Hlavní navigace

Vyhněte se překlepům: Zakažte klávesu Caps Lock!

30. 11. 2014

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Také vás dokáže zvednout ze židle nechtěné stisknutí klávesy Caps Lock? Možná nejste sami, komu se při psaní tato klávesa plete mezi prsty. Co ji takhle zakázat nebo jí přiřadit nějakou neškodnou funkci?

Jde nějak nastavit, aby se po stisku klávesy Caps Lock nestalo nic? Ano, jde to. Stačí se přesunout do registru Windows a zde změnit způsob, jakým Windows interpretují kód klávesy. Tímto způsobem zajistíte, že se po stisku klávesy Caps Lock stane něco jiného, popřípadě se nestane vůbec nic. Nemůže tak dojít k tomu, abyste při psaní po náhodném stisku klávesy Caps Lock psali samá velká písmena.

Nicméně úprava registru není v tomto případě žádnou jednoduchou záležitostí. Proto máme pro vás jiné a jednodušší řešení.

Postačí, kdy ž si stáhnete soubor disable-caps-lock-key.zip. Poté tento archiv otevřete a složku, která se v něm nachází, přesuňte do jiné složky na všem pevném disku. Tato složka obsahuje čtyři soubory s příponou .REG, přičemž každý soubor mění registr Windows jinak. Tyto soubory nejsou našim dílem, ale našli jsme je na webu AskVG.

Ještě než začnete s výše zmiňovanými soubory v operačním systému cokoliv provádět, vytvořte si ve Windows pro všechny případy bod obnovení. Klepněte proto ve Windows 7 v nabídce Start do políčka pro vyhledávání, ve Windows 8 použijte panel Šém a klepněte na ikonku Hledat, zadejte výraz bod obnovení a následně vyberte položku Vytvořit bod obnovení. V okně, které se objeví, pak stiskněte tlačítko Vytvořit a poté se řiďte pokyny, které se budou postupně objevovat v jednotlivých oknech. V žádném případě nedělejte nic jiného, dokud nevytvoříte bod obnovení.

Teprve nyní můžete otevřít složku, která byla ukryta v archivu ZIP (její název je mimochodem "Disable Caps Lock Key") a rozhodněte se, který soubor budete chtít spustit. Názvy jednotlivých souborů jsou dosti výmluvné (Change Caps Lock To Control změní funkci klávesy Caps Lock na funkci klávesy Ctrl, například Change Caps Lock To Shift změní funkci klávesy Caps Lock na funkci klávesy Shift, Disable Caps Lock zase zajistí, že klávesa bude nefunkční).

Při prvním spuštění kteréhokoliv z těchto souborů se zobrazí dotaz, v jakém programu se má soubor spustit. Vyberte program Editor registru.

Průzkumník Windows, úprava registru WIndows pro zákaz klávesy Caps Lock

Při každém spuštění jakéhokoliv z výše zmiňovaných souborů REG se několikrát objeví dotaz, zda tuto operaci skutečně chcete provést. Na každý dotaz odpovězte kladně.

MIF21

Změny v registru se bohužel neprojeví okamžitě. Budete muset počítač restartovat, popřípadě se budete muset alespoň odhlásit a znovu přihlásit.

Pokud se vám změny provedené kterýmkoliv ze souborů REG nebudou pozdávat, máte možnost vše vrátit do původního stavu spuštěním souboru Restore Caps Lock.