Hlavní navigace

Western Digital MyBook 160 GB

1. 9. 2006

Sdílet

Uložte data na polici externí disk se zajímavým designem a dobrou cenou Externí pevné disky s rozhraním USB 2.0...


Uložte data na polici externí disk se zajímavým designem a dobrou cenou


Externí pevné disky s rozhraním USB 2.0 se pomalu, ale jistě zabydlely na trhu a výrobcům nezbývá než hledat cesty, jak své produkty odlišit.
Vedle možnosti nabízet nová rozhraní a způsoby připojení (například formou rozhraní LAN pro lokální síť) je možné se zaměřit i na design disku či jeho vlastnosti jako třeba hlučnost. Společnost Western Digital se prvním směrem vydala již před časem, když představila řadu NetCenter, a tak není divu, že s novou řadu MyBook Essential se výrobce soustředil spíše na vzhled a atraktivní cenu než na funkce či výbavu.
Disky řady MyBook Essential jsou tak vybaveny pouze rozhraním USB 2.0 a externím zdrojem. Marně byste hledali rozhraní FireWire či software pro zálohování dat ty výrobce dodává s dražšími modely MyBook Premium. Pokud ale hledáte pouze externí úložiště dat, navíc takové, které lze snadno uložit do skříně či poličky, je MyBook Essential téměř ideální řešení. Design pouzdra skutečně připomíná knihu a snadno jej tak můžete vložit do poličky a místo stovek videokazet či CD mít pouze jeden či několik pevných disků. Jediným indikátorem provozu je zelené kruhové LED světlo na "hřbetu" je sice poměrně velké, ale naštěstí nikoliv oslnivé, nebude tedy příliš obtěžovat, ani pokud jej ve tmě umístíte poblíž televize či promítacího plátna. Disk je napájen relativně malým a lehkým externím zdrojem, který se připojuje do strany protilehlé ke "hřbetu". Výrobce nabízí kapacity od 80 do 500 GB, přičemž my jsme testovali 160GB model. Konstrukce disků MyBook, či přesněji jejich pouzdro je zajímavé tím, že díky velkému počtu větracích otvorů na stranách nevyžaduje ventilátor, což snižuje hlučnost. Bohužel použitý disk sám o sobě tak úplně tichý není rozhodně nadělal větší rámus než náš kompletní datový miniserver v ultratenké skříni FoxConn, osazený disky Samsung a Maxtor. Pouzdro navíc nepůsobí příliš robustně a při častém přenášení je rozhodně na místě opatrnost.
Po výkonnostní stránce patří MyBook Essential k průměru nenadchne, ale rozhodně ani neurazí a svou práci odvede dobře. Přes USB 2.0 protlačí při čtení či zápisu okolo 7-9 MB/s a vcelku příjemné je i velmi rychlé naběhnutí po zapnutí disku. Celkově nás MyBook velmi potěšil za cenu, která odpovídá u 160GB verze ceně samotného disku a 800 Kč navrch získáte velmi pěkně provedený externí disk. Naše jediná výtka směřuje k hlučnosti: výrobce by se měl snažit úroveň hluku snížit, zejména když se disk točí "naprázdno". Pokud bychom hledali opravdu tichý externí disk, postavili bychom si asi raději vlastní pomocí krabiček IcyBox a disků Samsung.

WD My Book Essential 160 GB

cena/kapacita
design, praktické pro domácí ukládání dat
málo robustní
hluk při provozu "idle"
Cena vč. DPH: 2 900 Kč
K testu zapůjčila firma: Western Digital,
www.westerndigital.com

Autor článku