Hlavní navigace

Vyrobte si Raspberry Pi konzolu pro hraní retro her - 1.díl

20. 3. 2018

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Zatoužili jste si zahrát nějakou starou hru a nemáte na čem? Ukážeme vám, jak si můžete jednoduše a také levně vyrobit herní konzolu založenou na populárním Raspberry Pi.

Dvacet let snili všichni, kdo mají rádi retro hry, o tom, zda by bylo možno vyrobit univerzální herní konzolu, na které by bylo možno hrát hry z různých herních systémů. Tímto ideálním řešením měla být levná, snadno ovladatelná konzola, která by se dala ovládat pomocí gamepadu a kterou by bylo možné připojit k televizoru.

Tento sen se nyní stává skutečností. Jak je to možné? Za všechno může platforma Raspberry Pi 3 dobře známá všem kutilům a distribuce Retropie. Z cenu už okolo 2 600 Kč si tak můžete vyrobit povedený systém pro emulaci retro her, na kterém můžete hrát tisíce retro her určených pro NES, Atari 2600, Sega Genesis, Super NES, Game Boy, a dokonce i pro PlayStation.

Stačí, když si zakoupíte všechny potřebné součásti, složíte je dohromady a nastavíte software. Samozřejmě budete potřebovat i hry, abyste měli co hrát, ale i o tom bude později řeč.

Plán

Naše univerzální herní konzole bude muset být schopna spouštět řadu softwarových emulátorů a ROM souborů videoher, které budou umístěny na jednodeskovém počítači – Raspberry Pi 3. Jedná se o levný počítač vyvinutý primárně pro výuku a vzdělávání, nicméně je velmi dobře znám i všem kutilům.

Aby byla výroba univerzální herní konzole co možná nejsnazší, fanoušci zapálení do retro her sloučili všechen potřebný software do zdarma dostupného softwarového balíku, který nazvali RetroPie. Tento balíček mimo jiné obsahuje operační systém Linux, rozsáhlou sbírku emulátorů herních systémů a rozhraní, které co možná nejvíce zjednodušuje jejich použití.

Pro ty uživatele, kteří s emulací nemají takřka žádné zkušenosti, zde máme vysvětlení pojmu emulátor. Emulátorem budeme pro naše účely myslet software, který byl naprogramován tak, aby se choval prakticky stejně jako hardware v původním systému – v našem případě jako některá ze starších herních konzol. Tímto způsobem se tedy softwarově simuluje původní herní konzola, pro kterou byla příslušná hra určena.

Vzhledem k tomu, že u většiny soudobých počítačů již žádný slot pro čtení dat ze starších herních kazet nenajdete, používají se namísto nich tzv. obrazy ROM (ROM Images), které nejsou ničím jiným než klasickými soubory, s nimiž pracují dnešní počítače. Tyto obrazy obvykle vytváří fandové doslova zbláznění do těchto starých her. (U emulátorů domácích počítačů, jako byl například Apple II, se rovněž můžete setkat s obrazy disků, které jsou kopiemi obsahu disket spojených do jednoho souboru).

 

cyber23

Pokračování

 

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).