Hlavní navigace

Recenze: Xara Web Designer

7. 11. 2009

Sdílet

Britská společnost Xara, kterou před pár lety pohltil německý Magix, nabízí novou verzi svého programu Web Designer.

Xara Web DesignerPokud nás netěší práce s uživatelsky nepřívětivými programy z dílen gigantů jako je Adobe či Microsoft, musíme sáhnout po softwaru od „menších“ hráčů. Totéž platí i v případě, kdy nám nevoní představa učit se webové kódy. Web Designer je něco jako prodloužená ruka úspěšného programu Xtreme nabízejícího vektorovou grafiku, ale s výrazným zaměřením na web.

Výsledkem je prvotřídní grafický program, který s potěšením zvládne práci s textem a obrazem (doplnit můžeme prakticky cokoliv, vrstvy, transparenci a podobně). A jelikož práce je zde založena na šablonách, nesmíme zapomenout na 54 MB předzpracovaných stránek, butonků, grafik a všeho možného i nemožného, co pro přípravu webových stránek můžeme potřebovat.

 

Xara


Když k tomu přidáme schopnost vkládat obsah přímo do webových stránek pomocí aplikace drag-and-drop, dynamické stránky, kde můžeme hýbat s obrázkem a text se bude automaticky reformátovat nebo jednoduchou přípravu flashových animací, je jasné, že máme v rukou program, který se určitě bude hodit. A když už jsme u toho obtáčení textu – Xara to zvládne i kolem nepravidelných objektů, čímž se ostatní chlubit nemohou.

Pro maximální zjednodušení můžeme využít jednu ze sedmnácti nabídnutých šablon, které skýtají kompletní nabídku grafiky pro danou stránku.  Samozřejmě i zde můžeme obrázky, butonky nebo nejrůznější obdélníky různě měnit tak, aby vyhovovaly našim potřebám. Pokud jsme o něco šikovnější, můžeme začít s prázdnou stránkou. Práce bude o něco složitější, ale z výsledku budeme zcela určitě mít větší radost. I zde budeme mít dvě možnosti – buď si do vznikající stránky budeme přesouvat některé z nabízených tvarů, nebo si objekty a texty uděláme sami. Koneckonců, jak jsme již připomínali, program byl prapůvodně určen pro práci s vektorovou grafikou. Díky tomu je zde i fotoeditor, který sice není přímo srovnatelný s Photoshopem, ale o to je rychlejší.

Aplikace jako „Opakování objektů“  nám umožní přípravu objektu (např. menu) a potom jej automaticky vkládat do každé stránky. Tohle všechno lze provádět s tím, že o HTML nebo JavaScriptu nemusíme vědět absolutně nic. - šechno je skutečně WYSIWYG. Zapomenout nelze ani na jednoduchou možnost vkládání widgets či na integrovaný FTP. Jako u většiny programů založených na šablonách zde bohužel neexistuje podpora formulářů. Příprava „drop-down menu“ nám také připadala složitější nežli by bylo bezpodmínečně nutno.

Verdikt:

Cloud23

Co říci na závěr? Za necelých 850 Kč zde není příliš co řešit. Za své peníze dostaneme robustní program, se kterým bez valné námahy připravíme webové stránky, jež nebudou na dálku křičet „Pozor, amatér!“


Klady: Robustní program, velká nabídka šablon, nízká cena

Zápory: Nic

Hodnocení: 75%

Cena: 49.00 dolarů (850 Kč)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).