa je na CD připraven konvertor (nejpohodlnější by pochopitelně bylo, kdyby konverze nebyla vůbec zapotřebí). Z funkcí, které často překvapivě chybí i u o poznání dražších přístrojů, lze jmenovat možnost připojení AV zařízení (např. videokamera, videopřehrávač) a možnost digitalizace videa přímo v MP-2501. Jde to i opačným směrem a filmy uložené v přehrávači lze pustit na televizi (případně v hledáčku kamery vybavené AV vstupem, není to ale příliš pohodlné). Výrobce integroval dokonce i FM rádio s možností nahrávání (sluchátka fungují jako anténa, zvuk ale může být reprodukován i hlasitě) a poměrně dobrou kvalitou záznamu. Další bodík si Genius zaslouží za integrovaný mikrofon a funkci diktafonu či za menu přístroje v rodném jazyce, výklopnou opěrku (aby mohl přehrávač stát na stole) a za možnost spravovat soubory uvnitř zařízení (mazat, kopírovat, atd.). Nemůžeme se ale zbavit pocitu, že větší radost by nám udělala podpora nativních formátu DivX či XviD, komfortnější ovládání (tlačítka na bocích jsou poněkud matoucí) a patrně bychom si rádi nějakou tisícovku připlatili za alespoň malinký, třeba jen 20GB interní harddisk.
Jestliže tedy hledáte všestranný a relativně levný kapesní audio/video přehrávač a nevadí vám (de facto) absence interní paměti či nemožnost přehrát bez konverze DivX, zkuste se v obchodě s Geniusem MP-2501 chvíli pomazlit.


Genius MP-2501

rozlišení displeje
mnoho funkcí
české menu
nepřehrává vyšší rozlišení videa než 640 x 480 bodů
ovládání, nemá interní paměť
Cena vč. DPH: 3 600 Kč
K testu zapůjčila firma: Genius, www.geniusnet.com

Autor článku