Hlavní navigace

Windows Vista s DirectX 10 má jen 1 procento hráčů

8. 6. 2007

Sdílet

Společnost Valve ve svém pravidelném průzkumu zveřejňuje konfigurace počítačů hráčů. Windows Vista se podle tohoto přehledu k hraní využívají jen sporadicky. Můžete si porovnat vlastní PC s ostatními

Windows Vista s DirectX 10 má jen 1 procento hráčů


Je vždy zajímavé začíst se do jednoho z největších průzkumů hráčské obce, jímž je bezesporu průzkum pravidelně zveřejňovaný společností Valve na Steampowered.com. Nejen že si tam můžete porovnat své PC se světovým „průměrem“ (či přesněji světovým průměrem těch, kdo hrají některou z nedávných her Valve), ale navíc se jedná o unikátní příležitost jak porovnat velmi relevantní výsledky s často velmi nerelevantními informacemi mnoha softwarových či hardwarových firem (jmenovitě Microsoftu, Intelu, AMD+ATi a nVidie).

Ostatně i aktuální výsledky mezi 30. květnem a 8. červnem představují skutečně zajímavé čtení. Ponechme nyní stranou dílčí parametry konfigurací a nastavení hráčských systémů (můžete do nich nahlédnout sami) a podívejme se blíže na stav v často diskutovaných oblastech DirectX 10 grafických karet, procesorů, Windows Vista či systémů se dvěma 3D kartami.

Porovnání mezi AMD a Intelem je v současné době lehce ve prospěch modrých s poměrem 48:52. Zajímavé ale je, že 22% hráčů má systémy se dvěma fyzickými procesory (drtivá většina patrně dvoujádrová řešení). Na jednu stranu je to hodně, na stranu druhou méně, než bychom plné dva roky po uvedení dvoujader čekali. Ve světě grafiky vede jednoznačně nVidia s 58%, následuje ATI se 36%, na integrovanou grafiku Intelu připadají celkem pochopitelně pouhá 2,5%. Zajímavé je ale procento hráčů se dvěma grafickými kartami – pouze 1.3% (z toho drtivá většina patří nVidii a jejímu SLi). Výtečně to ukazuje, že SLi i Crossfire jsou spíše marketingové šarády a většina hráčů je díkybohu rozumných. Zajímavý je i poměr použitých zvukových karet. Na Audigy připadá celkem zhruba 5%, X-Fi má 3% a drtivě vítězí nejrůznější integrované kodeky v čele s Realtek AC97, Realtek HD a SoundMAX.

Tím nejzajímavějším je však procento hráčů se systémy připravenými pro DirectX10 Hry: 1,2%. Karty s DX10 podporou mají přitom necelá čtyři procenta hráčů. Znamená to, že jen asi čtvrtina těch, kdo mohou hrát DX10 hry, již byla ochotna upgradovat na Windows Vista. Ostatně ani celkový podíl Visty 5,5% není bezmála půl roku po uvedení na medaili. Koneckonců horší výkon her, problémy s podporou 3D zvuku a zbytečná „konzumace“ operační paměti jsou jen některé z problémů a úskalí, jež má nový operační systém pro hráče připraveny. Bude jistě zajímavé sledovat, jak se situace vyvine s příchodem většího počtu her podporujících DX10.

Zdroj: steampowered.com

- - Lukáš Erben

UI21