Hlavní navigace

Vypněte si keylogger ve Windows 10 (víte o tom, že tam je?)

2. 12. 2015

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Microsoft může zjistit, které klávesy na své klávesnici stisknete, může sledovat vaše hovory a ještě daleko více. Není divu, že to spoustě uživatelů vadí. Ještě, že se všechny tyto funkce dají vypnout!

To, že firma Microsoft je stejně jako ostatní giganti na poli informačních technologií čím dál zvědavější, co se týče dat a zvyklostí uživatelů, asi už víte. O nových Windows 10 se toho v souvislosti se shromažďováním dat o uživatelích také neříká nic moc pěkného. Jak je to tedy doopravddy? Skutečně údaje o uživatelích zjišťuje pomocí keyloggeru?

Keylogger ve Windows 10

Loni na podzim se hodně diskutovalo o keyloggeru, který firma Microsoft naprosto veřejně umístila do Windows 10 Technical Preview. Microsoft přiznal, že může v této verzi shromažďovat informace týkající se hovorů a také znaky, které byly zadány na klávesnici. Tehdy jsme se Microsoftu otevřeně zastali, přičemž jsme poukazovali na skutečnost, že verze Windows 10 Technical Preview byla určena pro testovací účely a nikoliv pro každodenní používání. Navíc firma Microsoft otevřeně prohlašovala, že je proti tomu, aby se verze Windows 10 Technical Preview instalovala na počítače obsahující citlivé údaje. Přitom se dalo vcelku úspěšně pochybovat o tom, že jeden z nejzávažnějších druhů spywaru by se vyskytoval ve finální verzi Windows 10. Řada uživatelů se obává, že tento keylogger je i v nynějších již finálních verzích Windows 10 a bohužel to vypadá, že jsme se mýlili a že mají pravdu.

Microsoft totiž bez jakýchkoliv větších zábran přiznává, že v Windows 10 je skutečně keylogger. Konkrétně je toto přiznání obsaženo v často kladených dotazech (FAQ), konkrétně v sekci Windows 10 řeč, rukopis, zadávání a ochrana osobních údajů: nejčastější dotazy. Tam se píše, že při komunikaci pomocí řeči, psaní ručním i na klávesnici shromažďuje Microsoft informace týkající se právě řeči a psané komunikace, a to včetně informací o vašem kalendáři a lidech (také označované jako kontakty).

Pokud vás to vyděsilo stejně tak, jako nás, pak vítejte na palubě!

Co se týče online vytvářených dokumentů v programech Microsoftu, pak je vhodné v této souvislosti prohlédnout všeobecné podmínky ochrany soukromí. Budiž ale v této souvislosti Microsoftu přičteno k dobru, že je psáno obyčejným a nikoliv právnickým jazykem. Na druhou stranu se jedná o text o cca 17 000 slovech (vzhledem k tomu, že sami jsme placeni od počtu slov v článku, tak jen tiše závidíme), proto docela trvá, než v tomto textu naleznete uvnitř něco, co by vám přišlo podobně strašné.

Nastavení soukromí ve Windows 10

Dost bylo špatných zpráv! Nyní jedna velmi dobrá – keylogging neboli zachytávání stisknutých kláves jde vypnout. Klepněte na Nastavení (nachází se v levém sloupci nabídky Start). Po otevření stejnojmenného okna vyhledejte ikonku Soukromí, která je úplně na konci. V okně Soukromí se přesuňte do sekce Obecné a zde vypněte volbu Bude do Microsoftu posílat informace o tom, jak píšu, s cílem vylepšit do budoucna psaní pomocí klávesnice i rukou.A když už jste tady, prozkoumejte i další nastavení a zvažte, zda tady není povoleno něco jiného, co byste chtěli změnit.

Možnosti ochrany soukromí ve Windows 10

Nyní se přesuňte do sekce Řeč, rukopis a zadávání a zde klepněte na tlačítko Přestat mě poznávat. (Možná by si tato poslední věta zasloužila skončit vykřičníkem).

Funkce poznávání ve Windows 10

Určitě neuškodí, pokud v okně Soukromí prozkoumáte i další možnosti. Například zde můžete nastavit, které aplikace budou moci přistupovat k vaší kameře, mikrofonu, kontaktům či kalendáři. A trocha toho rýpnutí na závěr: osobně bychom ocenili, pokud bychom tuto možnost mohli mít i v operačním systému Android.

MIF21