Hlavní navigace

Vydán na nemilost - 51 měsíců za pirátství

25. 6. 2007

Sdílet

Vedoucí jedné z nejstarší a široce rozvětvené internetové pirátské skupiny byl v pátek v USA odsouzen k 51 měsícům vězení za konspiraci vedoucí k porušení autorských práv.

skoleni

Hew Raymond Griffiths (44) byl vydán do Spojených států z Austrálie v únoru tohoto roku. V dubnu se doznal ke dvěma případům porušení autorského práva, z nichž byl obviněn. H.R.G. čelil možnosti strávit ve vězení až 10 let a možné pokutě 500 000 USD.


Americké ministerstvo spravedlnosti nezahálelo a z Griffithse se rozhodlo udělat varovný příklad, kam až to lze dotáhnout coby - jak ho označil státní návladní - vůdce softwarové pirátské sítě a starší v internetové pirátské komunitě, zovoucí se warezová scéna.

To, že na něj mělo Ministerstvo spravedlnosti skutečně pifku dokládá i prohlášení asistentky ministra spravedlnosti USA Alice Fisher, která Griffithse označila za notoricky známého vúdce internetového pirátského podzemí organizujícího krádeže stovek tisíc dolárů v podobě autorsky chráněných děl.

"Je jedno zda ji spácháte zbraní nebo klávesnicí, krádež je krádež", nechal se slyšet státní návladní Chuck Rosenberg. "A pro ty kteří inklinují ke krádežím intelektuálního vlastnictví je to upozrnění, že je jedno, zda tak páchají za rohem nebo za rovníkem, protože můžeme a také na ně dosáhneme."

Griffiths unikal extradici více než tři roky, po celou tu dobu byl však hostem australského nápravného zařízení. Žádost o jeho vydání byla jedna z prvních, která byla podána z důvodů přestoupení autorských práv. V roce 1999 Griffiths uvedl v rozhovoru, že řídil dennodenní činnost DrinkOrDie a spravoval přístup k více než 20 top warez serverům.

DrinkOrDie byla založena v Rusku v roce 1993 a během devadesátých let expandovala do celého světa. Specializovala se především na cracking a následnou distribuci takto "ošetřeného" softwaru.

Skupina pak byla rozložena zásahem americké imigrační a celní správy v prosinci 2001, kdy bylo provedeno na 70 razií v USA, Velké Británii, Finsku, Norsku, Švédsku a Austrálii. Výsledkem bylo na 30 odsouzených přímo v USA a dalších 11 v ostatních pěti státech. Ministerstvo spravedlnosti skupinu činí zodpovědnou za nelegální kopírování a distribuci pirátského softwaru, filmů, her a hudby v hodnotě více než 50 milionů USD.

- - Tomáš Jirásko

Autor článku