Hlavní navigace

Vytvořte v Excelu upozornění a odešlete ho pomocí makra - 4.díl

28. 9. 2019

Sdílet

 Autor: © yellowj - Fotolia.com
Microsoft Excel sice tuto funkci neumí, nicméně je možné ji doprogramovat pomocí makra.

Předcházející díl

 

Myslíte, že Excel dokáže odesílat varování? Ano, dokáže, ale pouze omezeně. Excel nedokáže automaticky poslat varování e-mailem, proto si musíte k tomuto účelu vytvořit v editoru jazyka Visual Basic makro, tuto operaci zvládne. Navíc takové připomínání funguje pouze tehdy, pokud je Excel spuštěný. 

Příprava listu Excelu a poslání e-mailu

Jak už jsme se zmiňovali dříve, tuto funkci Excel sám o sobě neumí. Bude proto třeba napsat makro, nicméně stále budete muset Excel otevřít, abyste makro mohl vůbec spustit.

Pokud budete chtít použít makro, které je přece jen o něco rychlejší, než kdybyste tyto operace prováděli ručně, pak postupujte podle pokynů uvedených níže.

Poznámka: Ještě předtím, než začnete vytvářet makro, je třeba, abyste se rozhodli, zda budete chtít použít obyčejná přirozená čísla ze sloupce E, nebo pořadová čísla ze sloupce F. Sloupec, který nebudete používat, smažte. Klávesy a klávesové zkratky jsou uvedeny tučně, komentáře jsou umístěny v závorkách.

Zapnutí nahrávání makra

1. Klepněte na záložku Vývojář a následně stiskněte tlačítko Zaznamenat makro.

2. Do pole Název makra zadejte výraz Alerts.

3. Do pole Klávesová zkratka zadejte klávesovou zkratku Shift-M. Excel k n následně přidá klávesu Ctrl, takže se ve výsledku bude makro spouštět klávesovou zkratkou Ctrl + Shift – M.

Poznámka: Jedná se o klávesovou zkratku, u níž je třeba stisknout všechny tři klávesy současně. Asi nejlépe tuto zkratku vyvoláte tak, když budete držet stisknutou klávesu Ctrl, k ní pak přidáte klávesu Shift, kterou rovněž budete neustále držet a nakonec stisknete klávesu M. Následně všechny tři stisknuté klávesy najednou pustíte.

4. V rozevíracím seznamu Uložit makro do: pak vyberte možnost Tento sešit.

5. Do pole Popis pak zadejte následující popis: Vyhledá fakturu, kterou je třeba co nejrychleji zaplatit a přesune věřitele a dlužnou částku do horní části listu.

6. Nastavení potvrďte stiskem klávesy OK.

Tip do článku  - cybersecurity

 

Pokračování