Hlavní navigace

Windows XP SP3: konečné zhodnocení

1. 7. 2008

Sdílet

Po mnoha release candidate verzích konečně přichází finální varianta servisního balíčku 3 (SP3) pro Windows XP. S...


Po mnoha release candidate verzích konečně přichází finální varianta servisního balíčku 3 (SP3) pro Windows XP. Soudě podle slov představitelů Microsoftu z posledních měsíců, téměř jistě jde o poslední servisní balíček tohoto veleúspěšného operačního systému.
Ale ani SP3 se již tradičně nevyhnuly chyby – jednou z nich jsou například problémy v registru způsobené nekompatibilitou mezi SP3 a bezpečnostními systémy od Symantecu, konkrétně pak Norton 360 a Norton AntiVirus. Jde o soubor fixccs.exe ze SP3 a funkci SymProtect. Tuto funkci je podle posledního vyjádření Symantecu potřeba před upgradem na SP3 vypnout, jinak mohou uživatelům nastat velké problémy spojené s hroutícím se registrem.

Co je nového v XP SP3?

Jak přísluší správnému servisnímu balíčku, SP3 je především souhrnem patchů, hotfixů a dalších aktualizací, jež by měly napravit nedokonalosti předešlého Windows XP SP2, který byl vydán již v roce 2004. Přesto se zde najde i pár novinek, které se Microsoft snažil několik měsíců vyladit a při vypuštění SP3 na ně hlasitě upozorňoval. Jednou z nich je změna průběhu aktivace produktu. Nová instalace Windows XP SP3 nabízí uživatelům 30denní zkušební dobu, během níž si mohou OS vyzkoušet zdarma a až poté jsou nuceni zadat aktivační kód.
Tato změna se ale týká pouze nových instalací XP. Stejně jako u předešlých servisních balíčků není nutné zadávat klíč při upgradu na SP3 prostřednictvím Microsoft Update. Kromě nového způsobu aktivace produktu patří mezi další výrazná vylepšení SP3 bezpečnostní funkce Network Access Protection (NAP), jež umožňuje síťovým administrátorům lépe rozpoznat, zda je počítač právě se připojující do firemní sítě skutečně bezpečný. Tato funkce byla převzata z Windows Vista a Windows Server 2008.

Jaké verze XP mohu aktualizovat na SP3?

Téměř všechny edice operačního systému Windows XP (Home, Media Center, Professional a Tablet PC) mohou být aktualizovány přes Windows Update. Jedinou výjimkou je distribuce Professional x64, kde zatím update na SP3 není možný.

Potřebuji nejprve nainstalovat SP2?

Ne. Nevíme sice, jak jste dokázali neaktualizovat svá Windows XP na SP2, ale prakticky vzato není nutné mít nainstalován pro upgrade na SP3 předešlý service pack. Ve zprávě Microsoftu o vypuštění SP3 se doslova píše: „SP3 je souhrnnou aktualizací, kterou lze realizovat na Windows XP SP1 a SP2.“

Co bych měl dělat, když už jsem nainstaloval dřívější verze SP3?

Tady pozor: je třeba odinstalovat jakoukoli beta či release candidate verzi SP3, kterou již máte v operačním systému. Zde je stručný návod, jak na to: klikněte na menu Start, zvolte Nastavení a poté Ovládací panely. Spusťte aplikaci Přidat či odebrat programy a ujistěte se, že je zde zatrženo pole Zobrazit aktualizace. Ve výběru aplikací pak vyhledejte Windows XP Service Pack 3 a nechte ho odstranit. Od tohoto kroku je celý proces víceméně automatický – stačí párkrát kliknout na tlačítko Další. Po úspěšném odinstalování by se měl operační systém automaticky restartovat. Po dalším naběhnutí Windows již můžete aktualizovat přímo na finální verzi SP3.

Používám XP Pro na 64bitovém počítači. Co mám dělat?

Je nám líto, ale nemůžete dělat nic. SP3 pro vás prostě nebyl vydán. Přesto ale některé opravy v chybách systému můžete aktualizovat přes Windows Server 2003 SP2, který je dostupný od března letošního roku.

Zvýšil Microsoft novým SP3 užitnou hodnotu XP?

Na tuto otázku by svádělo odpovědět: „To ví pouze Steve Ballmer.“ My si tím však nejsme zrovna jisti. Generální ředitel společnosti k tomu v dubnu při příležitosti udílení Ceny pro nejcennějšího odborníka Microsoftu řekl: „Máme mnoho zákazníků, kteří se rozhodli zůstat u používání XP, a jsou pro nás rozhodně stále důležití. Dokud tomu tak bude, budeme naslouchat jejich přáním a vyslyšíme je.“
Ve stejnou dobu, kdy tvrdil, že chce naslouchat potřebám uživatelů XP, Ballmer také ohlásil, že rozhodně nehodlá pokračovat v prodeji OEM verzí tohoto starého operačního systému po
30. červnu nebo nechat obchodníky prodávat XP i po tomto datu. „Stále se snažíme získat zpětnou vazbu od zákazníků a zjistit, jak dlouho by mělo XP zůstat dostupné.“ dodal Ballmer.

Bude SP3 zahrnut také v prodávaných verzích XP?

To ještě nevíme. Ale jelikož Microsoft určil datum 30. června jako konec prodeje XP, zřejmě už nebude rozjíždět velkovýrobu XP s novým SP3.

Mohu se vrátit z XP SP3 na svou původní verzi operačního systému?

Ano, lze to provést velmi jednoduše. Jde o stejný proces, jaký jsme již výše popisovali při odebrání beta verzí SP3. V aplikaci Přidat či odebrat programy zatrhnete možnost Zobrazit aktualizace. Zde si najdete Windows XP Service Pack 3 a necháte ho odebrat. Po restartu systému budou vaše Windows stejná jako před aktualizací na SP3. 8 0366/CZ o