Hlavní navigace

Xbox 360 nejporuchovější konzolí

5. 7. 2007

Sdílet

Xbox 360 získává v souboji s Nintendo Wii a Sony PlayStation 3 pověst té poruchovější konzole. Dle některých obchodníků je reklamována až třetina prodaných Xboxů.

UI21

Spojené státy jsou pro Xbox 360 hlavním odbytištěm, zkušenosti místních prodejců ovšem nejsou příliš slavné. Bývalý zaměstnanec EB Games tvrdí, že chybovost konzolí je 30 až 33 procent. Oficiální zástupce EB Games byl poněkud zdrženlivější, ale i on připustil, že asi čtvrtina konzolí se jim vrací k opravě. Člověk z firmy Best Buy říká, že se u nich reklamuje mezi čtvrtinou až třetinou prodaných setů.


To se samozřejmě odráží v ceně i záručních podmínkách. V Evropské unii je dvouletá zákonná lhůta, takže technické problémy s Xboxem 360 se přímo promítají do jeho zvýšené ceny. Dlouhá záruční lhůta je také jedním z důvodů, proč je v USA hardware i spotřební elektronika obecně levnější než v Evropě.

Cena konzole se zvyšuje i ve Spojených státech, k tomu se snižuje záruční doba, respektive se zvyšuje cena volitelných balíčků prodloužené záruky. Například EB Games zdvojnásobila cenu jednoroční volitelné záruky.

Ostatní konzole si vedou o poznání lépe, v jedné z poboček EB Games měli poruchovost PlayStation 3 kolem jednoho procenta a z tisíce prodaných Wii nebyla reklamována jediná.

Vyjádření Microsoftu bylo strohé, totiž že poruchovost Xbox 360 je „v mezích obvyklých u tohoto typu výrobku“, konkrétně 3-5 procent. Ovšem podrobnosti, skutečná čísla, zveřejněny nebyly.

Minulý týden dokonce jedna britská společnost odmítla nadále Xbox 360 prodávat, protože jim míra reklamací způsobovala vážné ztráty.

Foto: jkontherun

- - Alexandr Radecký