Hlavní navigace

Vyčistěte si svůj počítač od všemožného malwaru! - 4.díl

12. 3. 2018

Sdílet

 Autor: © bloomua - Fotolia.com
Máte podezření, že je váš počítač zamořený malwarem? Pak na nic nečekejte a začněte tento problém řešit. Poradíme vám, jak na to.
Eric Geier 12. 3. 2018

Předcházející díl

 

Víte, jak poznáte, že je váš počítač pravděpodobně zamořený malwarem? Typickými příklady jsou zejména následující příznaky: počítač pracuje pomaleji, než kdy dříve, a najednou se začíná zobrazovat spousta vyskakovacích oken, popřípadě dochází k dalšímu nestandardnímu chování. Jakmile tedy nějaké takové příznaky zjistíte, pak je skutečně velmi pravděpodobné, že je počítač napaden virem, spywarem nebo nějakou další nežádanou havětí – a klidně se to může stát i tehdy, pokud máte v počítači nainstalovaný antivirový program. Ano, nestandardní chování může být také někdy způsobenou problémy s hardwarem, nicméně v každém případě je třeba nejprve vyloučit právě napadení malwarem. Přečtěte si na následujících řádcích návod, kterým vám krok po kroku poradí, jak máte postupovat.

4. krok: Prohledávání systému nástrojem Malwarebytes

Příklad použití vyhledávacího antivirového nástroje typu on-demand v tomto článku předvedeme na programu Malwarebytes. Nejprve je třeba program stáhnout do počítače. Pokud jste odpojeni od Internetu z preventivních důvodů, protože máte podezření, že je váš počítač napaden malwarem, pak se znovu připojte, abyste si mohli tento program stáhnout, nainstalovat a popřípadě aktualizovat. Poté se od Internetu odpojte, abyste vlastní prohlížení a vyhledávání malwaru prováděli už na počítači odpojeném od Internetu. Pokud nebudete moci nakažený počítač připojit k Internetu, popřípadě pokud nebudete moci na tomto nakaženém počítači stáhnout program Malwarebytes, pak jej stáhněte na jiný počítač, následně jej uložte na vyměnitelný disk USB a nakonec připojte tento vyměnitelný disk k nakaženému počítači.

Po stažení programu Malwarebytes spusťte instalační soubor a podle pokynů průvodce program nainstalujte. Po spuštění programu se automaticky aktivuje zkušební verze placené verze programu, která umožňuje vyhledávání malwaru v reálném čase. Po skončení zkušební doby nebudete nic platit, pokud nebudete chtít – standardně se totiž program po 14 dnech přepne do standardní verze, která je k dispozici zdarma. Pokud budete chtít, můžete během těchto 14 dní samozřejmě sledování systému v reálném čase kdykoliv vypnout.

Vyhledávání malwaru spustíte tak, že se přesunete ze záložky Dashboard na záložku Scan. Zde ponechte vybránu výchozí možnost (Threat Scan) a stiskněte tlačítko Start Scan. Program by měl před zahájením prohledávání počítače zkontrolovat, zda nejsou k dispozici aktualizace, nicméně pro jistotu se přesvědčte, že se tak skutečně stalo.

Základní otestování těch nejběžnějších napadaných souborů malwarem spustíte volbou možnosti Threat Scan

Program sice nabízí i možnost nastavení vlastní úrovně testování systému, nicméně Malwarebytes doporučuje nejprve provést test typu Threat scan, protože při této volbě obvykle program stejně najde všechny hrozby. Tento rychlý test trvá v závislosti na výkonu počítače obvykle 5 – 20 minut, zatímco při vlastním nastavení testování systému může testování trvat 30 – 60 minut, popřípadě i déle. Během testování systému programem Malwarebytes můžete sledovat informace o tom, kolik souborů či objektů již bylo otestováno a kolik z těchto souborů bylo identifikováno jako malware či jako nakažených malwarem.

 

 Pokračování