Hlavní navigace

Windows Vista: pro & proti

1. 4. 2007

Sdílet

Přejdete také na nový operační systém Windows Vista? Začátek roku je ve znamení Windows Vista. Všude plno rek...


Přejdete také na nový operační systém Windows Vista?


Začátek roku je ve znamení Windows Vista. Všude plno reklamy, při koupi nového počítače dostáváte poukázky na cenově výhodný upgrade. Co dělat? Přejít na tento operační systém, počkat, nebo dělat, jako když se nic neděje? Na následujících řádcích se vám v deseti tipech pokusíme poradit, zda se vám přechod na nový systém vyplatí. šichni jsme na ně netrpělivě očekávali podobně jako jsme kdysi čekali na Windows 95 či na Windows XP. Nyní si mohou zákazníci systém Windows Vista lokalizovaný do češtiny zakoupit i u nás v České republice. Nicméně u běžných uživatelů spíše stále převládá jakási zdrženlivost a opatrnost. Největším nebezpečím pro úspěch Visty je totiž paradoxně sám Microsoft a jeho Windows XP. Řada uživatelů je s Windows XP spokojená a nemají žádnou potřebu přecházet na něco jiného. Ti dobře informovaní již zachytili, že se Microsoftu zase až tak skvělý kousek nepodařil. Zřejmě si říkají: s čím nás Microsoft asi překvapí tentokrát? Bude tam ještě to staré dobré Hledání min? Ne, ne: Vista toho ve skutečnosti nabízí daleko více než Windows XP. Nicméně pokud chcete zjistit, zda se právě vám vyplatí na Vistu přejít, pak čtete ty správné řádky. V následujících deseti tipech se totiž pokusíme odpovědět právě na tuto otázku. Tak nějak mimochodem se zároveň dozvíte, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými verzemi Visty (Home Basic, Home Premium, Business, Enterprise, Ultimate). Pokud v textu nebudeme odkazovat na přesnou verzi Visty, pak je popisovaná funkce dostupná ve všech verzích systému (podrobnější informace naleznete v tabulce Přehled verzí Windows Vista aneb Vista pětkrát jinak).

Počítač bude díky novým funkcím jako je Superfetch, Readyboost
apod. daleko výkonnější

Readyboost nebo Superfetch názvy některých nových funkcí mají uživatelům sugerovat, že se jedná o nástroje, které převratně zvýší výkon jejich počítače. Readyboost: Tato nová funkce se týká operační paměti RAM, přesněji řečeno práce s virtuální pamětí. Jde o to, že dokáže používat jako virtuální paměť nejen pevný disk počítače, ale i vyměnitelný disk USB. Tím získá počítač daleko větší množství virtuální paměti a může tedy pracovat rychleji. Pokud k počítači připojíte vyměnitelný disk USB (o kapacitě větší než 1 GB), pak vám Windows Vista nabídnou novou možnost Zrychlení systému. Povolením této funkce převezme vyměnitelný disk funkci odkládacího souboru. Jedná se skutečně o hezkou myšlenku, nicméně šance, že uživatel zažije opravdové zrychlení systému, je velmi málo pravděpodobná. Pokud máte v počítači rychlé pevné disky, pak využití vyměnitelného disku pro odkládací soubor žádné výrazné zvýšení rychlosti nepřinese. Superfetch: Tato funkce není úplně nová, jedná se spíše o vylepšení funkce Prefetch, která byla již součástí Windows XP. Pokud budeme tvrdit, že funkce Prefetch se orientovala ryze na urychlení spuštění operačního systému, pak můžeme zároveň říci, že funkce Superfetch se orientuje na urychlení spuštění všech programů, což se skutečně projeví u těch nejpoužívanějších aplikací. Nárůst výkonu činí asi 20 procent oproti systému, kde je funkce Superfetch zakázána. Readydrive: Funkce Readydrive využívá k uložení spouštěcího prostředí, popřípadě souboru vytvořeného při přechodu do režimu spánku, paměť Flash, která je součástí hybridních pevných disků. Výsledkem je rychlejší spuštění operačního systému. Naběhnutí počítače bude daleko rychlejší i v případě, kdy místo vypnutí počítače (Vypnout) stisknete tlačítko pro uvedení počítače do režimu spánku. Předpokladem pro použití tohoto režimu je dostupnost zdroje nepřerušitelného napájení elektrickým proudem, na druhou stranu je spuštění operačního systému do takového stavu pracovní plochy, jaké bylo před uvedením počítače do tohoto režimu, otázkou několika sekund. Klasické spuštění Windows Vista trvá dokonce déle než u Windows XP.
Pokud nebudeme brát v úvahu nový režim spánku, pak je zvýšení výkonu počítače sice zaznamenatelné, nicméně se nedá říci, že by se při něm využívalo nějakých skrytých výkonových rezerv počítače. Výsledky testů rychlosti obou operačních systémů uveřejněné na internetu (například na webové adrese http://reviews.cnet.com/4531-10921_7-6543881.html?tag=blog) i testy prováděné u nás v redakci ukazují, že výkon Windows Vista je srovnatelný, popřípadě nepatrně vyšší než výkon Windows XP. Nové funkce pro zvýšení výkonu počítače tedy, dá se říci, kompenzují zvýšené nároky na systémové prostředky počítače.
Upozornění: Nová instalace Windows Vista zabere přibližně 45 minut, ale upgrade z Windows XP může trvat v závislosti na programovém vybavení počítače dvě až tři hodiny.
Co se týče výkonu, nepřináší Windows Vista žádné vylepšení.
Na noteboocích díky funkcím pro urychlení spuštění počítače a funkci Readyboost můžeme ve Windows Vista zaznamenat mírné zvýšení výkonu.

Hardwarové požadavky na konfiguraci počítače s Windows Vista

Před samotným přechodem na Windows Vista byste měli nejprve zkontrolovat, zda váš počítač vůbec splňuje hardwarové požadavky kladené novým systémem. Je váš počítač dostatečně výkonný na to, aby na něm Vista běžela bez problémů a aby dobře vypadalo i pracovní prostředí? Pořízení nového operačního systému totiž s sebou zdaleka nemusí přinést jen samé výhody: starší počítače mohou po instalaci Visty přestat zvládat nároky tohoto systému a vy jej následně budete muset upgradovat. Na pozoru byste se tedy měli mít zvláště tehdy, pokud budete kupovat počítač nový. Grafická karta: Pokud se chcete těšit z nového rozhraní Aero, potřebujete minimálně grafickou kartu s podporou DirectX 9 vybavenou paměti 64-512 MB. Přesná hodnota závisí na tom, při jakém rozlišení budete pracovat. Vzhledem k tomu, že nové rozhraní Aero předpokládá použití nejvyšší kvality barev, dá se v případě grafické karty se 64 MB paměti pracovat maximálně v rozlišení 1 024 x 768, u grafické karty s pamětí 128 MB to pak je rozlišení 1 600 x 1 200 pixelů. Při používání dvou monitorů se pak nároky na rozlišení sčítají. Zde je potřeba mít grafickou kartu minimálně s pamětí 256 MB, s pamětí 512 MB si vystačíte i v budoucnosti.
Operační paměť RAM a procesor: Dobrá grafická karta v počítači však není to jediné, co pro práci v operačním systému Windows Vista potřebujete dalším požadavkem je minimálně 1 GB operační paměti. Na procesor se kupodivu až tak vysoké nároky nekladou. Vista si totiž vystačí i s procesorem taktovaným na 1 GHz. Pokud tedy nechcete používat rozhraní Aero, pak se spokojíte i s 512 MB paměti RAM a s procesorem taktovaným na 1 GHz. Nicméně na základě našich zkušeností vám doporučujeme počítač taktovaný minimálně na 2 GHz. Samotný operační systém pak obsadí okolo 350 MB RAM. Pevný disk: Počítejte s tím, že Vista zabere na pevném disku minimálně 20 GB. Doporučujeme používat co nejtišší a nejrychlejší pevné disky, neboť kvůli novým funkcím pro filtrování a indexování Vista přistupuje k disku daleko intenzivněji než Windows XP. Co se týče systému souborů, pak lze Vistu instalovat pouze na systém souborů NTFS. Upgrade z Windows XP nainstalovaných na systému souborů FAT32 je tedy předem vyloučen.
Majitelé starších počítačů mohou při upgradu svých strojů očekávat okamžiky frustrace a bezvýchodnosti. A nepřispívá k nim jenom nová benchmarková utilita WEI (Windows Experience Index Index uživatelských zkušeností se systémem Windows), která je součástí Windows Vista. Ta hodnotí pět nejdůležitějších kompo-nent systému body v intervalu 1,0 (nejhorší) až 6,0 (nejlepší). Celkovou známku do značné míry ovlivňuje nejslabší komponenta systému. Ve výsledku je pak doporučeno zakoupit nový hardware i těm uživatelům, kteří jsou s výkonem svého počítače spokojeni i ve Windows Vista.
Ten, kdo plánuje zakoupit nový počítač, neudělá chybu, pokud se bude při vlastním nákupu orientovat podle barevného loga "Premium". Počítače a komponenty se šedým logem "Basic" prozrazují jen to, že na nich Vista bude fungovat. Majitelé počítačů se 64bitovými procesory si mohou vybrat ze všech verzí Windows Vista, které jsou v daném okamžiku k dispozici. Každá z verzí, včetně Vista Basic, totiž existuje ve 64bitové verzi. Dvoujádrové procesory Vista podporuje sama o sobě, nicméně obě verze Home skutečný víceprocesorový provoz nepodporují. Testování vhodnosti počítače pro Windows Vista: Pro otestování vhodnosti vašeho počítače pro instalaci Windows Vista použijte Windows Vista Upgrade Advisor (ke stažení na internetu na adrese http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=42B5AC83C24F-4863-A389-3FFC194924F8&displaylang=en, popřípadě program ATI Vista Readiness Advisor (ke stažení na adrese http://ati.amd.com/technology/windowsvista/areyouvistaready.asp) .
Další náklady při instalaci na starší počítač.
Výhodné při použití na nových počítačích (podpora hybridních pevných disků, tabletů, 64bitové architektury).

Funkce pro správu účtů a zabezpečení systému

Microsoft do Windows Vista zabudoval celou řadu nástrojů pro zvýšení zabezpečení systému a celou řadu již existujících součástí zcela přepracoval. Firewall ve Windows například ve Vistě sleduje i odchozí provoz. Windows Defender představuje nástroj pro sledování a odstraňování spywaru. Internet Explorer 7 nabízí nyní nejen funkci filtru pro phishing a funkci blokování vyskakovacích oken, ale v kombinaci s Windows Vista i speciální chráněný režim. Nové jsou i ochrany dětí před nevhodným obsahem, šifrování pevných disků (Bitlocker) a zabezpečení služeb Windows (Service Hardening). Skutečné výhody těchto funkcí oceníte zejména až po delší době používání více uživateli. Bitlocker: Tato utilita je jakousi odpovědí na systémy Live (viz tip 4) a programy pro prolamování hesel, které dokáží obejít šifrování na úrovni oprávnění systému souborů NTFS a šifrování EFS. Bitlocker šifruje celý diskový oddíl. Data uložená na zvláštním malém diskovém oddílu systém načítá pouze tehdy, když zadáte správný přístupový klíč. Utilita pro zabezpečení systému je pouze součástí verzí Ultimate a Enterprise. Ve verzích Home Basic a Premium šifrování EFS chybí. V těchto variantách tedy spočívá vylepšení zabezpečení proti neoprávněnému přístupu oproti Windows Home pouze v důsledně nastavených oprávněních NTFS. Uživatelské účty: Před důsledky chyb uživatelů a především před možnými útoky z webu má uživatele chránit nová funkce řízení uživatelských účtů (UAC User Account Control). Předpokladem pro její použití je chráněný režim Internet Exploreru. Princip funkce UAC zjednodušeně řečeno spočívá v tom, že dokonce i účet správce systému dostane přidělena co nejmenší oprávnění týkající se provádění změn v systémových složkách a v registru. Pokud uživatel s oprávněním správce bude chtít některé takové systémové nastavení změnit, objeví se na monitoru varovné hlášení. Za touto funkcí se však skrývá daleko více než obyčejné statické sledování systémových součástí Windows Visty. Funkce UAC rozlišuje mezi neškodnými a potenciálně nebezpečnými typy souborů a navíc směruje požadavky o přístup k souborům a registru do virtuálního prostoru, v němž nemohou napáchat žádnou škodu (tzv. Virtual Store). Ani uživatel pracující na PC, ani aplikace samotné používání tohoto virtuálního prostoru nepoznají, z jejich pohledu to vypadá, jako by pracovaly ve standardní oblasti. Tento do hloubky systému zasahující prostředek má ovšem velké nároky na správu. To, jak velké tyto nároky ve skutečnosti budou, se zjistí až po několika měsících provozu a po instalaci několika programů.
Uživatel pracující pod účtem správce systému je však neustále bombardován systémovými hlášeními, které bude moci buď odklepávat, nebo pokud jej budou příliš obtěžovat, úplně deaktivovat změnou typu účtu na standardní (poklepáním na ikonku Uživatelské účty). Použití funkce UAC je užitečné ze dvou důvodů: jednak se vývojáři programů vůbec nemusí zabývat tím, jak programovat aplikace, aby bez problémů běžely i v kontextu běžných uživatelů s omezenými oprávněními. Dalším důvodem je skutečnost, že pro většinu uživatelů je velmi pohodlné, když budou používat účet s omezenými oprávněními a přitom se budou moci v případě potřeby přihlásit jako uživatelé s vyššími oprávněními pomocí utility Runas. Navíc by funkce UAC podobně jako Rodičovská kontrola a chráněný režim Internet Exploreru neměla žádný smysl, pokud byste zároveň nepoužívali oprávnění systému souborů NTFS a další utility pro zvýšení zabezpečení systému.
Jednoznačné vylepšení zabezpečení systému pro domácí uživatele.
Výhody, ale i nevýhody pro uživatele s vyšší úrovní oprávnění.

4. Vylepšené možnosti obnovení systému

O tom, že to Microsoft se zabezpečením systému myslí skutečně vážně, se můžeme přesvědčit i u programů pro zálohování nebo obnovení systému. V Ovládacích panelech naleznete velmi snadno obsluhovatelnou funkci Zálohování a obnovení, která slouží k vytvoření přírůstkové zálohy důležitých typů souborů, popřípadě je možné pomocí funkce Obnovení systému provést úplnou zálohu systému. Obě funkce naleznete i v nejlevnější verzi Windows Vista Home Basic. Vestavěný plánovač úloh pak automaticky vyvolá provedení zálohování ve vámi nastaveném časovém intervalu.
V rámci vytvořeného bodu obnovení se automaticky vytvářejí i stínové kopie souborů uživatelů (například ve formátu DOC, RTF, XLS nebo TXT), které lze obnovit klepnutím pravým tlačítkem na soubor či složku. Všechny verze Home bohužel tyto velmi příjemné funkce postrádají. Zbývá tak pouze použití velmi šikovné utility Robocopy, kterou naleznete ve všech verzích Windows Vista. Utilita pro obnovení pro všechny: Ve většině testů Windows Vista se neprávem zatajuje jedna velmi důležitá schopnost systému, která je alespoň z našeho pohledu svým způsobem pro Windows Vista rozhodující výhodou. Na každém instalačním CD Windows Vista se nachází Windows PE. Jedná se o univerzální nástroj pro obnovení systému, který nahrazuje prakticky nepoužitelnou Konzolu pro zotavení, jež byla součástí Windows XP. Tento nástroj oceníte až tehdy, když selžou všechny ostatní možnosti, jak poškozený systém opravit.
Pomocí příkazového řádku pak můžete spustit libovolný program, například Editor registru (Regedit). Funkce Obnovení systému opraví poškozenou spouštěcí oblast. Obě funkce, Obnovení systému i Oprava spouštění systému pak přistupují ke stejnojmenným funkcím systému. Tím se odstranila jedna vážná chyba známá z návrhu Windows XP. Ve Windows XP jste totiž nemohli použít ani body obnovení systému, ani zálohy vytvořené programem Ntbackup, pokud jste nedokázali spustit Windows XP alespoň v nouzovém režimu. Pokud pravidelně vytváříte zálohy systému, pak vám možnosti Windows PE pro obnovení systému dají záruku na skutečně dlouhou existenci tohoto operačního systému. Samozřejmě můžete použít i velmi rozšířený systém Bart PE, ale tuto možnost doporučujeme pouze odborníkům.
Z hlediska možností zabezpečení přinášejí Windows Vista nesporné výhody (Windows PE, zálohování, stínové kopie).

Služba indexování a funkce vyhledávání v Průzkumníku Windows

Uvedení nového systému souborů ve Windows s názvem FS přesunul Microsoft na pozdější dobu. Místo toho do Visty integroval kombinaci funkce Desktop Search, rozšířených vlastností souborů, služby indexování, virtuálních složek s výsledky vyhledávání a především provedl velmi těsnou integraci všech funkcí vyhledávání do okna Průzkumníka Windows, aby co nejvíce vylepšil vyhledávání souborů a prohledávání obsahu. Ovšem to, co se zprvu zdálo jako velmi jednoduché a uživatelsky přívětivé, se velmi rychle zkomplikovalo. Pokud vás při vyhledávání napadne otázka, zde je skutečně tato funkce tak neschopná, anebo jestli jste tak neschopní vy sami, pak si buďte jisti, že problémy při vyhledávání na počítači jsou způsobeny neschopností aplikace.
Zmatek nad zmatek: Kombinace indexování, možností vyhledávání a rozšířených vlastností souborů se snad ani na první pokus pochopit nedá. Stačí jedno špatné nastavení a uživatel už na počítači nikdy nic nenajde.
Služba indexování, která je součástí Windows už od verze 2000, je ve Windows Vista standardně povolena. Navíc se nyní dá zdánlivě pohodlně spravovat pomocí příslušné položky v Ovládacích panelech. Ve skutečnosti právě tato služba představuje překážku na cestě ke spolehlivému vyhledávání. Dochází k chybnému nastavení atributů souborů, typy souborů se špatně indexují, nastavení prohledávání v možnostech složky se také ovládá špatně. A je na uživateli, aby si indexování optimálně nastavil. I poté ještě zůstává řada nezodpovězených otázek například jak v okně Průzkumníka Windows nastavit v políčku pro vyhledávání prohledávání obsahu počítače podle rozšířených kritérií například podle komentářů.
Naštěstí existuje celá řada hodnotných alternativ například Wilbur nebo vyhledávání pomocí Google Desktop. V této oblasti totiž skutečně neexistuje vůbec žádný důvod k tomu, proč byste měli na nový operační systém přecházet.
V oblasti indexování a vyhledávání obecně neexistuje k přechodu na nový operační systém žádný důvod.

Průzkumník Windows a uživatelské rozhraní

Ve Windows Vista naleznete řadu funkcí úplně jinde, staré známé součásti programu dostaly nové názvy to vše se projevilo ve značně vyšším množství položek v Ovládacích panelech. Ale přesto si uživatel při přechodu z Windows XP na rozhraní Visty snadno zvykne, neboť vše důležité vypadá přesně tak, jak očekává. Nabídka Start, pracovní plocha, okno Průzkumníka Windows, položky v Ovládacích panelech, vše vypadá tak, jak si většina uživatelů představuje. Nabídka Start se obohatila o políčko pro spuštění rychlého vyhledávání programů. Na nový řádek pro pohyb mezi složkami na počítači je nutné si zvykat, ale poté je velmi užitečný.
Bezvýhradně kladně musíme v Průzkumníku Windows ohodnotit možnosti jako plynulé zvětšování obrázků a funkci, která při nastavení zobrazení s podrobnostmi dokáže změnit rozšířené atributy například u hudebního souboru, popřípadě další možnost, která umožňuje seskupování a filtrování souborů na základě určitých kritérií.
V oblasti uživatelského rozhraní přináší přechod na Windows Vista drobná, ale užitečná vylepšení.

Rozhraní Aero Glass a Sidebar

Kde je chyba, když se mi ve Windows Vista odmítá zobrazit rozhraní Aero Glass? Takové nebo podobné dotazy se dají čas od času najít v diskusních skupinách. Může to pak vypadat, že se systém Windows Vista více či méně redukuje pouze na toto grafické rozhraní. Ve skutečnosti je poměrně náročně trojrozměrné zobrazení při přepínání mezi spuštěnými aplikacemi asi tak "důležité" jako transparentně se zvětšující okno Průzkumníka Windows. Asi nejužitečnější funkcí je okno náhledu, které se zobrazí, pokud uživatel přejede ukazatelem myši přes minimalizované okno aplikace na Hlavním panelu. Vlastníte-li systém, který obsahuje rozhraní Aero Glass (viz tip 2), pak vám mohou trojrozměrné animace bez zasekávání mimo jiné sugerovat, že je systém daleko výkonnější než ve skutečnosti. Ve verzi Home Basic však rozhraní Aero Glass obecně nespustíte.
Ani postranní panely (tzv. Sidebar) žádný valný smysl nemají, ale alespoň jsou hezké. Obsahují totiž pestře vyzdobené miniaplikace, které sice nedělají takřka nic, přesto ale spotřebovávají část systémových prostředků. To všechno je ve své podstatě spíše záležitostí vkusu a do jisté míry i módy, tedy záleží na každém uživateli, do jaké míry tyto novinky využije.
V oblasti vzhledu se jedná o atraktivní doplňky, které ovšem při nepatrném praktickém významu vyžadují velké nároky na hardware počítače.

Problémy s kompatibilitou hardwaru a softwaru

Betatesteři při testování systému Windows Vista popsali celou řadu problémů s kompatibilitou systému, od nepatrných záležitostí až po absolutní nekompatibilitu s některými aplikacemi (podrobnější informace jsou k dispozici např. na adrese www.iexbeta.com/wiki). To by mohlo řadu uživatelů spíše vyděsit. Není to tak hrozné: Microsoft do uvedení finální verze Windows Vista v systému opravil celou řadu chyb. Často se jednalo skutečně pouze o drobnosti, které by zakrátko opravili i výrobci programů či hardwarových komponent. Například problém s aplikací Java 5, kde se efekty rozhraní Aero vypnou v okamžiku, kdy se spustí nějaká aplikace Java. Tato chyba je však ve verzi 6 již odstraněna. Odmítání instalace určitých verzí programu Nero nebo aplikace Daemon Tools rozchodíte instalováním jiných verzí těchto programů, popřípadě spuštěním programů pod účtem správce systému.
Nutnost provádění aktualizací: Skutečně závažné problémy způsobují firewally a programy pro zabezpečení systému. V těchto případech pomůže pouze pořízení aktualizací, které zajistí správnou funkčnost i v systému Windows Vista. Ochrana proti zlodějům formátů souborů: Možná se jedná o poněkud neobvyklé chování, ale nejedná se o chybu. O co jde? Při instalaci konkurenčních aplikací nelze bez omezení automaticky měnit typ programu, v němž se budou soubory otevírat (jedná se o ochranu "standardních" aplikací). Například i po instalaci programu Winamp zůstanou všechny soubory s hudbou a videem standardně nastaveny pro otevírání ve Windows Media Playeru. To až do chvíle, pokud sami v Ovládacích panelech přiřazení typů souborů aplikacím nezměníte.
Počítačové komponenty, které po přechodu na Windows Vista odmítají pracovat, zpravidla přivedete k rozumu, když nejprve zakážete a poté znovu nainstalujete ovladač pro Windows XP. Na našich testovacích počítačích se nám nepodařilo odhalit žádnou komponentu, která by se ke spolupráci s Windows Vista nedala vůbec přesvědčit. Pokud byste na nějakou takovou narazili, nezbývá nic jiného než počkat na to, až se objeví pro danou komponentu aktualizovaný ovladač.
Windows Vista jsou zpětně kompatibilní. Problémy, které se v této oblasti objeví, jsou buď záhy odstraněny, nebo se dají tolerovat.

Přehled součástí Windows: nové systémové komponenty

Kromě již zmíněných funkcí přichází Windows Vista s celou řadou dalších novinek. Pro mnohé jistě bude zajímavé herní rozhraní DirectX 10, které v dané podobě zůstane pouze součástí Windows Vista a má tak do jisté míry hráče počítačových her přesvědčit k přechodu na tento systém. První hra podporující DirectX 10 se zřejmě objeví v průběhu druhého čtvrtletí roku 2007. Vzhledem k tomu, že DirectX 10 budou používat nové ovladače grafických karet (Windows Display Driver Model), bude nutné si tyto ovladače stáhnout z internetových stránek výrobce vaší grafické karty. Vzhledem k široké hráčské základně využívající Windows XP se dá očekávat, že se nové hry nejprve objeví ve variantě kompatibilní s DirectX 9.
Zcela přepracovaný byl i protokol TCP/IP, který dostal ve Vistě název Next Generation TCP/IP Stack. Ten slibuje zvýšenou úroveň zabezpečení, vyšší vlastní inteligenci při automatické konfiguraci sítě a snížené nároky na počet restartů počítače. Zásady skupiny (Gpedit.msc), které jsou rovněž velmi používané, umožňují ve Vistě mimo jiné zamknout i obsah vyměnitelných disků USB, popřípadě umožnit přístup jen pro čtení.
Vlastní konzolu MSC přes Ovládací panely má i Windows Firewall, který umožní profesionálům velmi přesnou konfiguraci pravidel. Vista nabízí zcela přepracováné prostředí pro spuštění počítače. Pokud na počítač s Vistou instalujete nějaký další operační systém (například Windows 2000, XP nebo Linux), pak již Vistu nespustíte. Je proto naprosto nutné dodržet správné pořadí instalace jednotlivých operačních systémů a Vistu instalovat až jako poslední.
Skutečný skvost mezi novými funkcemi Visty se nachází v položce Správa disků, která disponuje skutečně širokými možnostmi týkajícími se práce s diskovými oddíly. Nyní můžete zmenšovat či zvětšovat velikost existujících diskových oddílů a za provozu vytvářet nové.
Kromě výše uvedených novinek naleznete v systému celou řadu nových funkcí, které vám chceme nyní alespoň ve stručnosti představit. Sdílení souborů nebo zobrazení pracovní plochy jiného počítače usnadní nástroje Ad-Hoc Network a Centrum spolupráce (dříve Netmeeting). Performance Rating and Tools vám prostřednictvím grafu poskytne informace při problémech s aplikacemi, které jste ve Windows XP museli složitě hledat v souboru se záznamy v programu Prohlížeč událostí. V Centru synchronizace naleznete seznam všech souborů off-line a bezdrátových připojení k mobilním zařízením. Centrum nastavení mobilních zařízení zase umožňuje rychlé nastavení notebooků za různých podmínek. Windows Easy Transfer je zase nástupce Průvodce přenesením souborů a nastavení. Plánovač úloh se proměnil na daleko rozsáhlejší program, který najdete v apletech pro správu (Systémové nástroje) v konzole Správa počítače. V nabídce Centrum usnadnění přístupu, které jste znali ve Windows XP jako Možnosti usnadnění, zase naleznete programy Narrator a Speech Recognition. Všechny verze Windows Vista kromě Home Basic podporují i počítače Tablet PC a pro ukládání rukou psaných poznámek používají mimo jiné program Deník. Ve verzích Enterprise a Ultimate Edition naleznete možnost přepnout Vistu do jiného jazykového rozhraní (Multi Language Support).
Windows Vista obsahují několik nových aplikací zásadního významu a řadu takřka nepostřehnutelných vylepšení systému.

Přehled součástí Windows: programy

Pokud nebudeme brát v úvahu nejmenší verzi Visty s názvem Home Basic, pak s operačním systémem zcela nepochybně dostáváte dosud nejbohatší balíček, alespoň z hlediska programů v něm obsažených. Pokud však odečteme všechny nástroje, které Microsoft poskytuje zdarma (Internet Explorer 7, Windows Media Player 11, Windows Defender, Windows Mail, Fax), pak se seznam programů povážlivě ztenčí. Drobné utility jako Windows Kalendář, Výstřižky pro snímání obsahu obrazovky, programy pro záznam zvuku či pro zadávání ručně psaných poznámek do počítače, dále hry jako například Chess Titans skutečně nejsou dostatečně závažným důvodem, proč na Vistu přecházet. Mírně vylepšený program Windows DVD Maker rovněž bude zajímat pouze ty uživatele, kteří nic jiného nemají, nebo ty, jimž tento jednoduchý nástroj postačí. Skutečně použitelná je až Windows Fotogalerie, která se však dá velmi snadno nahradit alternativami, jež jsou zdarma, nebo můžete například použít Microsoft Office Picture Manager.
Nároční uživatelé zase mohou použít Windows Media Center (je součástí Windows Vista Premium a Ultimate), který podporuje HDTV a HD-DVD, komunikuje s Xboxem, může pracovat jako Streaming Server a navíc moc dobře vypadá. Ten, kdo však bude mít na počítači Media Center, Media Player, fotogalerii a DVD Maker, pak nikdy nebude vědět, který z těchto programů má použít. Tyto komponenty se totiž v mnoha oblastech spíše funkčně překrývají, než aby se doplňovaly.
Prakticky všechny programy, které jsou součástí Windows Vista, jsou zároveň dostupné i pro Windows XP.

Windows Vista: vyplatí se přechod na tento operační systém?

Chcete mít jasno co nejrychleji? Pak na konci každého z deseti tipů naleznete následující ikonky a základní informaci o tom, co vám přechod na Windows Vista přinese.
Přechod na Windows Vista se jednoznačně vyplatí: funkce operačního systému jsou v tomto ohledu daleko lepší než ve Windows XP.
Přechodem na Windows Vista nic nezískáte, ale také nic neztratíte: výhodnost přechodu na nový operační systém závisí na konfiguraci počítače nebo na nastaveném profilu uživatele.
Není důvod, proč na Windows Vista přecházet: porovnávaná funkce je ve srovnání s Windows XP (včetně případných instalovaných freewarových programů) na stejné úrovni, popřípadě ještě lepší než ve Windows Vista.
Přehled verzí Windows Vista aneb Vista pětkrát jinak Home Basic1)Home Premium1)Business1)Enterprise1) Ultimate1)
Licence OEM (v Kč bez DPH)2 300 3 2005 100podle rozsahu6 700 Podpora dvou procesorůxxx
Podpora procesorů Dual Corexxxxx
Maximální velikost RAM (32 bit)4 GB4 GB4 GB4 GB4 GB
Maximální velikost RAM (64 bit)8 GB16 GB128 GB128 GB128 GB
Access Protection (síť)xxx
Aero a Flip 3Dxxxx
Anytime Upgradexxxspec. nástroje
Zálohování s Plánovačem úlohxxxx
Bitlockerxx
Přihlášení k doméněxxx
Windows DVD Makerxx
Podpora šifrování EFSxxx
Fax & Scaxxx
Zásady skupinyxxx
Možnost instalace IISxxx
Rodičovská kontrolaxx
Windows Media Centerxx
Windows Movie Makerxxx
Podpora vícejazyčného prostředíxx
Soubory off-linexxx
Synchronizace PCxxxx
Vzdálená plocha ServerServerServer/ClientServer/ClientServer/Client
Cestovní profilyxxx
Stínové kopiexxx
Postranní panelxxxx
Smart Cardsxxx
Hry (nové)xxxx
Funkce Tablet PCxxxx
Centrum spolupráceHostxxxxUpgrade nebo nová instalace?* Home BasicHome PremiumBusinessUltimate
Windows 2000nenenene
Windows XP Homeanoanoanoano
Windows XP Professionalneneanoano
Windows XP Professional 64nenenene
Windows XP Media Centerneanoneano
Windows XP Tablet PCneneanoano
*U všech v tabulce uvedených operačních systémů je možné provést upgrade, který je cenově výhodnější než nákup nové verze.

Pokud je v tabulce uveden výraz "ano", pak je provedení upgradu technicky možné. Pokud je v tabulce uveden výraz "ne", pak je nutné provést instalaci Visty na "čistý" počítač bez operačního systému.