Hlavní navigace

Vybíráme notebook do školních lavic - 2. díl

26. 8. 2012

Sdílet

 Autor: © Robert Kneschke - Fotolia.com
V dnešním díle se společně podíváme na shrnutí klíčových úvah ohledně koupě nového notebooku.

Není notebook jako notebook a není student jako student! Nenechte se lapit proradnými triky marketingových specialistů a vyberte si notebook, který vám opravdu padne. Pomoci vám může třeba nás průvodce.

 

1. díl článku: Průzkum před koupí a práce vs. hraní aneb srážka s realitou

2. díl článku: Klíčové úvahy ohledně koupě nového notebooku

 

Rozpočet

Předtím, než začnete nakupovat, určete si rozpočet. Nejvyšší a nejnižší cenou si ohraničte výběr. Internet je dnes plný reklam na počítače kolem osmi, devíti tisíc korun, ale tyto notebooky jsou často z nepříliš kvalitního materiálu a, řekněme si to na rovinu, ani „vnitřnosti“ nejsou nic moc. Dobrý poměr ceny a výkonu bývá v oblasti mezi 10 a 15 tisíci korunami, pokud ale sáhnete hlouběji do kapsy a určíte si horní hranici na 20 tisících, rozhodně nic nezkazíte. Dražší stroje jsou pro potřeby studentů spíše luxusem, jejich výhodou bývá hlavně výkonnější procesor a poměrně velkorysé SSD úložiště. Za cenu mezi 20 a 30 tisíci rozhodně běžte do ultrabooku.

Mobilita

Tento termín má pro různé studenty různý význam. Zatímco některým nevadí tahat se se čtyřkilogramovým monstrem, většina už má v tomto směru jinak nastavené priority. Opravdu mobilní notebook by se měl vejít do dvou kilogramů. Do mobility musíte započítat i velikost a hmotnost nabíječky.

Životnost baterie

Notebook s vysokým výkonem vám bude na nic, pokud „umře“ už za dvě hodiny. Zásuvky nebývají všude.

Užitná hodnota

Dobrá klávesnice a funkční touchpad jsou velice důležité. Zde však záleží na osobních preferencích. Někdo se třeba rád vzdá kláves příjemnějších na dotek ve prospěch o půl kila nižší váhy.

Displej

Nejběžnější rozlišení LCD panelu je dnes 1 366 x 768 pixelů. Lze však nalézt i notebooky s rozlišením 1600 x 900, a dokonce i 1080p displeje. Obecně platí, že čím vyšší rozlišení, tím lepší užitnost, zejména v systému Windows 7 i nastupujících Windows 8.

Mac versus PC

To je další záležitost osobních preferencí. U nás je zatím běžnější systém Windows, nicméně Mac OS X si už taky pomalu a jistě klestí cestu k srdcím evropských uživatelů.

Úložiště dat

Protože jsou notebooky často jedinými počítači studentů, je adekvátní velikost úložiště poměrně důležitým faktorem. SSD disk s kapacitou 128 GB může být vhodný pro obchodníky připojené na korporátní servery, ale studenti vyžadují svou hudbu, fotografie i hry. To většinou znamená preferenci notebooku s větším, mechanickým pevným diskem.

Sekundární úložiště

Zálohovací úložiště na velice důležitá data a data právě nepotřebná je v dnešní době nutností. Můžete také zvážit využití cloudových služeb, ovšem bez externího disku se dnes student nepohne.

Konektivita

Pokud počítači chybí ethernet (LAN) konektor (což se novým ultrabookům stává poměrně běžně), bude se vám hodit LAN adaptér do USB. Většina univerzit je sice vybavena Wi-Fi připojením, ale ne ve všech prostorách. Například spousta univerzitních kolejí disponuje pouze pevným připojením k internetu.

Podpora

Zakoupení extra záruční doby je ve většině případů výhodné. Počítače jsou přece jen spotřebním zbožím. Je vhodné také zvážit pojištění proti poškození a krádeži, káva na klávesnici je vylitá hned a nezřídka notebooky padají na zem. Spousta společností dnes také nabízí služby vyhledávání pozice, jako je Anti-Theft technologie od Intelu, LoJack for Laptops nebo Find My Mac od Apple.

skoleni

 

V příštím díle se podíváme na některé z nástrah, které vás mohou při výběru notebooku potkat.