Hlavní navigace

Vylepšete si zabezpečení svého Wi-Fi routeru - 1.díl

7. 5. 2015

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Domácí uživatelé pro připojení k internetu často používají bezdrátový router, který dokáže zajistit online přístup jak zařízením připojeným kabelem, tak zařízením bezdrátovým. Router čili směrovač je však ve výchozí konfiguraci nedostatečně zabezpečen. Nejvyšší čas to změnit!

Vývoj v oblasti počítačových technologií mimo jiné směřoval a bezpochyby i nadále směřuje k tomu, aby pokud možno maximum zařízení, které každodenně používáme, bylo tzv. plug-and-play. Jinými slovy jde o to, aby stačilo pouze zařízení zapnout, přihlásit se a pak jej používat, a to aniž by bylo nutno zařízení nějakým způsobem konfigurovat. Je však jedno zařízení, které byste vy sami nikdy neměli považovat za plug-and-play – a tím je váš domácí router či bezdrátový router.

Jakmile technik, který zajistí připojení vaší domácnosti k internetu, odejde, je na vás, abyste provedli několikero nastavení.

Přihlaste se do routeru a změňte údaje pro přihlašování

Pokaždé, když si budete domů pořizovat nový router, platí, že první operace, kterou musíte bezpodmínečně provést, je přihlášení do rozhraní pro konfiguraci tohoto routeru. Jde o to, abyste pochopili, kde se nastavuje heslo pro přístup k bezdrátové síti Wi-Fi, kde se mění zabezpečovací protokol, který router používá, kde se mění název routeru atd. Do rozhraní pro konfiguraci routeru se však hlavně přihlašujete proto, abyste zde změnili uživatelské jméno a heslo správce vašeho routeru.

U některých routerů bohužel uživatelské jméno změnit nejde, nicméně naprosto zásadní je změna hesla správce routeru. Pokud heslo nezměníte a nějaký záškodník pronikne do vaší domácí sítě, pak se může bez problémů přihlásit do rozhraní pro konfiguraci routeru a přes použití výchozích nastavení zařízení převzít váš router do svého vlastnictví.

A to určitě nechcete.

Pokud nevíte, jak se do rozhraní pro konfiguraci routeru přihlásit, pak se podívejte do příručky, která je součástí balení, popřípadě požádejte svého poskytovatele připojení k Internetu, nebo zkuste příručku k vašemu routeru najít na Internetu.

Používejte WPA2

Nyní, když se vám podařilo přihlásit do rozhraní pro konfiguraci routeru, je ten správný čas na to, abyste se přesvědčili, zda pro šifrování dat při připojování zařízení k vašemu routeru používáte standard WPA2 (Wi-Fi Protected Access II).

V současnosti se standard WPA2 považuje za nejlepší způsob pro zabezpečení připojení k vašemu routeru. Tento standard šifruje veškerou komunikaci mezi zařízením a routerem, takže je pro kohokoliv daleko obtížnější zachytit a odposlouchávat data putující vzduchem při bezdrátovém přenosu.

Po nastavení používání standardu WPA2 je na řadě další nastavení. Jedná se o to, abyste se ujistili, zda máte zakázáno používání standardu WPA (Wi-Fi Protected Access). Pokud byste totiž měli tuto funkci povolenu, představovala by ve vašem routeru slabinu, kterou by mohl případný hacker snadno zneužít.

Protokol pro šifrování se na vašem routeru obvykle nastavuje v sekci označené Security či nějak podobně.

MIF21

 

Pokračování