Hlavní navigace

Western Digital je v krizi

21. 12. 2008

Sdílet

Společnost Western Digital, která se zabývá hlavně výrobou pevných disků, přiznává, že se jí vážně dotýká současná finanční krize. Začne proto výrazně šetřit.

skoleni

Zatímco ve třetím čtvrtletí společnost vykázala zisk přes dvě miliardy amerických dolarů (38 miliard korun), tak za poslední čtvrtletí tohoto roku, kdy jsou prodeje obvykle nejvyšší, čeká WD zisk pouze okolo 1,7 miliardy dolarů (32 miliard).

WD proto veřejně oznamuje, že je donucen začít šetřit. Prvním krokem je snížený výroby pevných disků v důsledku nižší poptávky, což s sebou přináší krok nejméně populární, a to propouštění zaměstnanců. Výpověď dostane přes 2500 tisíce lidí, což odpovídá pěti procentům všech zaměstnanců WD. S propouštěním se má začít v nejbližších dnech, protože WD chce snížit stavy zaměstnanců nejpozději do 1. ledna 2009. Dále dojde ke snížení pracovní doby o 20 %, což by v důsledku mělo znamenat úsporu téměř půl miliardy dolarů (necelých 10 miliard korun).

Kompletní proces zpomalení výroby má být hotov nejpozději do března příštího roku, takže naplno se promítne až téměř za rok. Jeho důsledky budou plně vidět až ve výsledcích za třetí čtvrtletí příštího roku.

- - Tomáš Šulc