Hlavní navigace

Vytvořte si vlastní fonty v programu Microsoft Font Maker - 1.díl

11. 5. 2019

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Ve Windows 10 si můžete vytvořit vlastní font, a to doslova během několika minut. Stačí, když použijete aplikaci Microsoft Font Maker, která je k dispozici v Microsoft Store.

Aplikaci Font Maker od firmy Microsoft oceníte nejen vy, ale možná by o ní měli vědět i vaši rodiče: jedná se o aplikaci, která zábavnou, nicméně možná poněkud bizarní cestou převádí rukopis do podoby počítačového fontu, který následně můžete použít na pozvánky nebo či jiné dokumenty osobního charakteru.

Firma Microsoft zpřístupnila Font Maker ve vší tichosti v souvislosti s uvedením betaverzí Windows 10, které distribuuje členům svého programu Windows Insider. Nicméně ve skutečnosti se jedná o standardní aplikaci, kterou je možné stáhnout internetového obchodu Windows Store a kterou můžete stáhnout a používat i v případě, že máte standardní verzi Windows 10. Vytvoření fontu z vašeho rukopisu pak zabere pět až maximálně deset minut.

Pro vytvoření fontu z vašeho rukopisu budete potřebovat vlastně jen počítač s dotykovou obrazovkou, kterým nejčastěji bude tablet, který se dá položit naplocho, aby se na něj dalo psát. Aby byl váš rukopis skutečně reálný, budete určitě chtít použít stylus (pero), ideálně aktivní. Vlastní fonty sice můžete tvořit i pomocí myši, nicméně jednotlivé znaky psané myši budou mít do vašeho skutečného rukopisu daleko.

Stylus sice není pro vytvoření fontu v programu Microsoft Font Maker nezbytně nutný, nicméně pokud si jej opatříte, budete mít vše daleko jednodušší

Příprava a počáteční konfigurace

Ze všeho nejdříve je třeba zkontrolovat, že máte správně nastavený stylus (pero). Pokud ještě není připojeno, pak je prostřednictvím Bluetooth připojte. Pokud chcete, Můžete použít i pasivní pero, nicméně při použití aktivního pera budete moci snáze opravovat chyby. (Pokud aktivní pero nemáte, není to žádná tragédie, ostatně pro vytvoření nového fontu není nutně třeba utratit 99 USD za Microsoft Surface Pen).

Nyní se přesuňte do možností konfigurace pera, a to buď klepnutím na ikonku pera na Hlavním panelu, nebo prostřednictvím nabídky Nastavení > Zařízení > Pero a Windows Ink. Zde doporučujeme, abyste operačnímu systému Windows prozradili, kterou rukou píšete a ignorovat při použití pera dotyky. Při y vytváření našeho fontu operační systém Windows ignoroval dotyky dlaní poměrně špatně, což vedlo několikrát k opuštění aplikace.

Ještě než začnete, nezapomeňte zkontrolovat ve Windows nastavení pera

A to je z počáteční přípravné fáze vlastně všechno. Nyní si z internetového obchodu Windows Store stáhněte aplikaci Microsoft Font Maker, která představuje stažení cca 50 MB dat.

 

Pokračování

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).