Hlavní navigace

Wikipedia si chce posvítit na autory změn

17. 8. 2007

Sdílet

Student kalifornské vysoké školy vytvořil v rámci absolventské práce program, který sleduje a vyhodnocuje IP adresy lidí měnících příspěvky na Wikipedii. To by mělo přispět k eliminaci pochybných změn zaujatými osobami.

UI21

Wikipedia je otevřený projekt a naprostou většinu hesel lze volně editovat. Nicméně nejednomu člověk vrtá hlavou, jaké změny jsou prováděny, kdo je dělá a zejména kdo stojí za těmi většími editacemi.


Virgil Griffith, student California Institute of Technology, se rozhodl vytvořit program sledující, jaké změny jsou propojeny s různými IP adresami. Porovnává záznamy (logy) a tím, odkud daný člověk změnu provedl a z adresy počítače lze odvodit i jeho geografické umístění. Pokud ovšem změnu provádí někdo zkušenější, lze se této jednoduché identifikaci vyhnout.

Množství změn se týká oprav gramatiky a překlepů či faktických chyb, například záměny jmen. Ale další číst přímo maže kritické údaje či záznamy „leští“, mírní uvedená tvrzení, překrucuje je. Logy ukazují, že za některými takovými změnami stojí velké korporace snažící se odstranit informace, které by na ně mohly vrhnou špatné světlo. Často jsou to přitom údaje pravdivé.

Například někdo z řetězce amerických obchodů Wal-Mart upravil příspěvek o této firmě na anglické Wikipedii - větu „Platy u Wal-Martu jsou přibližně o 20 procent nižší než v jiných maloobchodech“ nahradil pro firmu mnohem příznivěji znějícím „Průměrný plat u Wal-Martu je skoro dvojnásobkem federální minimální mzdy.“

Další „uklízeč“ pocházel ze společnosti Diebold a ten rovnou smazal celou pasáž o obavách bezpečnostních expertů, že volební stroje vyráběné Dieboldem mají problémy v zabezpečení. Aby toho nebylo málo, umáznul i pasáž říkající, že generální ředitel firmy se angažoval ve shromažďování peněz pro prezidenta George Walkera Bushe. Všechny tyto změny byly odstraněny a příspěvek uveden do původního stavu plus přibyla poznámka o tomto činu někoho z firmy.

Griffith na rovinu říká, že svůj program vyvinul, aby veřejně zostudil společnosti a instituce, které nemá rád a o kterých ví, že se výše uvedených činů dopouštějí, či by v budoucnu mohly.

Poprvé ho napadlo vytvořit Wikipedia skener, když byl jeden americký kongresman přistižen, jak z příspěvku o své osobě odstraňuje nepříznivé informace.

Dodává, že Wikipedia funguje výborně co se týče „nekontroverzních“ hesel, tedy například přírodních věd, nicméně mnoho příspěvků vyvolává touhu dotčených je cenzurovat a týká se to právě hlavně firem a politiků.

Mluvčí německé Wikipedie se o nástroji vyjádřil pochvalně a vyzývá další podobné nadšence, aby na Wikipedii přišli a trochu tam „slídili“, že se jistě dají odhalit další podobné případy.

- - Alexandr Radecký