Hlavní navigace

Vyčistěte si dotykovou obrazovku

10. 6. 2015

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Dotykové ovládání je bezesporu velmi pohodlné. Nicméně při dlším používání se dotykové obrazovky snadno ušpiní. Víte, jak je vyčistit?

Používáte-li i vy stejně jako většina uživatelů nějaká zařízení s dotykovou obrazovkou, pak ať chcete nebo ne, časem se na obrazovce udělají mastné skvrny od neustálých dotyků prstů. A je zřejmé, že to na kráse vašemu dotykovému zařízení rozhodně nepřidá, a to nehovoříme o tom, že dotyky na ušmudlaných zařízením rozhodně nejsou právě příjemná.

Umýváte si před prací na tabletu, notebooku či smartphonu pečlivě ruce? Nebojte, nejste v tom sami. Ani my nejsme v tomto ohledu nijak zvlášť pečliví. A podle toho to také vypadá. Možná kdybychom oslovili nějakého chemika, tak by nám dokázal ze vzorků sebraných na našich iPadech, co jsme měli k snídani.

Dotykové obrazovky by se měly čistit co nejčastěji, o tom není pochyb. Ušpiní se logicky daleko dříve než bezdotykové obrazovky a špína sama negativně ovlivňuje jak citlivost dotyku, tak samotné vnímání obrazu.

Pro vyčištění dotykové obrazovky naštěstí nepotřebujete nic nákladného a ani nic zvláštního. Můžete mít dotykové obrazovky té nejvyšší kvality a přitom pro jejich vyčištění nebudete potřebovat nic zvláštního – vystačíte si bohatě s naprosto běžnými prostředky a trochou pečlivosti.

V první řadě budete potřebovat utěrku z mikrovlákna. Možná již doma nějakou máte, možná jste ji dostali při koupi nějakého zařízení nebo třeba s novými brýlemi. Pokud ji doma přece jen nemáte, můžete ji za několik korun koupit v obchodech s počítači, fotoaparáty, popřípadě v různých elektronických obchodech.

Utěrka z mikrovlákna

V první řadě je třeba, abyste na celé obrazovce dotykového zařízení pokud možno zobrazili bílou plochu. Například otevřete v textovém editoru nový dokument a nic do něj nepište. Na bílém pozadí totiž daleko snáze uvidíte šmouhy.

Nyní velmi jemně stírejte obrazovku, a to ve vodorovném směru. Pokud to nepůjde, zkuste stírat svisle, popřípadě do kruhu.

Pokud bude obrazovka stále ušmudlaná, pak budete potřebovat náš tajný kouzelný lektvar pro čištění dotykových obrazovek. Naplňte láhev s rozprašovačem asi do poloviny destilovanou vodou. Zbylý objem lahve pak vyplňte octem. Lahev uzavřete a obsah lahve protřepte.

V dalším kroku vypněte dotykové zařízení. Určitě v tuto chvíli nepotřebujete, aby v tuto chvíli procházel zařízením elektrický proud.

Rozprašovač

Root ELK školení

Nyní roztokem z lahve s rozprašovačem postříkejte kousek utěrky z mikrovlákna – ideálně samozřejmě ten kousek, který je čistý. V žádném případě nestříkejte přímo na obrazovku! Poté takto navlhčenou utěrkou stírejte obrazovku postupem popisovaným výše.

Poté ještě setřete obrazovku suchou utěrkou z mikrovlákna, popřípadě alespoň tím kouskem utěrky, který jste nenamočili. Zařízení nezapínejte, dokud nebude obrazovka úplně suchá.