Hlavní navigace

Windows 7 - sedm otázek a odpovědí

9. 5. 2009

Sdílet

Windows 7 se blíží mílovými kroky a stává se z nich jasně dominantní téma počítačového světa. Je to ale téma tak obšírné, že si zaslouží podrobnější rozebrání.

Windows 7 - otázky a odpovědi

 

Přátelé spolehlivých Windows XP nechť si nic nenamlouvají. Se zastavením mainstreamové podpory 14. dubna tohoto roku Microsoft definitivně ukončil práce na tomto operačním systému. Teď už budou zalepovány pouze bezpečnostní díry, a to po dobu dalších pěti let. Zkrátka kulantní péče o výběhový model. Také výrobci hardware a software už nebudou tolik dbát o podporu osm let starého systému.

Ale bude nyní ve středu zájmu Windows Vista? Takřka určitě nikoliv. Nositel nadějí se jmenuje Windows 7 -  a to jak u vývojářů, tak uživatelů. Přicházející Windows je s Vistou technicky v úzkém příbuzenském svazku, po všech dalších stránkách je ale zásadně vylepšeno. Pro Windows Vista tak už nezbude místo.

Jaký je třeba hardware?

V minulosti existoval přinejmenším jeden dobrý důvod, proč zůstat u starého operačního systému - a sice stále rostoucí nároky nových systémů na hardware. U Windows 7 tomu tak nebude. Při testování současné vývojové verze potřeboval systém o dvacet procent méně paměti RAM než Visty. Nezabírá tolik místa na pevném disku a méně zatěžuje procesor - například při přehrávání videa. Jsou to tedy první Windows, které mají nižší požadavky než jejich předchůdce. Tím pádem jsou také schopny provozu na netboocích. Oficiální nároky uváděné Microsoftem jsou realistické, tedy až na výjimku v podobě místa na disku. My doporučujeme přinejmenším 25 GB.

Nároky:
1 GHz, 32 nebo 64 bitový CPU
1 GB RAM
16 GB volného místa na disku
DirectX 9 grafická karta se 128 MB (pro Aero interface)

Jaký je výkon Windows 7?

Testovat předfinální verzi na výkon je poměrně problematické, jelikož v sobě obsahují celou řadu takzvaného „debut kódu". Ale už teď se ukazuje, že je Windows 7 podstatně rychlejší než Vista. Již Beta 7057 potřebovala dne našich měření k bootování o pětatřicet procent méně častu než Visty a má také rychlejší reakce na ploše. Ve výkonnostním testu postaveném na kombinovaných aplikacích a kopírovacích příkazů vykazuje Windows 7 beta o dvacet procent lepší výsledky než Visty. A je to o to zajímavější, že Windows 7 s sebou přináší celou řadu standardizovaných služeb, které jsou potřeby především pro nové síťové funkce. Systém je celkově velmi robustní, komponenty jako Internet Explorer nebo Media Player však v betaverzi ještě nebyly. V Release Candidate už je to lepší.

Nejlepší nové funkce?

Z plejády nových funkcí Windows 7 vám představíme některé z obzvlášť zajímavých a přínosných.

Správa oken bude díky Aero Desktop (Aero Peek, Aero Sharp, Aero Abake) skutečně jednodušší. Všechny tyto funkce se dají realizovat i skrze klávesové zkratky, jež například způsobí, že se okno přimkne k pravému rohu obrazovky.

Nová multitouch technologie umožňuje na dotykových displejích klikání, škálování a otáčení oken či datových objektů, stejně jako zadávání textu prostřednictvím virtuální onscreen klávesnice.

Obnovení systému nabízí lepší kontrolní možnosti. Před návratem k bodu obnovy tu speciální funkce ukáže poškozené aplikace a ovladače. To zabrání tomu, abyste provedli chybné obnovovací akce.

S knihovnami obdržíte povedeného správce adresářů, který dokáže integrovat více adresářů pod jeden adresářový náhled. Knihovny jsou ve Windows 7 nejdůležitějším elementem pro navigaci, hledání indexů a mediální knihovny.

Jak se liší jednotlivé verze?
Z plánovaných verzí Windows 7 jsou pro náš trh plánovány Home Premium, Professional a Ultimate. Ale pozor - na netboocích může být předinstalována možnostmi velmi omezená Starter edice.

Starter je k dispozici pouze v OEM verzi a jejím největším omezením je limit na tři simultánně běžící programy. Dále chybí Aero, Multitouch a Media Center. Home Basic je také bez Aera a Media Center, bude navíc dostupný pouze pro rozvojové země. Home Premium je standardní verzí pro koncové zákazníky, chybí tu však Applocker, Bitlocker, EFC kódování a Remote Desktop. Professional je jakousi „malou byznys verzí" bez Applockeru, Bitlockeru, Direct Access, Branch Case, MUI Packs a bootování virtuálních harddisků (VHD). Enterprise je velkou byznys edicí a bude k dostání pouze v multilicenci. Disponuje všemi komponentami, až na Media Center. Ultimate je rozšířenou verzí pro koncové zákazníky a má v sobě zahrnuty všechny funkce. Co se týče cen, za Home Premium zaplatíte dle dostupných odhadů kolem 5000 Kč, za Professional 6500 Kč a za Ultimate 7000 Kč (ceny jsou bez záruky).

Jaké jsou možnosti update?

Pokud hledáte způsoby, jak při opatřování Windows 7 ušetřit, můžete zvolit jeden z updatovacích modelů. Nejde jen o možnost updatovat z Windows Vista, ale zřejmě i z Windows XP licence. Technický update - tedy instalaci přes aktuální systém - však vyžaduje Visty. V případě Windows XP je zapotřebí nové instalace, to se nicméně doporučuje i u Windows Vista. Nový operační systém navíc umožní online upgrady jakékoliv z Windows 7 variant na některou z vyšších. Například z Home Premium na Professional nebo Ultimate.

Kdy se dočkáme?

O Windows 7 toho víme spoustu, Microsoft však tak trochu mlží v oblasti termínů. Operační systém už je v podstatě hotov, což dokládá i kvalitní Release Candidate a teoreticky by tak mohlo dojít k vydání už třeba na podzim. Microsoft se nicméně drží svého plánu, vypustit Windows 7 tři roky po Windows Vista. To by znamenalo, že vyjde v lednu 2010. Předpokládá se však, že distribuce započne již koncem tohoto roku.

Co mluví pro a co proti?

Jasných mínusů Windows 7 je jen velice málo, přednosti rozhodně převažují. Přesto se nový systém nehodí pro každého a pro každý účel.

Plus: Novinky ve Windows 7 nevyžadují od uživatelů Vista žádnou, od XP jen malou ochotu učit se novým věcem. To znamená, že takřka všechna zlepšení rychle padnou do oka a jejich využití je velmi jednoduché.

Plus: Windows 7 přinese nativní podporu pro nový hardware (například biometrie, multitouch). Při problémech se starším hardware může prakticky všude vypomoci ovladač pro Visty. V řídkých případech nekompatibilního software si můžete pomoct administrátorskými právy nebo funkcí Problem Compatibility Wizard.

Plus: Windows 7 je hotovým, rychlejším a štíhlejším Windows Vista - argument pro všechny, kdo sice považovali Visty za opticky atraktivní, ale byly jim nepříjemné různé chybky a komplikace.

Plus: Oproti Macům mají Windows PC lepší poměr cena/výkon. Moderní počítač s Windows 7 je levnější a opticky se drží na zhruba stejné úrovni.

Plus: Uživatelé Windows XP, kteří odmítli jak Visty, tak Macy a Linux stejně nemají dlouhodobě jinou možnost. Windows XP je výběhovým modelem, Windows 7 jeho skutečným a snad i spolehlivým následovníkem.

Plus/mínus: Windows 7 se dá použít i na netboocích a slabším hardware. Přesto: kdo chce vydolovat optimální výkon ze slabého počítače, bude to mít s Windows XP nebo Linuxem stejně lepší.

Plus/mínus: Pro to, abyste se zbavili Windows XP na starším, ale stále docela dobře vybaveném a postačujícím počítači, je Windows 7 mnohem lepší variantou než Windows Vista. Hardwarové nároky ale musejí být naplněny, v ideálním případě i o něco překonány.

Plus/mínus: S Windows 7 dostanete možnost ambicióznějšího a povedenějšího tuningu na bázi Windows Vista. Kdo však očekává více, totiž fundamentálně nový systém, bude zklamán.

Mínus: Windows 7 škrtá Windows Mail, Windows Photogallery, Windows Movie Maker a celou řadu oblíbeného software. Microsoft odkazuje na „Live" varianty těchto programů (get.live.com).

skoleni

Mínus: Windows 7 slibuje, že bude dosud nejlepším Windows. Ale také Windows 7 je jen jakousi nadstavbou Windows NT, a všechny systémy z vývojové linky NT byly vyzrálé až po prvním či druhém Service Packu. Opatrní uživatelé by proto měli vyčkat, dokud se neobjeví alespoň první servisní balíček.

 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).