Hlavní navigace

Recenze: Well PTI-8411G

24. 8. 2009

Sdílet

ADSL routery bývají často v testech opomíjeny, protože většina uživatelů se spokojí se zařízením, které dodá poskytovatel služby – to však není v řadě případů ideální.

Well PTI-8411G

ADSL routery bývají často v testech opomíjeny, protože většina uživatelů se spokojí se zařízením, které dodá poskytovatel služby – původně to býval třeba pouze splitter – a následné rozvedení signálu řeší klasickými síťovými prvky. To však není v řadě případů ideální a jak víme i z řady čtenářských dotazů, ne vždy je snadné nakonfigurovat vše tak, aby si zařízení rozuměla.

Proto je nejlepší v případě služeb využívajících standardy ADSL2/ADSL2+ zvolit kombinovaná zařízení „vše v jednom“. Jedním z cenově přijatelných řešení je i WELL PTI-8411G, který se na trhu objevil již na podzim minulého roku. Jde o typickou kombinaci ADSL modem, router, switch a Wi-Fi.

Ihned poté, co modem připojíte, zařízení provede rutinní pokus o automatické připojení k ADSL službě. Nicméně ve většině případů budete muset zařízení nakonfigurovat přes webové rozhraní – už jenom kvůli zabezpečení bezdrátové sítě apod. Rozhraní je ovšem velice intuitivní a pokud jste uživatel, který si troufne sám na konfiguraci, nemělo by vás zde nic nepřekvapit.

Klasické rozdělení umožňuje nezávisle konfigurovat části LAN, WI-Fi i WAN. Pokud sdílíte svoji domácí síť s dalšími uživateli, dovoluje LAN nastavení i zapnutí IGMP snoopingu pro detekci hostů v jednotlivých segmentech sítě. V praxi je samozřejmě tato možnost využívána spíše v případě malých firem.

Wi-Fi rozhraní podporuje jako nejvyšší standard 802.11g, což odpovídá koncepci přístroje, u něhož se předpokládá jako primární využití k přístupu na internet – 54 Mbit/s na straně vnitřní sítě je i pro ADSL2+ dostačující propustnost. Pro Wi-Fi je možné nastavit i úroveň výkonu antény, čímž lze efektivně omezit možnost překrytí nebo snížit riziko hacknutí sítě vzduchem zvenčí. Pro zabezpečení provozu můžete zvolit jak WEP (64/128bitový klíč), tak i WPA (TKIP/AES nebo mix). Pro ověření je k dispozici možnost zvolit Radius server nebo sdílený klíč. Bezpečnost celého řešení lze samozřejmě doplnit o identifikaci zařízení autorizací jejich MAC adres, nicméně ty lze samozřejmě klonovat.

Nastavení WAN se dotýká kanálu, ADSL a ATM. V ADSL modemu jste omezeni možností definovat u ATM maximálně 8 PVC (permanentní virtuální kanál), kdy hlavním přínosem je možnost definovat pro každý kanál jiný režim. Co už nás samozřejmě zajímá více, je konfigurace ADSL, kde máte možnost samozřejmě zvolit potřebnou modulaci.

Pokud nechce používat modem pouze jako AP, je k dispozici na routeru samozřejmě jako služba i DHCP server. Pro uživatele, kteří využívají dynamickou DNS (DynDNS.org/TZO), je zařízení připraveno na podporu těchto služeb, kdy umožňuje zadat přímo do routeru potřebné identifikační údaje a nemusíte tak využívat klientské programy.

Integrovaný firewall nabídne klasické možnosti filtrace IP adres a portů, MAC adres, přesměrovaní portů a samozřejmě i definování DMZ. Z pokročilejších funkcí je k dispozici Bridge (přemostění sítí – Well) a statické přesměrování IP.

Well PTI8411G jsme testovali déle než dva měsíce a po celou dobu vykazoval stabilní funkčnost, neprožili jsme žádný nenadálý „autoreset“ celého zařízení. Jeho pokrytí i stabilita bezdrátové sítě byly dobré, a to i v našich podmínkách, kdy část testů proběhla jak v budovách ze železobetonu, tak v prostředí starší cihlové zástavby. Z tohoto hlediska Well dopadl i ve srovnání s dedikovanými AP „specialisty“ více než dobře.

IT_PR_2023

Verdikt:

Pokud je vaše domácnost nebo menší firma závislá na ADSL připojení, máte několik počítačů a notebook, je Well vhodným řešením pro distribuci připojení. Nabízí dostatečné možnosti základní bezpečnosti a plnou konfigurovatelnou sestavu základních prvků, včetně definovaní základní politiky práce a přístupu k síti.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).