Hlavní navigace

Vytvořte v Excelu upozornění a odešlete ho pomocí makra - 3,.díl

27. 9. 2019

Sdílet

 Autor: © frank peters - Fotolia.
Microsoft Excel sice tuto funkci neumí, nicméně je možné ji doprogramovat pomocí makra.

Předcházející díl

 

Myslíte, že Excel dokáže odesílat varování? Ano, dokáže, ale pouze omezeně. Excel nedokáže automaticky poslat varování e-mailem, proto si musíte k tomuto účelu vytvořit v editoru jazyka Visual Basic makro, tuto operaci zvládne. Navíc takové připomínání funguje pouze tehdy, pokud je Excel spuštěný. 

Vytváření upozornění v Excelu pomocí funkce podmíněného formátování

Nyní budeme pomocí funkce podmíněného formátování zjišťovat, které faktury je třeba zaplatit neprodleně.

1. Označte oblast buněk E5:E34 a následně klepněte do nabídky Domů > Podmíněné formátování > Nové pravidlo.

2. V dialogovém okně Nové pravidlo formátování vyberte v poli Vybrat typ pravidla druhou možnost s popisem Formátovat pouze buňky obsahující.

3. V sekci Upravit popis pravidla pak pod textem Formátovat pouze buňky obsahující: vyberte z rozevíracího pole možnost Určitý text, ze druhého rozevíracího pole pak položku obsahuje a do třetího pole pak zadejte velkými písmeny výraz DUE NOW.

4. Dále v sekci Náhled: stiskněte tlačítko Formát…

5. Zobrazí se dialogové okno Formát buněk. Zde v rozevíracím poli Podtržení: vyberte položku Žádné.

6. V sekci Efekty se ujistěte, že nemáte zaškrtnuto ani vyčerněno žádné políčko.

7. Klepněte na šipku, která se nachází vedle pole s popiskem Automatická a z palety barev vyberte libovolnou barvu (například červenou). Všimněte si, že se po výběru barvy popisek Automatická zmizí a namísto něj se pole vybarví vybranou barvou.

8. V poli Řez písma:, které se nachází na rozevírací nabídkou Automatická/Barva, vyberte položku Tučné, a nakonec veškerá nastavení potvrďte stiskem tlačítka OK.

Nyní se podívejte dolů do sloupce E Alert Cardinal # k dnešnímu datu (v našem případě se jedná o řádek 31 s datem February 27th (27. února)), kde záhy uvidíte v buňce E31 slova DUE NOW psaná červeně a tučně. Zítra se pak slova DUE NOW objeví v řádku 32, který odpovídá zítřejšímu datu February 28th (28. února).

Poznámka: Pokud dáváte přednost pořadovým číslům, pak postupujte přesně stejně až na to, že vás bude zajímat sloupec F s popiskem Alert Ordinal #, jedná se tedy o rozsah buněk F5:F34.

Pro vytváření upozornění se používá funkce podmíněného formátování

Ano, zní a vypadá to všechno to dobře, ale pouze pokud vám nevadí, že na upozornění s platbami faktur či účtů čekáte až do úplně posledního dne. TO nemusí být vždy ideální, a proto si vytvořme vzorec, který nás na platbu upozorní o několik dní dříve.

Je to neuvěřitelně snadné. V buňce A1 se nachází vzorec =DNES() a Excel zde vrací jako výstup dnešní datum. Stiskem klávesy F2 se přepněte do režimu úpravy obsahu buňky A1 a na konec vzorce přidejte řetězec +4. Vzorec pak bude vypadat takto: =DNES()+4.

Všimněte si, že Excel pozná, že přičtením čtyř dnů k datu Feb 27th (27. únor) se datum posune na March 3rd (3. březen), a o i přesto, že pracujeme s čísly dní, a ne se dny v měsíci. Jinak by se provedl prostý součet 27 + 4, což je 31, ale to je v tomto případě chybný výsledek. Že je ten Excel docela chytrý program? Díky tomu nyní budete upozorněni o čtyři dny dříve, než bude třeba faktury či vaše účty skutečně zaplatit.

 Úpravou jednoho vzorce se dojde k tomu, že upozornění na splatnost faktury či účtu dostanete čtyř dny předem  

Root ELK školení

 

Pokračování