Hlavní navigace

Výhody a rizika online plateb – 2. díl

5. 11. 2011

Sdílet

 Autor: © nobeastsofierce - Fotolia.com
Online nakupování je stále oblíbenější, jakmile ale dojde na placení, začíná to být "zajímavé". Zajímá vás, jak je to s bezpečností vašich dat při jejich přenosu k prodejci a jak jsou zabezpečena přímo u prodejce? Pak je tento článek určen přesně pro vás!

Pod pojmem bezhotovostní platby na internetu si většina uživatelů představí platby kreditní kartou a řadu dalších naprosto standardně používaných způsobů placení (například dobírku). Možností, jak platit na internetu, je však daleko více, nabízí se třeba specializované online služby pro platby na internetu typu PayPal. Zajímá vás, jak je to s bezpečností vašich dat při jejich přenosu k prodejci a jak jsou zabezpečena přímo u prodejce? Chcete znát výhody a nevýhody jednotlivých typů online plateb? Pak si určitě přečtěte tento článek!

1. díl článku: Ochrana dat při platbách online & Placení na dobírku, fakturu, příkaz k inkasu a platba předem

 

Platby prováděné prostřednictvím speciálních služeb

Dosud jsme popisovali metody placení, ve kterých jako třetí strana při zprostředkování platby vystupovala banka (čestnou výjimku zde tvořilo zasílání zboží na dobírku). Z moderních platebních systémů vstupují do provádění platebních transakcí mezi zákazníkem a obchodníkem speciální zprostředkovatelé. Zřejmě nejznámějšími jsou firmy vydávající kreditní karty.

 

Placení kreditní kartou na internetu

Kreditní karta patři mezi nejčastěji používaný a nejčastěji přijímaný platební prostředek u většiny obchodů. Firma vydávající kreditní katu nabízí oběma stranám určitou úroveň zabezpečení, za jejíž poskytnutí obchodník platí stanovený poplatek, který si může následně promítnout do ceny prodávaného zboží. Zákazník pak může stejně jako u příkazu k inkasu odmítnout neoprávněnou manipulaci se svým kreditním účtem. Navíc musí obchodník, který umožňuje platby kreditní kartou, splňovat minimální požadavky na ochranu a zabezpečení dat (PCI DSS), popřípadě pověřit zpracováváním plateb poskytovatele, který tyto standardy splňuje.

Velmi významnou výhodou pro obě strany je i značně rychlé potvrzení o průběhu platby. Určité typy obchodů jsou zajímavé jen díky tomu, že jsou obě strany okamžitě uspokojeny. Sem typicky patří prodej zboží čistě digitálního charakteru, jako je software nebo hudba.

 

Paypal

Poskytovatel finančních služeb s názvem Paypal, který patří ke známému aukčnímu portálu eBay, sice před časem získal statut skutečné banky (v Lucembursku), nicméně dá se předpokládat, že ještě dlouhou dobu se bude využívat a bude tak i na něj pohlíženo spíše jako na zprostředkovatele finančních transakcí. Řada obchodníků dnes nabízí možnost platby právě přes Paypal, protože je to pro ně pohodlné a relativně bezpečné. Zákazník, který platí přes Paypal, se těší takové úrovni ochrany, kterou mnozí znají z portálu eBay, i při nákupech online. V internetovém obchodě není nutno zadávat žádné bankovní spojení - bohatě vystačíte s e-mailovou adresou, pod níž je účet na Paypal vedený. Každý, kdo si chce zřídit účet u služby Paypal, však potřebuje bankovní účet, který musí zadat při novém přihlášení. Na druhou stranu již bylo řečeno, že Paypal je zároveň také bankou.

MIF21

Paypal

Paypal samozřejmě není všemocný. Stále ještě najdete uživatele služby Paypal, kterým firma naprosto neohlášeně a bez rozumného zdůvodnění účet uzamkla. Paypal se v tomto ohledu naprosto přesně řídí podle práva USA, a to i když se jedná například o českého zákazníka nakupujícího v českém internetovém obchodě. Kritiku řady uživatelů internetu si vysloužilo i firmou zavedené zablokování příspěvků pro Wikileaks.