Hlavní navigace

Vytváření čárových kódů v Excelu - 1.díl

21. 9. 2019

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Od zdarma dostupných fontů až k placeným doplňkům

Myslíte, že Excel dokáže vyvářet čárové kódy? Pokud jste na tuto otázku odpověděli kladně, pak máte pravdu. Navíc je to velmi jednoduché, jako stažení těch správných fontů. Nemusíte pro tvorbu čárových kódů ani kupovat žádný speciální software, který se dá nalézt na Internetu – pokud ovšem nepotřebujete nějaký dosti neobvyklý druh čárového kódu, jako je například ISBN nebo poštovní kód. Pro tvorbu většiny běžných čárových kódů vystačíte se zdarma dostupnými fonty a pokud ne, pak jsou zde fonty placené (nicméně jejich cena je přijatelná).

Samozřejmě existuje celá řada webů, které vám čárové kódy vygenerují také a navíc zdarma (maximálně po vás budou chtít nějaký malý příspěvek). Mezi naše nejoblíbenější služby tohoto druhu patří Online Barcode Generator, který, věřte nebo ne, nabízí 102 různých druhů čárových kódů, dále Free Barcode Generator (s nabídkou 99 různých druhů čárových kódů) nebo Barcode Generator.org nabízející 67 různých druhů čárových kódů. Osobně se vsadíme, o co chcete, že nevíte, kde jinde byste našli takové množství různých druhů čárových kódů.

Pokud si však chcete raději vytvořit svoje vlastní čárové kódy třeba v Excelu (nebo ve Wordu, PowerPointu nebo libovolném jiném programu, který využívá fonty operačního systému Windows), klidně můžete. A navíc je to docela jednoduché.

Druhy čárových  kódů

V první řadě budete potřebovat připojení k Internetu, protože si musíte stáhnout příslušné fonty. Mezi nejčastěji používané druhy čárových kódů patří:

MIF21

  • Kódy UPC-A a UPC-E, kde zkratka UPC znamená Universal Product Code. Tyto druhy kódů se používají pro spotřební zboží (v samoobsluhách, domácích potřebách a podobně). Tyto čárové kódy se skenují přímo v místě prodeje (POS – Point-of-Sale).
  • Kódy EAN-13 a EAN-8, kde je zkratka EAN odvozena ze slov European Article Number, mají podobný účel jako kódy UPC.
  • Kódy Code128, které souvisí se 128znakovou tabulkou ASCII, se používají v logistice pro objednávání, distribuci a přepravu zboží.
  • Kódy Code39, který významově přesně lze přeložit jako Code 3 z 9 (Code 3 of 9), používá 39 číslic a znaků. Tyto kódy se používají v automobilovém průmyslu, u jmenovek, u inventury a u průmyslových aplikací.

 

Pokračování