Hlavní navigace

+xRádio Orava AR-106

1. 2. 2006

Sdílet

Bluetooth a dálkové ovládání vám zpříjemní cestování Vzpomínáte si ze starých časů na značku Orava? Kd...


Bluetooth a dálkové ovládání vám zpříjemní cestování


Vzpomínáte si ze starých časů na značku Orava? Kdysi byla veřejnosti známá především výrobou televizorů. Dnes však je jiná doba a Orava produkuje i docela jiný sortiment zboží. Do něj spadá kupříkladu i technologicky "nadupané" autorádio Orava AR-106. Lákadel nabízí tento výrobek více než dost. Mezi nejvýraznější patří podpora rozhranní Bluetooth, integrovaný mikrofon, motorově ovládaný výklopný panel a schopnost datové komunikace s mobilními telefony.
Rádio je vyrobeno v klasickém "šuplíkovém" provedení, přičemž zadní stěna výrobku obsahuje nadstandardní počet konektorů. Majitel zde nalezne obdélníkovou zdířku s připojenou změtí datových, napájecích a dalších kabelů, zakončenou dvojicí standardizovaných ISO konektorů, které umožňují rychlou instalaci. Další přípojku tvoří anténní vstup a šest (na kablících vyvedených) RCA konektorů. Dva představují linkový vstup stereofonního audiosignálu, zbývající čtyři výstup pro možné připojení externího zařízení. Výstupy jsou rozvrženy jako přední a zadní stereofonní ozvučení.
Přední panel rádia je odnímatelný. Jeho design se nám líbí a hodnotíme jej jako atraktivní. Už méně nadšeni jsme byli z rozmístění ovládacích prvků, grafického rozlišení, zobrazení informací na displeji a ze způsobu ovládání rádia, které se nám již od prvního zapnutí nezdálo být příliš intuitivní. Je však pravda, že po delším používání si uživatel zvykne. Ostatně nic jiného mu nezbývá. Na druhé straně je ovšem nutné zdůraznit, že navrhnout ovládací prvky tak, aby vyhovovali všem uživatelům, je zřejmě nemožné, zvláště pokud produkt nabízí tolik služeb současně. V každém případě komunikační rozhraní vylepšuje existence samostatného dálkového ovládače. S ním je možné řídit bezdrátově rádio např. i ze zadních sedadel vozidla.
Jak jsme již řekli, hlavním lákadlem Oravy je Bluetooth. AR-1006 se dokáže domluvit s mnoha mobilními telefony, které tento standard podporují. Pak lze díky integrovanému mikrofonu proměnit rádio v obstojné handsfree. Také je možné do rádia ukládat telefonní seznam, kopírovat čísla, zobrazovat příchozí nebo odchozí hovory na displeji a podobně. Další zajímavostí je tzv. systém 2 ZONE. V tomto režimu dokáže rádio pouštět do přední dvojice reproduktorů jiný signál než do zadní. V praxi tak může řidič poslouchat například zajímavý pořad v rádiu a ratolesti na zadních sedačkách oblíbené skladby z audio nebo MP3 CD. Kromě audio CD a MP3 si výrobek poradí i se soubory ve formátu WMA. Citlivější povahy určitě nadchne, že vám Orava dokáže popřát k Novému roku nebo k narozeninám.

Autorádio Orava AR-106

telefonní služby, Bluetooth
funkce 2 ZONE, dálkový ovladač
grafický displej, ovládání
Cena vč. DPH: 7 199 Kč
K testu zapůjčila firma: Orava, www.orava.info

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).